Reklama

„A to Polska właśnie...”, czyli jak śpiewają w Chicago

„Są takie miejsca na świecie, które nigdy nie należały do Polski, choć żyją w nich ludzie, których serca biją polskim rytmem. Największym ze wszystkich jest Chicago, w którym Polacy zawsze czuli i nadal czują po polsku i żyją polskimi sprawami” - powiedział na zakończenie koncertu przedstawiciel Rodziny Radia Maryja o. Jan Król - redemptorysta. Dziękował on organizatorom i uczestnikom tego wspaniałego wydarzenia religijno-patriotycznego, które już po raz piąty zgromadziło chicagowską Polonię.
Koncert miał miejsce w Foreman High School przy ulicy N. Leclaire Ave. w Chicago 12 listopada. Hasło „A to Polska właśnie”, nawiązujące do 87. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości związane było w tym roku z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, którego słowa „Musicie być mocni mocą miłości” przemawiały podczas koncertu szczególnie mocno do serc i umysłów naszych rodaków. Słyszeliśmy słowa Ojca Świętego wypowiedziane na Podhalu: „Ta piękna ziemia jest równocześnie ziemią trudną. Kamienistą. Górską. Nie tak urodzajną, jak równiny nad Wisłą. I dlatego też od tej podkarpackiej, podtatrzańskiej ziemi niech mi będzie wolno odwołać się do tego, co zawsze było bliskie polskiemu sercu: umiłowanie ziemi i praca na roli. Nikt nie zaprzeczy, że kryje się w tym nie tylko sprawa serca, wątek uczuciowy, ale także wielki problem społeczno-ekonomiczny. Strony tutejsze szczególnie dobrze znają ten problem, bo właśnie stąd, gdzie był największy niedostatek ziemi i często wielka bieda, emigrowali ludzie daleko poza Polskę i poza ocean. Tam szukali pracy i chleba - i znajdowali je. Dzisiaj pragnę im wszystkim, po całym świecie - a zwłaszcza w Ameryce: tam ich najwięcej - gdziekolwiek są, powiedzieć «Szczęść Boże». Niech nie zapominają Ojczyzny, rodziny, Kościoła, modlitwy - wszystkiego, co stąd wynieśli”.
W czasie koncertu wystąpił dynamicznie rozwijający się zespół dziecięcy „Figle” z Polskiej Szkoły im św. Faustyny w Lombard, pod dyrekcja Beaty Niteckiej. Dzieci wykonały szereg piosenek religijnych, między innymi - ułożoną przez siebie piosenkę Kochaj Go, która opowiada o Ojcu Świętym. Jako drugi wystąpił Zespół Związku Narodowego Polskiego „Wisła”, grupa 127, pod kierownictwem Ireny Jarocińskiej. Dzieci sławiły nadzwyczaj spontanicznie polską kulturę. Dziecięco-młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca, działający przy Związku Podhalan w Ameryce, przy akompaniamencie góralskiej kapeli i pod kierownictwem Janiny Kowal, pieśnią i wspaniałymi tańcami sławił Boga i Ojczyznę. Zespół raz po raz przywoływał postać Ojca Świętego, którego podobizna znajdowała się na scenie.
Religijno-patriotyczne teksty recytowali przedstawiciele Radia Maryja: Jan Żółtek, Krzysztof Żółtek, Jadwiga Zapolska, Kazimierz Zając, Maria Zając, Helena Stańkowska, Anastazja Gierzban, Sława Wesołowska, Barbara Sikora. Nagłośnieniem i oprawą muzyczną zajmował się Witold Socha, zaś cały koncert prowadziła znana i lubiana pośród Polonii Łucja Śliwa z Radia WPNA 1490, która swoim zaangażowaniem i talentem dziennikarskim wprowadzała uczestników w podniosły, refleksyjno-modlitewny nastrój. Ks. Zbigniew Pieńkos, przedstawiciel Centrali Radia Maryja w Chicago, jako gospodarz czuwał nad przygotowaniem i realizacją tego niecodziennego religijno-patriotycznego wydarzenia, które dostarczyło wszystkim wspaniałych przeżyć duchowych. Pomagały mu w tym przedsięwzięciu siostry loretanki: Brunona i Daria, które jak zwykle skromne i pracowite nie zapomniały o biało-czerwonych różach i o tym, by wszystko było zapięte na ostatni guzik. Ksiądz Zbigniew podziękował wszystkim realizatorom i uczestnikom koncertu. Rodzinie Radia Maryja wyraził wdzięczność za ich zaangażowanie patriotyczne i religijne w Polsce i na emigracji. Na koniec koncertu wystąpił znany polskiej społeczności w Chicago ks. Józef Zuziak, grając na harmonijce ustnej piosenki, które kiedyś grał w Polsce Ojcu Świętemu. Mimo trzech godzin koncertu nikomu czas się nie dłużył, a rozśpiewani ludzie, pokrzepieni na duchu nie chcieli wracać do domów. Na zakończenie zabrzmiał wspaniały głos Z. Spychalskiego zwanego „polskim Preslyem”, który pieśnią Ave Maryja i O sole mio - pożegnał uczestników koncertu.

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa homoseksualnego”

2021-09-15 10:51

Grzegorz Gałązka

„Koncepcja «małżeństwa homoseksualnego» stoi w sprzeczności ze wszystkimi następującymi po sobie kulturami ludzkości, a zatem oznacza rewolucję kulturową, która przeciwstawia się całej tradycji ludzkości, aż po dzień dzisiejszy” – stwierdza papież-senior we wcześniej nie publikowanym artykule, zawarty w tomie „La Vera Europa Identità e Missione (Prawdziwa Europa, tożsamość i misja), który ukaże się jutro we włoskich księgarniach.

Więcej ...

Bł. Kardynał Stefan Wyszyński - sługa Eucharystii

2021-09-16 10:38

Fot. Ewa Melerska

Ogromna część naszego społeczeństwa doznała już nie raz lęku i niepokoju o nadchodzące jutro. Niejedna już karta naszych dziejów dotyczyła niełatwej drogi do wolności, dlatego nieustannie wznosiliśmy swe modlitwy ku Bogu. A On, pomny na swe obietnice, wzbudzał w naszym narodzie opatrznościowych Pasterzy Kościoła. Jednym z nich był Prymas Tysiąclecia – kard. Stefan Wyszyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Kościół

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Franciszek

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Opublikowano raport Komisji ws. o. Pawła M.

Kościół

Opublikowano raport Komisji ws. o. Pawła M.

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Karolina Gawrych, uzdrowiona za wstawiennictwem Matki...

Wiara

Karolina Gawrych, uzdrowiona za wstawiennictwem Matki...

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...