Reklama

Szlakiem sanktuariów maryjnych (3)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Następnym etapem pielgrzymki była stolica Hiszpanii - Madryt. Dzień zaczęliśmy od pobytu w Dolinie Poległych - wielkiego dzieła gen. Franko. Leży ona na wysokości 1300 m, w dolinie Culgamuros. Jest to mauzoleum upamiętniające ofiary wojny domowej w Hiszpanii. Jest to bazylika wykuta w skale, ma formę podziemnej krypty o dł. 262 m. W niej za ołtarzem głównym złożono ciało gen. Franco.
Na skale znajdującej się powyżej bazyliki gen. Franco rozkazał wybudować krzyż o wys. 150 m i 46 m rozpiętości ramion. Jest to najwyższy krzyż na świecie. W bazylice nad głównym wejściem znajduje się pieta wykuta w czarnej skale. Dolina poległych jest jednym z największych monumentów świata zbudowanych w XX w.
Następnie udaliśmy się do kompleksu klasztornego św. Wawrzyńca w Eskurialu. Klasztor ten upamiętnia zwycięstwo króla hiszpańskiego nad królem Francji Henrykiem II. Budowę rozpoczęto w 1563 r. Przez 21 lat pracowało przy obiekcie ponad 3 tys. ludzi, którzy wznieśli największy na świecie obiekt XVI w. o powierzchni 33 tys. metrów.
Obiekt jest uznany jako 8 cud antycznego świata z punktu widzenia architektonicznego. Można tu zwiedzić przepiękną bazylikę, potężny dziedziniec królewski, pałac króla Filipa II, panteon królewski, gdzie są pochowani królowie hiszpańscy, salę kapitularną, klasztor ewangelistów i bogatą bibliotekę.
Po południu dotarliśmy do madryckiej katedry, gdzie ksiądz proboszcz sprawował Eucharystię. Należy wspomnieć, że Madryt nie posiadał katedry, gdyż nie był siedzibą episkopatu. Dopiero papież Leon XIII, tworząc diecezję Madryt, dał podstawy do stworzenia planów i w 1883 r. położenia kamienia węgielnego pod przyszłą katedrę. Znajdujący się naprzeciw katedry Pałac Królewski mogliśmy podziwiać jedynie z zewnątrz, gdyż w tym dniu nie był dostępny dla turystów. Król hiszpański przyjmował w tym czasie dyplomatów.
Podczas spaceru po stolicy Hiszpanii mogliśmy podziwiać pomnik przedstawiający herb Madrytu, którym jest niedźwiedź oparty o drzewo morwowe, a także dotknąć miejsca, które oznacza sam środek Hiszpanii.
Obok historycznych miejsc podziwialiśmy także jego nowoczesną architekturę m.in. tzw. „bramę Europy”, a zagorzali kibice piłki nożnej mogli także zrobić sobie zdjęcia, których tłem był stadion jednej z najsłynniejszych drużyn hiszpańskich „Real Madryt”.
Kolejny przystanek to Toledo, jedno z najstarszych miast Hiszpanii. Znane było „od zawsze”, bowiem od 587 r. stanowiło duchową stolicę królestwa. Do dziś arcybiskupi Toledo są równocześnie prymasami Hiszpanii.
Spacerując po krętych uliczkach miasta doszliśmy do jego serca, czyli do katedry. Na przełomie wieków przechodziła ona ciekawe koleje losu. Budowana w XIII w., w czasach mauretańskich, została zamieniona na meczet, jest mieszanką stylów francuskiego i hiszpańskiego gotyku, baroku i stylu Maurów. W XVII i XVIII w. była odrestaurowana. Kościół jest jedną z największych świątyń chrześcijańskich. Ma 120 m dł. 60 szerokości i 33 wys. Przepięknie i bogato zdobiony gromadzi w sobie wiele wspaniałych bogactw liturgicznych i historycznych. W jednym z bocznych ołtarzy tej katedry sprawowaliśmy Najświętszą Eucharystię.
Następnie podziwialiśmy jeden z najsłynniejszych obrazów hiszpańskiego malarza El Greco pt. Pogrzeb Pana Orgaz, a następnie budowlę pochodzenia arabsko-żydowskiego z epoki Sefarat - kościół św. Marii Białej. Początki istnienia tego kościoła datuje się na 1205 r. Oglądaliśmy także pałac królewski Alkazar (twierdze z XI w. wzniesioną w najwyższym punkcie miasta), a opływającą Toledo rzekę Tag pokonaliśmy przechodząc przez most Alcantara.
Stamtąd autokar zabrał nas do…

cdn.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Bóg nie może się na Ciebie doczekać!

2024-03-27 07:20
ks. Piotr Pawlukiewicz (1960 – 2020) wygłosił tysiące kazań

B.M. Sztajner/Niedziela

ks. Piotr Pawlukiewicz (1960 – 2020) wygłosił tysiące kazań

Pomyślałem sobie: „Boże, ta babcia nawet jeszcze Komunii Świętej nie przyjęła, a już się w niej wyzwalają czyny miłości. Jaka ta miłość jest niecierpliwa! Jak się nie może doczekać!”. Tak samo nie może się doczekać Bóg. Na ciebie.

Więcej ...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

2024-03-27 18:21

Adobe Stock

Prokuratura postawiła w środę zarzuty pięciu osobom w związku ze sprawą wykorzystania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Wśród nich jest czterech urzędników resortu sprawiedliwości i „beneficjent funduszu” ks. Michał O. W ramach Funduszu ośrodkowi „Archipelag” miała zostać przyznana dotacja na kwotę blisko 100 milionów złotych.

Więcej ...

Franciszek podczas Mszy Krzyżma do kapłanów: musimy być wolni od surowości i oskarżeń, od egoizmu i ambicji!

2024-03-28 10:38

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Do postrzegania życia i powołania w perspektywie całej przeszłości i przyszłości oraz odkrycia na nowo potrzeby adoracji i bezinteresownej, spokojnej i przedłużonej modlitwy serca - zachęcił Franciszek w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Papież wskazał na potrzebę skruchy, która jest nie tyle owocem naszej sprawności, lecz łaską i jako taka musi być wyproszona na modlitwie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...