Reklama

Uroczystości maryjne w Tomaszowie Lubelskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tomaszowskim sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej 16 lipca miał miejsce doroczny odpust. Uroczystość odpustowa połączona była z wprowadzeniem na urząd proboszcza i dziekana ks. kan. dr. Eugeniusza Derdziuka (dotychczasowego proboszcza parafii pw. św. Michała Archanioła w Zamościu), który objął parafię po zmarłym w ostatnich dniach czerwca kustoszu sanktuarium ks. prał. Hermenegildzie Frąkale. Sumie odpustowej koncelebrowanej przewodniczył bp dr Mariusz Leszczyński.
Wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej przypadające w liturgii Kościoła 16 lipca wiąże się z tradycją karmelitańską. Swój początek zakon karmelitów wziął od naśladowców proroka Eliasza - pustelników z Góry Karmel, którzy czcili Najświętszą Maryję Pannę jako Matkę i Ozdobę Karmelu. W XII w., wobec prześladowań Turków, pustelnicy z Góry Karmel szukali schronienia w Europie. W 1251 r. w klasztorze Ayelsford w Anglii generał karmelitów św. Szymon Stock wobec trudności, jakie piętrzyły się przed zakonem od niedawna działającym w Europie, modlił się do Matki Bożej, prosząc Ją o wsparcie. Podczas modlitwy ujrzał Bożą Rodzicielkę, która podawała mu brązową szatę - szkaplerz, mówiąc: „Przyjmij, najmilszy synu, szkaplerz twego zakonu jako znak mego braterstwa, przywilej dla ciebie i wszystkich karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego. Oto znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przymierze pokoju i wiecznego zobowiązania”.
Sanktuarium tomaszowskie ma bogatą historię. Obraz Matki Bożej nieznana osoba umieściła w drewnianej kaplicy pw. św. Wojciecha położonej na Przedmieściu Lwowskim Tomaszowa. Miało to miejsce w 1652 r. Już wkrótce uzyskał on rozgłos jako słynący łaskami. Od XVII w. do cudownego Obrazu Matki Bożej Tomaszowskiej przybywały liczne pielgrzymki z odległych stron. Śladem tej pobożności są liczne wota pielgrzymów, specjalne modlitwy, pieśni i akty nabożne kierowane do Tomaszowskiej Madonny, które przetrwały w postaci drukowanej oraz tradycji. Przed cudownym Obrazem sprawowane są specjalne Msze św., nabożeństwa, nowenny, godzinki, podziękowania za otrzymane łaski. W szerzeniu kultu zasłużyły się bractwa - Różańcowe i Szkaplerza Najświętszej Maryi Panny, które działają w Tomaszowie od XVII w.
W 1994 r. w obecności 60 tys. wiernych, księży, 20 biskupów, nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk wraz z biskupem zamojsko-lubaczowskim Janem Śrutwą, w asyście metropolity przemyskiego abp. Józefa Michalika, dokonał uroczystej koronacji wizerunku Matki Bożej Szkaplerznej.
W homilii wygłoszonej podczas dorocznego odpustu bp Mariusz Leszczyński nawiązał do słów Jana Pawła II o zawierzeniu Matce Najświętszej naszej drogi w trzecie tysiąclecie. Stwierdził, że doroczna uroczystość odpustowa ku czci Matki Bożej Szkaplerznej staje się okazją do refleksji nad życiem i naszą maryjną pobożnością, a Matka Boża Szkaplerzna jest dla nas Przewodniczką i Orędowniczką łask na drodze do świętości. „W znaku szkaplerza świętego zawiera się synteza maryjnej duchowości, która ożywia pobożność ludzi wierzących, pobudzając ich wrażliwość na pełną miłości obecność Maryi Panny Matki w ich życiu.(...) Znak szkaplerza przywołuje zatem dwie prawdy: jedna z nich mówi o ustawicznej opiece Najświętszej Maryi Panny, i to nie tylko na drodze życia, ale także w chwili przejścia ku pełni wiecznej chwały; druga - to świadomość, że nabożeństwo do Niej nie może ograniczać się tylko do modlitw i hołdów składanych Jej przy określonych okazjach, ale powinna stanowić „habit”, czyli nadawać stały kierunek chrześcijańskiemu postępowaniu, opartemu na modlitwie i życiu wewnętrznym poprzez częste przystępowanie do sakramentów i konkretne uczynki miłosierne co do ciała i co do duszy. W ten sposób szkaplerz staje się znakiem przymierza i wzajemnej komunii pomiędzy Maryją i wiernymi: wyraża bowiem w sposób konkretny dar, jaki na krzyżu Jezus uczynił Janowi, a przez niego nam wszystkim ze swojej Matki oraz przypomina o powierzeniu umiłowanego Apostoła i nas Tej, którą ustanowił naszą Matką duchową”.
Nowego Proboszcza witały rodziny z dziećmi, młodzież, przedstawiciele stowarzyszeń, kół i bractw działających na terenie parafii, miejscowe władze z zapewnieniem współpracy. Z życzeniami owocnej pracy w nowym miejscu przyjechali członkowie Stowarzyszenia Służba Człowiekowi, działającego przy parafii pw. św. Michała w Zamościu.
Dziekan ks. Eugeniusz Derdziuk, nawiązując do burzy, która kulminację miała podczas podniesienia, stwierdził, iż jest to dobry znak Bożej obecności. Wichura, trzęsienie ziemi i ogień towarzyszyły prorokowi Eliaszowi na Górze Synaj, gdy Pan przechodził obok niego. Grzmoty i trzęsienie ziemi towarzyszyło śmierci Chrystusa na Golgocie.
Na zakończenie Mszy św. miało miejsce poświęcenie szkaplerzy i przyjęcie ich przez licznych wiernych oraz procesja eucharystyczna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard. Grzegorzem Rysiem

2024-04-15 20:11

Karol Porwich/Niedziela

O procedurze wyboru nowego biskupa, przymiotach kandydatów do tego urzędu w Kościele, czym jest terno, sekret papieski, oraz ile trwa procedura wyboru – na te i podobne pytania odpowiada kard. Grzegorz Ryś – metropolita łódzki, członek dykasterii ds. biskupów w wywiadzie udzielonym portalowi Archidiecezji Łódzkiej.

Więcej ...

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Abp Tadeusz Wojda: Najbardziej palącą potrzebą jest odnowa wiary

2024-04-16 10:40

EpiskopatNews

- Musimy najpierw odnowić naszą wiarę, aby dawać wiarygodne świadectwo - mówi KAI arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita gdański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Dodaje, że ożywienie wiary pomoże rozwiązać wiele innych kwestii i wyzwań, przed którymi stoi dziś Kościół w Polsce. „Dzisiaj więc trzeba pracować nad rozbudzaniem wiary. To wyzwanie trzeba przełożyć na konkretne działania duszpasterskie: poczynając od budowania nowych relacji, bycia dla poszukiwania tych, którzy stoją na peryferiach, pochylania się nad cierpiącymi i upadającymi” - mówi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Wiara

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r.,...

Kościół

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r.,...

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kościół

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Kościół

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny