Reklama

Krystyna Dolczewska

Zabór: Gala Festiwalu Filmu i Teatru Kozzi

2019-06-19 07:50

Krystyna Dolczewska

To już piąty festiwal poświęcony pamięci aktora, urodzonego w Kargowej, Macieja Kozłowskiego (1957-2010). Trwał od 12 do 16 czerwca. W tym roku patronowali mu także Elżbieta Czyżewska (1938-2010) i Tadeusz Fijewski (1911-1978).

Elżbieta Czyżewska – piękna i utalentowana aktorka, nie zrobiła, po swym wyjeź-dzie w roku 1968 do USA, takiej kariery, jak w Polsce, gdzie była gwiazdą. Na tegorocznym FFiT obejrzeliśmy jej filmy „Żona dla Australijczyka”, „Małżeństwo z rozsądku” i „Wszystko na sprzedaż”. Był też film Kingi Dębskiej-reżyserki, gościa festiwalu, o Czyżewskiej pt. „Aktorka”.

Fijewski to jeden najbardziej znanych aktorów w II Rzeczpospolitej i po wojnie. Występował w dziesiątkach filmów i przedstawień teatralnych. Nasze starsze pokolenie zna go np. z filmów „Nikodem Dyzma”, „Lalka” (gdzie był Ignacym Rzeckim) i wszystkich filmów, w których jest panem Anatolem, wybranych na FFiT.

Można było wybierać i przebierać w filmach polskich i zagranicznych, dokumental-nych (słynne „Kresy”, „Utoya. 22 lipca”, „Donbas”) i fabularnych. Wybrałam opowieść o Donbasie, gdzie zabijanie sprawia przyjemność, o kobietach mafii, gdzie zabija się dla pie-niędzy i trzeci film - „Siedem uczuć” Marka Koterskiego o klasie, w której każdy uczeń miał problemy w domu.

Reklama

Były rozmowy o książkach np. z Joanną Bator o „Ciemno, prawie noc” i spektakle teatralne. Z tych ostatnich wybrałam monodram w wspaniałym wykonaniu Zbigniewa Walerysia oparty na opowiadaniu Romana Brandstaettera -Ja jestem Żyd z „Wesela”-. To wzruszająca historia o Hirszu Singerze, prototypie postaci Żyda z „Wesela”, który nie mógł się pogodzić ze swoją i rodziny sławą literacką.

Gośćmi festiwalu byli, oprócz w/w Kingi Dębskiej m.in. Grażyna Barszczewska, Grażyna Błęcka- Kolska, Małgorzata Bogdańska, Lech Dyblik, , Aleksandra Konieczna, Waldemar Matuszewski, Gabriela Muskała, Małgorzata Pritulak (jest też malarką amatorką, przywiozła swe obrazy), Zdzisław Wardejn.

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Pielgrzymka z Kamieńska

Pielgrzymka z Kamieńska

Bajki kontra choroba

Bajki kontra choroba

Rowerem na Jasną Górę

Rowerem na Jasną Górę

Gdy katolik ma dość

Gdy katolik ma dość

Przegląd nr 29/2019

Przegląd nr 29/2019

O koncertach życzliwości

O koncertach życzliwości

Odpust w karmelitańskiej parafii pw. Opieki św. Józefa we Wrocławiu

Odpust w karmelitańskiej parafii pw. Opieki św. Józefa we Wrocławiu

Święta szata

Święta szata

Święto Policji w Toruniu

Święto Policji w Toruniu

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem