Reklama

Polska

Jutro wicepremier Piotr Gliński złoży wizytę w Watykanie

NiedzielaTV

Podpisanie listu intencyjnego o współpracy pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej a Papieską Radą ds. Kultury to główny punkt jednodniowej wizyty prof. Piotra Glińskiego w Rzymie, która odbędzie się 7 czerwca.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dokumencie obie strony deklarują ochronę wspólnego dziedzictwa kulturowego poprzez m.in. angażowanie się w konserwację i renowację zabytków i dzieł sztuki ważnych dla tożsamości chrześcijańskiej Polski, również poza jej granicami. Podczas wizyty w Watykanie wicepremier odwiedzi także grób Ojca Świętego Jana Pawła II.

W liście intencyjnym strony deklarują m.in. współpracę w dziedzinie muzealnictwa, wspieranie wymiany specjalistów w dziedzinie konserwacji i ochrony dziedzictwa, a także realizowanie wspólnych projektów służących lepszemu poznaniu i wykorzystaniu polskich dóbr kultury w Stolicy Apostolskiej oraz dóbr kultury Kościoła katolickiego w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rzeczpospolita Polska oraz Stolica Apostolska będą m.in. angażować się w konserwację i renowację miejsc historycznych, zabytków architektury oraz dzieł sztuki szczególnie ważnych dla tożsamości chrześcijańskiej Polski, także poza jej granicami. Obie strony deklarują również wsparcie organizacji spotkań pomiędzy wybitnymi przedstawicielami świata sztuki.

List intencyjny w siedzibie Papieskiej Rady ds. Kultury podpiszą minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi.

- To ważny dokument, ponieważ w relacjach z Watykanem podstawa prawna jest bardzo istotna, a my mamy, zwłaszcza w sferze kultury, bardzo wiele wspólnych spraw do rozwiązania, do popierania, do promowania – podkreślił wicepremier.

Wyjaśnił, że dokument "obejmuje kwestie muzealnictwa, konserwacji dzieł sztuki, kwestie szlaków papieskich". - Taki list intencyjny to jest prawna podstawa do wielu różnych przedsięwzięć konkretnych, jeszcze rozwijających współpracę, zwłaszcza te szlaki kulturowe to jest ten obszar bardzo istotny, muzealnictwo, wypożyczanie np. dzieł sztuki, a Muzea Watykańskie to jest nieprzebrana skarbnica dzieł sztuki - podkreślił prof. Gliński.

Reklama

Jak mówił, w Polsce "olbrzymia część naszej kultury jest związana z dziedzictwem Kościoła, sztuka sakralna, zabytki kościelne to są bardzo istotne elementy naszego dziedzictwa, więc to jest oczywiste".

- Z drugiej strony nie wszyscy wiemy, czy nie wszyscy postrzegamy Watykan jako miejsce, które - oprócz tego, że jest miejscem kultu - jest siedzibą papieża, dla nas szczególnie miejsce bliskie od kilkudziesięciu lat z uwagi na osobę św. Jana Pawła II, ale Watykan jest też miejscem sztuki, to jest sanktuarium sztuki - wspaniałe zabytki, wspaniałe Muzeum Watykańskie, także tych wspólnych projektów, które planujemy, jest bardzo wiele i to jest oczywiste, że taki list ułatwi tę współpracę – zaznaczył Piotr Gliński.

Podczas wizyty wicepremier odwiedzi grób św. Jana Pawła II znajdujący się w kaplicy św. Sebastiana w bazylice św. Piotra. W Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu minister kultury spotka się z ks. rektorem Tomaszem Paluchem OP i obejrzy wyjątkowe pamiątki z czasów studenckich Karola Wojtyły – m.in. jego oryginalny dyplom i indeks.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2019-06-06 18:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowy wicedziekan Kolegium Kardynalskiego i inne zmiany personalne

kard. Giovanni Battista Re

YouTube.com

kard. Giovanni Battista Re

Ojciec Święty przyjął prośbę niemal 95. letniego kard. Rogera Etchegaray’a o zwolnienie z obowiązków wicedziekana Kolegium Kardynalskiego i zatwierdził wybór na to stanowisko dokonany przez kardynałów-biskupów – 83- letniego kard. Giovanni Battista Re

Więcej ...

Farmaceuci i lekarze do MZ: recepta na pigułkę "dzień po" wymaga zgody rodziców

2024-04-18 07:09

Adobe Stock

Farmaceuci, lekarze i położne ostrzegają Ministerstwo Zdrowia, że wystawianie recept farmaceutycznych na pigułkę "dzień po" osobom niepełnoletnim bez zgody rodzica może być niezgodne z prawem. Są też przeciw "sprowadzaniu zawodów medycznych do roli usługodawców, a pacjentów do roli klientów".

Więcej ...

Ks. Ripamonti: jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu w Europie

2024-04-18 17:39

robertopierucci/pl.fotolia.com

W Europie jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu - uważa ks. Camillo Ripamonti, kierujący Centro Astalli - jezuickim ośrodkiem dla uchodźców w Rzymie. Postawę taką sankcjonuje, jego zdaniem, Pakt Migracyjny, przyjęty kilka dni temu przez Parlament Europejski.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous