Reklama

Tadeusz Boniecki

Chełm

Biblioteka św. Jana Pawła II

2019-06-27 07:45

Tadeusz Boniecki

Biblioteka w Szkole Podstawowej nr 1 w Chełmie otrzymała imię św. Jana Pawła II. Wcześniej imię Wielkiego Papieża nosiło zlikwidowane w wyniku reformy oświatowej Gimnazjum nr 1 mieszczące się do niedawna w obecnym budynku SP nr 1.

Placówka powstała 20 lat temu, czyli w 1999 r. w wyniku reformy szkolnictwa. Została powołana uchwałą Rady Miejskiej w Chełmie. W założeniu miała to być szkoła z misją, w której dobra atmosfera sprzyjałaby wszechstronnemu rozwojowi ucznia, ale też i nauczyciela. Szkoła bezpieczna, wolna od przemocy i agresji, otwarta na środowisko lokalne, ciesząca się w nim renomą. Wsparcie w realizacji tych zamierzeń miała zapewnić młoda, wykształcona i ciągle doskonaląca się kadra pedagogów oraz pełnych pasji i zaangażowania wychowawców interesujących się losem swoich wychowanków. Od 2006 r. Gimnazjum nr1 funkcjonowało wraz ze SP nr 1 w ramach Zespołu Szkół Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi. Historycznym wydarzeniem w życiu szkoły było nadanie mu 12 maja 2006 r. imienia Jana Pawła II. Szkoła była pierwszą i jedyną placówką oświatową w Chełmie noszącą imię największego z Polaków. Symbolami gimnazjum był sztandar i specjalnie napisany i skomponowany dla szkoły hymn oraz nowe logo. Z tej okazji nauczyciele i pracownicy gimnazjum ufundowali tablicę pamiątkową poświęconą patronowi, a w pobliżu szkoły powstał „Ogródek Papieski”.

Reklama

W związku z likwidacją gimnazjów, w tym Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Chełmie, w obecnej SP nr 1 zrodził się pomysł przeniesienia imienia na funkcjonującą w placówce bibliotekę. Takie rozwiązanie, zdaniem Grażyny Cetery, dyrektor SP nr 1, stwarza możliwość dalszego czynnego uczestnictwa szkoły w życiu „Rodziny Szkół Jana Pawła II”. Uroczystości związane z nadaniem imienia bibliotece rozpoczęła Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej, odprawiona przez ks. Andrzeja Sternika oraz ks. inf. Kazimierza Bownika. Liturgia zgromadziła społeczność szkolną; byli na niej obecni kończący naukę uczniowie ostatniego rocznika gimnazjum oraz ich koledzy uczęszczający do SP. Wszyscy przybyli wraz ze swoimi wychowawcami, nauczycielami i rodzicami. - Chcemy Panu Bogu dziękować za waszego Wielkiego Patrona, który jest obecny dzisiaj wśród nas w postaci relikwii. Wasz patron św. Jana Paweł II będzie teraz obecny nie w nazwie zlikwidowanego gimnazjum, lecz w szkolnej bibliotece. Macie go nadal naśladować i wcielać w życie jego nauczanie - mówił proboszcz parafii Mariackiej. Ks. Sternik podkreślił rolę nauczyciela w życiu każdego ucznia. - Szkoła daje nam wspaniałych nauczycieli, przewodników w wymiarze intelektualnym i duchowym. Nauczyciel nigdy nie powinien zapominać, że jest dla ucznia. Tego uczy nas św. Jan Paweł II. Po Mszy św. delegacja szkoły złożyła kwiaty pod figurą św. Jana Pawła II na pl. Niepodległości. Wszyscy przeszli do budynku SP nr 1, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Świętowaniu towarzyszyła okolicznościowa wystawa plastycznych prac dzieci na temat życia św. Jana Pawła II; były też występy artystyczne uczniów oraz zasadzenie symbolicznego drzewka w „Ogródku Papieskim”.

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Bracia 24h

Bracia 24h

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Noc czuwania

Noc czuwania

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Nowi nadzwyczajni szafarze Komunii św. w archidiecezji częstochowskiej

Nowi nadzwyczajni szafarze Komunii św. w archidiecezji częstochowskiej

Dzień Modlitw o uświęcenie kapłanów w Paradyżu

Dzień Modlitw o uświęcenie kapłanów w Paradyżu

Częstochowa: Zapalają ogień w świecie

Częstochowa: Zapalają ogień w świecie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem