Reklama

Święto Niepodległości w Brańsku

Rzecz o współczesnym patriotyzmie naszego społeczeństwa

Jak to jest z naszym patriotyzmem w czasach, kiedy możemy swobodnie i bez żadnych przeszkód manifestować swoje poglądy i przekonania? To pytanie pojawia się coraz częściej w różnych kręgach społecznych. Najlepiej odpowiedzieć na nie, obserwując na własne oczy ludzi podczas uroczystości państwowych lub ważnych wydarzeń społeczno-politycznych. Może nie jest to czynnik dający wyczerpującą odpowiedź, ale z pewnością daje podstawę do wyciągnięcia w przyszłości bardziej szczegółowych wniosków.

Jak to jest z naszym patriotyzmem?

Wybrałem się 11 listopada na uroczyste obchody Święta Niepodległości, które w historii naszej Ojczyzny zajmuje znamienite miejsce i jest kwintesencją polskich dążeń niepodległościowych trwających ponad 120 lat. Mój udział miał podteksty - patriotyczny oraz obserwacyjny. Chciałem przekonać się, czy w naszym narodzie naprawdę zadomowiła się „znieczulica” w stosunku do tego, co określa się mianem narodowości. Oceniając nasze społeczeństwo po frekwencji ostatnich wyborów, Polaków można określić jako ludzi o obojętnym stosunku do polskości i wszystkiego, co kojarzy się z tym pojęciem. Jednak wystawianie opinii na podstawie jednego wydarzenia często okazuje się krzywdzące.

A jednak nie jest tak źle

O godz. 10.00 w brańskim kościele odbyła się Msza św. w intencji Ojczyzny celebrowana przez proboszcza - ks. prał. Janusza Łoniewskiego. Później przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i przedsiębiorstw z terenu miasta i gminy przeszli w asyście orkiestry dętej OSP w Brańsku i pocztów sztandarowych pod pomnik w centrum Brańska, gdzie odbyła dalsza część uroczystości. Przemówienia okolicznościowe wygłosił burmistrz miasta Daniel Bańkowski oraz wójt gminy Krzysztof Jaworowski. Złożono wieńce i wiązanki, a uczniowie z Gimnazjum w Oleksinie przedstawili patriotyczną część artystyczną.
Liczba osób biorących udział w obchodach Święta Niepodległości w Brańsku przeszła najśmielsze oczekiwania. Wszyscy byli odświętnie ubrani i naprawdę żywo zainteresowani tym, co się tu dzieje. Wśród uczestników uroczystości były osoby bardzo młode, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, pensjonariusze miejscowego domu pomocy społecznej i wielu ludzi starszych, pamiętających obchody tego święta z lat międzywojennych. Postanowiłem zapytać kilka osób, jak przed II wojną wyglądały obchody Święta Niepodległości. „Tak jak dzisiaj był to dzień wolny od pracy. Najpierw Msza św. w kościele, a dalsza część odbywała się pod budynkiem magistratu miejskiego. Tak jak teraz dzieci prezentowały część artystyczną. Ludzi przychodziło mniej więcej tyle samo, co teraz. Jednak w obecnych czasach jest bardziej uroczyście i ciekawiej” - powiedział Zygmunt Miśkiewicz z Brańska, urodzony w 1924 r.
„Ja pochodzę z Białegostoku. Urodziłem się w 1920 r. Pamiętam, jak w latach 30. 11 listopada przyjechał do naszego miasta Józef Piłsudski. Jakie to było wydarzenie! Tłumy ludzi. Wszyscy wiwatowali na cześć wielkiego Marszałka. Obrazy te mam przed oczami do dzisiaj. W obecnych czasach od kilku lat przyjeżdżam do Brańska 11 listopada, ponieważ tu jest taki specyficzny polski klimat” - mówił Edward Rusiłłowicz.
Nie jest tak źle z polskim patriotyzmem, skoro kilkaset osób z miasta i gminy, a nawet z innych miejscowości ma czas na to, aby kilka godzin poświęcić na wspomnienia związane z genezą naszej porozbiorowej niepodległości. Polacy w specyficzny sposób pokazują swoje oblicze narodowe. W przeciwieństwie do innych nacji my nie lubimy okazywać swoich uczuć w sposób zaplanowany przez innych. Jest to chyba oryginalna cecha narodowa, która odróżnia nas od schematów i wszelkich konwenansów związanych z manifestowaniem uczuć patriotycznych. My po prosu jesteśmy spontaniczni i tacy już pozostaniemy.

Wybrane dla Ciebie

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Więcej ...

Zmarł rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz

2021-09-16 18:19

Karol Porwich/Niedziela

Nie żyje rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz, twórca m.in. pomników kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie i Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu. Wieloletni wykładowca Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odszedł w wieku 85 lat.

Więcej ...

Przed 400 laty zmarł św. Robert Bellarmin – jezuita, teolog, doktor Kościoła

2021-09-17 13:20
Św. Robert Bellarmin

pl.wikipiedia.org

Św. Robert Bellarmin

Dokładnie 400 lat temu – 17 września 1621 zmarł w Rzymie w wieku bez mała 79 lat kard. św. Robert Bellarmin, znany w całym ówczesnym chrześcijaństwie zachodnim jezuita, teolog, ogłoszony 90 lat temu doktorem Kościoła. Mimo wysokich godności kościelnych zmarł ubogo, jako „prosty” zakonnik, bez jakichkolwiek przywilejów i ozdób, typowych dla papiestwa i Kościoła tamtych czasów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

Wiara

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku

Sanktuaria

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku