Reklama

Niedziela Wrocławska

Biskup Jacek Kiciński o pobycie w Taizé

Agata Pieszko

W okresie wakacyjnym grupy parafialne oraz wrocławskie duszpasterstwa akademickie wyjeżdżają do Taizé, by przygotować się na Europejskie Spotkanie Młodych, które w tym roku odbędzie się w naszym mieście, ale także by spotkać się z młodymi z całego świata. Wraz z ojcem biskupem Jackiem Kicińskim w ekumenicznej wiosce przebywała grupa z Sulistrowic pod opieką ks. Jakuba Bartczaka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Z jednej strony wybrałem się do Taizé dlatego, że w tym roku w grudniu mamy Europejskie Spotkanie Młodych we Wrocławiu, a z drugiej strony chciałem zaczerpnąć tamtejszej atmosfery. Byłem tam z ludźmi młodymi, z którymi brałem udział w spotkaniach i modlitwach, ale też miałem okazję uczestniczyć w życiu wspólnoty braci, którzy mnie zaprosili do swojej codzienności. Na wyjeździe mogłem także odwiedzić pokój brata Rogera i pomodlić się przy jego grobie – mówi bp Jacek.

Chrześcijaństwo w ekumenicznym wymiarze

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– To, co dzieje się w Taizé, to rzeczywiście doświadczenie wspólnoty wiary i ta wiara jest wyznawana w różny sposób. Najpiękniejszy moment to ten, w którym wszyscy są razem na modlitwie i modlą się w jednym kierunku. W tej wspólnocie ważna jest codzienna modlitwa. W kościele, czy kaplicy cały czas jest Najświętszy Sakrament. Może nie ma wystawienia Najświętszego Sakramentu, ale On jest obecny. Jak ktoś chce skorzystać z adoracji, to też może zrobić to codziennie. Rano jest odprawiana Msza Święta dla chętnych i ja miałem okazję ją sprawować – opowiada biskup Kiciński.

Przygotowania do ESM we Wrocławiu

Bracia w Taizé przygotowują się duchowo na przyjazd do Polski. Brat Wojciech Jerie, wrocławianin ze wspólnoty we Francji, jest delegowany przez brata Aloisa do kontaktu z Wrocławiem w sprawie nadchodzącego ESM. Bracia interesują się problemami naszego kraju, problemami lokalnymi, tym, czym żyjemy na co dzień, ponieważ we wspólnocie w ciągu roku mają stały kontakt z polską młodzieżą. Wyznaczono już także braci, którzy od września będą przebywać we Wrocławiu. Wspólnotę braci w przygotowaniach wspierają siostry Urszulanki, które zajmują się logistyką i zgłoszeniami.

Skromność, miłosierdzie i gościnność

– To co mnie bardzo ujęło, jeśli chodzi o braci z Taizé, to przede wszystkim ich różnorodność w jedności, ale i trzy wyznaczniki życia, takie jak skromność, miłosierdzie i gościnność. To było piękne, kiedy po modlitwach, zwłaszcza tych wieczornych, bracia byli zawsze do dyspozycji. Po wieczornej modlitwie sprawowany był tam sakrament pokuty, którym również osobiście posługiwałem – dzieli się pasterz.

Reklama

Po wizycie w Taizé czas na pielgrzymkę


– Już przygotowuję się do pielgrzymki, mam w planie konferencje i kazania. Pielgrzymka to dla mnie z jednej strony forma dziękczynienia za ten rok, który minął, bo jest za co dziękować, ale także forma ekspiacji, wynagrodzenia Panu Bogu za wszystko, co dalekie od tego, czego On by chciał. Idę się przede wszystkim modlić w intencji nowych powołań do naszego Metropolitalnego Seminarium Duchownego i do wspólnot zakonnych, żeby nigdy tych powołań nie zabrakło. To jest właśnie taki czas spędzony z Maryją na modlitwie – podsumowuje wieloletni pielgrzym. 

Podziel się:

Oceń:

0 0
2019-07-29 14:10

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: „Czy sztuczna inteligencja może pomóc w głoszeniu Słowa Bożego?”

2024-04-15 17:24

Adobe Stock

„Czy sztuczna inteligencja może pomóc w głoszeniu Słowa Bożego?” - odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy konferencji zorganizowanej w poniedziałek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. - Nigdy sztuczna inteligencja nie zastąpi człowieka, ale może być pomocna - mówiła teolog z UKSW dr hab. Monika Marta Przybysz. Wśród prelegentów byli także ks. dr hab. Marcin Kowalski z KUL i dominikanin o. Paweł Kozacki. Punktem wyjścia spotkania było wydanie Nowego Testamentu z infografikami, które ukazało się nakładem Wydawnictwa Świętego Wojciecha. - To wydanie Pisma Świętego ma ogromną szansę przemówić do współczesnego człowieka - przekonywał ks. Kowalski. Spotkanie odbyło się na kanwie rozpoczętego w niedzielę Tygodnia Biblijnego.

Więcej ...

Zmarła wybitna socjolog i analityk polityczny prof. Jadwiga Staniszkis

2024-04-15 18:08

pl.wikipedia.org

Zmarła wybitna socjolog i analityk polityczny prof. Jadwiga Staniszkis. W przyszłym tygodniu ukończyłaby 82 lata. Informację o śmierci profesor potwierdziła PAP w poniedziałek po południu córka zmarłej Joanna Staniszkis.

Więcej ...

Finał 24. Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach

2024-04-16 10:50
Tematyka konkursu obejmowała życie bł. Rodziny Ulmów

ks. Andrzej Bienia

Tematyka konkursu obejmowała życie bł. Rodziny Ulmów

Uczestnicy 24. Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach ponownie spotkali się z bł. Rodziną Ulmów. 12 kwietnia 2024 r. w Markowej odbył się finał konkursu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Wiara

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kościół

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r.,...

Kościół

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r.,...

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Kościół

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny