Reklama

Prezentacja parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle

O pozwól, Czarna Madonno, w ramionach Twoich się skryć!

Niedziela rzeszowska 47/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

3 grudnia br. parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle będzie obchodzić 1. rocznicę konsekracji nowego kościoła i 6. rocznicę utworzenia parafii. Współtwórcą parafii, budowniczym świątyni i równocześnie pierwszym proboszczem jest ks. kan. Tadeusz Gąsiorowski. W pracy duszpasterskiej wśród ok. 5 tys. wiernych pomaga 2 księży wikariuszy, a w katechizacji dzieci i młodzieży 5 katechetek świeckich. Na terenie parafii jest 6 dużych szkół i 2 przedszkola, w sumie uczy w nich 13 katechetów (w tym kapłani z sąsiednich parafii) .

Z parafii wywodzi się 5 kapłanów, w seminariach duchownych zakonnych kształci się 4 kleryków. W tym roku dwie dziewczyny wstąpiły do klasztoru.

W polskiej tradycji

Ideę utworzenia nowej parafii w Jaśle podjął w 1993 r. bp Kazimierz Górny. Ówczesny dziekan dekanatu Jasło-Wschód - ks. Stanisław Kołtak zakupił działkę u zbiegu ulic Mickiewicza i Szkolnej z przeznaczeniem na budowę obiektów sakralnych wraz z zapleczem. W 1994 r. powołano Społeczny Komitet Budowy Kościoła, na którego czele stanął Juliusz Jankisz. Projekt świątyni wykonał arch. W. Pomprowicz. 3 maja 1995 r. bp Kazimierz Górny uroczyście poświęcił krzyż i plac pod budowę. W lipcu tego samego roku rozpoczęto wznoszenie fundamentów pod nawę boczną, która wkrótce stała się tymczasową kaplicą. Od 27 sierpnia 1995 r. kapłani zaczęli odprawiać niedzielne Msze św. przy polowym ołtarzu wzniesionym na placu powstającego kościoła.

3 grudnia 1995 r. bp Edward Białogłowski poświęcił kaplicę i uroczyście ogłosił dekret o powołaniu nowej parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle, wydzielonej z części parafii św. Stanisława i św. Antoniego. Pierwszym proboszczem został ks. Tadeusz Gąsiorowski, a pierwszym wikariuszem - ks. Kazimierz Franczak.

Troska o Dom Boży

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu licznej grupy parafian oraz sympatyków tego dzieła, a także dzięki staraniom Księdza Proboszcza, w maju 1997 r. dzieci przyjęły Pierwszą Komunię św. w nowej świątyni. W następnym roku zawieszony został na prowizorycznej dzwonnicy pierwszy dzwon, w kościele ułożono posadzkę marmurową, a w nawie głównej zamontowano witraż. Wykonano nagłośnienie kościoła oraz ukończono budowę plebanii.

Kolejne ważniejsze inwestycje to w 1999 r. - marmurowy ołtarz, ambonka, dębowe ławki, kaplica Matki Bożej Częstochowskiej w nawie bocznej, drewniane płaskorzeźby stacji drogi krzyżowej, a na zewnątrz świątyni lampy parkowe, podjazdy dla niepełnosprawnych oraz bruk na placu kościelnym i chodnikach. Prace porządkowe trwały jeszcze w następnym roku, a ponadto z racji jubileuszowej peregrynacji kopii obrazu Miłosierdzia Bożego przygotowano kaplicę z marmurowym ołtarzem, uzupełniono również marmurową posadzkę w pozostałych częściach świątyni.

Troska parafian o dom Boży sprawiała, że niemal co tydzień parafia wzbogacała się o nowe wyposażenie: chrzcielnicę, konfesjonały, świeczniki, żyrandole i kinkiety, naczynia i szaty liturgiczne. Wyrazem tej troski jest również dbałość parafian o porządek i dekoracje w kościele.

Wzrastanie duchowe

W parze z zabiegami o materialne piękno kościoła idą starania o wzrastanie duchowe. Dlatego w każdą niedzielę przed poranną Mszą św. parafianie śpiewają Godzinki oddając hołd swojej Patronce. W pierwszą niedzielę każdego miesiąca 13 róż różańcowych spotyka się na wspólnej modlitwie. Zespół Charytatywny Caritas organizuje doraźną pomoc potrzebującym.

Od 1996 r. organizowana jest uroczystość Pierwszej Komunii św. dla dzieci niepełnosprawnych, gdyż na terenie parafii działa PSR, czyli stowarzyszenie na rzecz dzieci niepełnosprawnych.

Prężnie działa Oaza dzieci i młodzieży (ok. 100 osób). Od 2 lat działa także KSM. Młodzież organizuje czuwania i adoracje, wyjeżdża na rekolekcje zamknięte, w okresie Wielkiego Postu prowadzi nabożeństwa Adoracji Krzyża itp. Obecnie 200-osobowa grupa młodzieży przygotowuje się do bierzmowania (spotkania formacyjne w trzecie wtorki miesiąca). Natomiast w trzecie piątki miesiąca w kaplicy Bożego Miłosierdzia odprawiane jest nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego połączone z adoracją Najświętszego Sakramentu, zakończone Apelem Jasnogórskim.

Adorację i modlitwę w intencjach przedstawianych przez wiernych na kartkach prowadzi Grupa Modlitewna. Trzeba także zauważyć, że w kaplicy Matki Bożej pojawiają się wota. Aktualnie rodziny parafii nawiedza obraz Miłosierdzia Bożego "Jezu, ufam Tobie".

Od maja do października w pierwsze soboty miesiąca parafianie wyjeżdżają na modlitewno-pokutne nabożeństwa fatimskie do Miejsca Piastowego, a we wrześniu wyrusza piesza pielgrzymka do Dębowca. Organizowane są pielgrzymki do sanktuariów w Częstochowie, Licheniu i Łagiewnikach. Były też organizowane pielgrzymki do miejsc świętych we Włoszech, we Francji, a w Roku Jubileuszowym - do Rzymu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda: spotkam się z premierem Tuskiem ws. Nuclear Sharing

2024-04-22 20:19

PAP/Radek Pietruszka

Spotkam się z premierem Donaldem Tuskiem ws. możliwości dołączenia przez Polskę do programu Nuclear Sharing - zapowiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Więcej ...

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Więcej ...

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08
Abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Wiara

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Św. Wojciech

Kościół

Św. Wojciech

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Nasz pierwszy święty

Wiara

Nasz pierwszy święty

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć