Reklama

Kościół

Zakończenie XXVIII Międzynarodowej Pieszej Pielgrzymki Żołnierzy na Jasną Górę

BPJG

W ostatnim dniu XXVIII Międzynarodowej Pieszej Pielgrzymki Żołnierzy na Jasną Górę, uczestniczący w niej pątnicy spotkali się na Przeprośnej Górce koło Częstochowy, gdzie w Sanktuarium św. Ojca Pio biskup polowy Józef Guzdek przewodniczył Mszy św. wieńczącej dziesięciodniowy marsz na Jasną Górę. W homilii podkreślał, że udział w pielgrzymce przyniesie owoce. – Obyście byli powodem zachwytu i zdumienia wielu! – zachęcał. W kończącej się dziś pielgrzymce wzięli udział goście zagraniczni z USA, Litwy, Słowacji, Niemiec i Chorwacji. Wczoraj dołączyli do nich reprezentanci Straży Granicznej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święta Górka Przeprośna k. Częstochowy zwana jest Górą Pojednania Narodów ze względu na pielgrzymujących tu wraz z kadrą dowódczą żołnierzy z różnych krajów członkowskich Paktu Północnoatlantyckiego NATO. Znajduje się tu Sanktuarium św. Ojca Pio nazywane „polskim San Giovanni Rotondo”.

W homilii bp Guzdek powiedział, że z podziwem patrzy na pielgrzymów, którzy przemierzyli ponad 300 km w drodze na Jasną Górę. – Powiedziałem do was w dniu wyruszenia na pielgrzymi szlak, że świadomie i dobrowolnie opuściliście strefę komfortu, aby doświadczyć spotkania z Bogiem w Jego słowie i sakramentach świętych. Dzięki tej dziesięciodniowej pielgrzymce odkrywaliście, że tak naprawdę w ziemskim życiu najważniejszy jest Bóg i spotkanie szlachetnych ludzi. Rzeczy są jedynie dodatkiem, niezbędnym do godnego życia, ale tylko dodatkiem – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zdaniem biskupa polowego nadszedł czas, aby zastanowić się nad owocami pielgrzymowania. – Trzeba się zastanowić nad tym, czego nie wolno stracić, na co zwrócić uwagę, aby po powrocie do rodzinnego domu, do środowiska służby i pracy, do wojskowych uczelni i garnizonów, nadal być źródłem zachwytu i zdumienia. Być ewangelicznym zaczynem, solą ziemi i światłem dla świata. Zdumienie bowiem poprzedza nawrócenie i przemianę serc – przekonywał bp Guzdek.

Ordynariusz wojskowy podkreślił, że jako chrześcijanie powinniśmy być „powodem zachwytu i zdumienia otaczającego nas środowiska nauki, służby i pracy!”. – A czasem znakiem sprzeciwu! Pamiętając jednak, aby nigdy nie sięgać po metody niegodne ucznia Jezusa – dodał.

Na koniec życzył zebranym, aby po powrocie do swoich rodzin, miejsc pracy i służby „byli znakiem zdumienia i zachwytu dla wielu”.

Eucharystię koncelebrowali z bp. Guzdkiem bp Franciszek Rabek, biskup polowy armii słowackiej, bp William James Muhm, biskup pomocniczy archidiecezji wojskowej USA oraz kapelani towarzyszący żołnierzom w drodze. Bp Rabek uczestniczył w wojskowej pielgrzymce na Jasną Górę po raz trzynasty.

Reklama

Biskup Guzdek odznaczył hierarchów medalami „W służbie Bogu i Ojczyźnie”, ustanowionymi z okazji setnej rocznicy powstania Biskupstwa Polowego w Polsce.

We Mszy św. uczestniczyli m.in. wiceminister ON Wojciech Skurkiewicz, gen. dyw. pil. Jan Śliwka, zastępca dowódcy generalnego, gen. bryg. Tadeusz Szczurek, komendant WAT. Wspólnie modlili się także idący od pierwszego dnia pielgrzymki wojskowej: gen. dyw. Adam Joks, dowódca NATO-wskiego Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy z małżonką, gen. bryg. Zbigniew Powęska, Szef Zarządu Logistyki - P4 Sztabu Generalnego WP oraz gen. bryg. pil. Piotr Krawczyk, rektor-komendant „Szkoły Orląt” z Dęblina. Obecni byli również przedstawiciele armii zagranicznych biorących udział w pielgrzymce, a także delegacje służb mundurowych: Straży Granicznej i Straży Ochrony Kolei oraz Służby Ochrony Państwa.

Po Mszy św. pielgrzymi wyruszyli na ostatni etap prowadzący na Jasną Górę. Tam, przed Cudownym Obrazem nastąpi akt zawierzenia żołnierzy, funkcjonariuszy służb mundurowych, kapłanów i osób cywilnych, związanych w różny sposób z formacjami mundurowymi. Na Jasnej Górze pielgrzymi spodziewani są ok. godz. 15.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2019-08-14 14:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Strzec jak źrenicy oka

Alicja Trześniowska

Więcej ...

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

Pio Si/pl.fotolia.com

Rozważania do Ewangelii J 13, 1-15.

Więcej ...

Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować

2024-03-29 06:20

Adobe. Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...