Reklama

W diecezjach

Myślenice: instalacja relikwii św. Jana Pawła II w sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej

Zdzisław Sowiński

Kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył Mszy św. z instalacją relikwii krwi św. Jana Pawła II w sanktuarium Matki Bożej w Myślenicach. - To szczególna chwila. Święty, który wielokrotnie modlił się w tym kościele i sprawował Eucharystię dla wspólnoty parafialnej, powraca tu w takiej niezwykłej formie – mówił krakowski metropolita senior.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii przypomniał, że Myślenice były bliskie sercu kard. Wojtyły, który wielokrotnie tu przyjeżdżał, a 50 lat temu koronował cudowny obraz Matki Bożej Myślenickiej.

Kard. Dziwisz przyznał, że relikwie krwi św. Jana Pawła II, które wniósł do myślenickiej świątyni, przypominają mu zawsze dzień, kiedy papież padł ofiarą „szaleńczego, ale przemyślanego” zamachu na placu św. Piotra. - Zagrażał możnym tego świata. Głosząc Ewangelię, słowo prawdy, stawał się niebezpieczny dla tych, którzy budowali na kłamstwie i przemocy – mówił hierarcha. Dodał, że wprawdzie Jan Paweł II został beatyfikowany i kanonizowany jako wyznawca, ale przecież dosłownie przelał krew za wiarę i służbę Chrystusowi. - Służył niezmordowanie i przez wiele lat po zamachu, a jego wyczerpująca służba i cierpienie, jakim został dotknięty, również nosiły znamiona męczeństwa – zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązując do przypadającej uroczystości świętych Piotra i Pawła, kaznodzieja podkreślał, że jest to wezwanie do modlitwy w intencji Ojca Świętego Franciszka, by „Bóg wspierał go w misji przewodzenia Kościoła w niełatwych czasach – Kościołowi stawiającemu czoło zarówno wewnętrznym trudnościom i słabościom, jak i potężnym wyzwaniom ze strony współczesnego świata, w którym zmaga się wiara z niewiarą, dobro ze złem, cywilizacja miłości z cywilizacją śmierci”. - Ojcu Świętemu i pasterzom Kościoła potrzeba Bożej mądrości i świateł Ducha Świętego, by bezpiecznie i z nadzieją prowadzili powierzony im lud Boży po drogach zbawienia w trzecim tysiącleciu chrześcijaństwa – podkreślił.

Gotycki kościół parafialny pw. Narodzenia NMP w Myślenicach został wzniesiony w XV w. W bocznej kaplicy znajduje się słynący łaskami wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem, namalowany w XVI w. Początkowo był prywatną własnością papieża Sykstusa V, który zapisał go w testamencie swojej siostrze, przełożonej klasztoru w Wenecji, od której z kolei kupił malowidło kasztelan krakowski Jerzy Zbaraski.

Reklama

W roku 1596 r. Zbaraski przywiózł obraz do swojej rezydencji w Krakowie. Kiedy wybuchła epidemia i władze miejskie nakazały spalenie wszystkich przedmiotów pochodzących z domów objętych zarazą, wśród przeznaczonych do zniszczenia znalazł się także wizerunek Maryi. Został uratowany przez Marcina Grabysza, który go ukrył w swoim mieszkaniu. Kilka lat później na obliczu Matki Bożej pojawiły się łzy, odnotowano również pierwsze przypadki cudownych uzdrowień. Niebawem przeniesiono wizerunek do Myślenic.

W 1969 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła ozdobił obraz papieskimi koronami. W 1983 r. korony skradziono, ale niedługo potem Jan Paweł II dokonał powtórnej koronacji.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2019-06-29 20:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek zatwierdził cud za przyczyną Jana Pawła II

Barbara Jelonek

Więcej ...

Abp Galbas do kapłanów: biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem

2024-03-28 13:23

Episkopat News/Facebook

Biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem. Jeśli ksiądz prowadzi podwójne życie, jakąkolwiek postać miałoby ono mieć, powinien to jak najszybciej przerwać - powiedział abp Adrian Galbas do kapłanów. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas liturgii błogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo.

Więcej ...

Paulini – mnisi wsłuchani w mowę krzyża

2024-03-29 15:57

BPJG

W głębi duchowości paulińskiej i w życiu każdego mnicha ukryta jest tajemnica krzyża. „Mądrość krzyża” obrał dla jednoczonych przez siebie pustelników naddunajskich bł. Euzebiusz z Ostrzyhomia, uznawany za założyciela Zakonu Paulinów. Odtąd przypomina ona paulinom o naśladowaniu Chrystusa, bezwarunkowym pójściu za ogołoconym Mistrzem, który jest posłuszny aż do śmierci krzyżowej. A Jasnogórski Wizerunek Maryi Prowadzącej do Chrystusa z bolesnymi rysami na twarzy przypomina, że była Ona pierwszą, która do końca trwała przy Synu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Wiara

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Wiara

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia