Reklama

Wiara

Nasze grzechy nie mogą być nowymi kajdankami na naszych rękach

Biuro prasowe Jasnej Góry

Modlitwą w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze rozpoczęło się spotkanie polskich biskupów. Najpierw odbędzie się Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski a potem Rada Biskupów Diecezjalnych. Gościem specjalnym posiedzenia jest Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

- Jestem tu, by mówić o Ukrainie, o sytuacji duszpasterskiej, o wojnie która ciągle krwawi ciała naszego narodu, ale też o pojednaniu polsko-ukraińskim, o leczeniu tych ran historycznych i o tym co pomoże nam tworzyć pozytywną pamięć i budować razem naszą przyszłość – powiedział abp Szewczuk.

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego na pytanie o to, na jakim etapie jesteśmy na drodze pojednania polsko-ukraińskiego zauważył, że przede wszystkim chcemy „razem iść do przodu”.

- Chcemy kontynuować ten proces i to jest bardzo ważne. Mamy świadomość, że te problemy, które mamy, nie są w stanie przeszkodzić czy zawrócić nas do ciężkich czasów, chcemy razem iść do przodu - powiedział gość z Ukrainy.

Reklama

Zaznaczył, że „chcemy pamiętać i wzywać św. Jana Pawła II jako patrona tego pojednania”. - To on był inspiratorem tego procesu. To on po raz pierwszy po zakończeniu II wojny światowej uczestniczył w spotkaniach Episkopatu Polski i biskupów greckokatolickich naszej diaspory. To on inspirował proces pojednania, który chcemy kontynuować - zauważył arcybiskup większy kijowsko-halicki.

Abp Szewczuk podkreślił, że „prosimy Pana Boga, by ta święta sprawa w duchu naszej wiary katolickiej, w duchu obcowania świętych, szła do przodu”.

Jego zdaniem kolejnym krokiem, który teraz trzeba wykonać na drodze pojednania jest pogłębienie świadomości, że „jesteśmy synami i córkami tego samego Kościoła, że wszyscy jesteśmy grzesznikami, ale nasze grzechy nie mogą być nowymi kajdankami na naszych rękach”.

- Musimy wzywać łaski przebaczenia i jak powiedział Jan Paweł II przebaczenie udzielone i odzyskane będzie balsamem, który uleczy nasze rany - podkreśla Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Gość polskich biskupów podziękował za modlitwę o pokój na Ukrainie, płynącą każdego dnia, zwłaszcza na Jasnej Górze. - Dziękuję wszystkim, którzy modlą się o pokój. To jest nasza wspólna sprawa. Nie może być silnej, niepodległej Polski, bez silnej, niepodległej i pokojowej Ukrainy. Ta wspólna praca jest siłą chrześcijańską ponieważ pokój jest z jednej strony darem Bożym a z drugiej trzeba go przyjąć - powiedział.

Abp Szewczuk przypomniał, że „jesteśmy w Domu naszej Matki, Maryi. Jasna Góra jest też bardzo ważnym centrum duchowym dla Kościoła Greckokatolickiego. Tu w 1988r. były przecież uroczystości 1000-lecia chrztu Rusi Kijowskiej. Jestem w Domu naszej Matki i Jej polecam wszystkie te sprawy”.

Ukraiński Kościół Greckokatolicki to największy liczebnie wschodni Kościół katolicki, a liczbę jego wiernych ocenia się na ponad 5 milionów. Mieszkają oni zarówno w samej Ukrainie, jak i poza jej granicami, m.in. w Polsce.

Kościół ma status arcybiskupstwa większego kijowsko-halickiego z siedzibą jego zwierzchnika w Kijowie a w jego skład wchodzą 4 metropolie, jedna z nich obejmuje Polskę. Zgodnie z ustawodawstwem wschodnich Kościołów katolickich cały episkopat UKGK tworzy Synod tego Kościoła, któremu przewodniczy arcybiskup większy kijowsko-halicki. Obecnie liczy on prawie 40 członków, w tym dwóch w Polsce.

Relacje polsko-ukraińskie są ważne także i dlatego, że z roku na rok wzrasta w Polsce liczba emigrantów z za wschodniej granicy. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat na terenie eparchii od Wisły na Zachód powstało 30 nowych wspólnot. W samym Wrocławiu na 650 tys. mieszkańców, 100 tys. to Ukraińcy.

Nie tak dawno wierni Kościoła greckokatolickiego w Polsce, głównie Ukraińcy, którzy czasowo lub na stałe przebywają w naszym kraju, pielgrzymowali na Jasną Górę. Spotkanie było kontynuacją wcześniejszych wspólnych modlitw, które miały miejsce w Sanktuarium w związku z jubileuszem 1000-lecia chrztu Rusi Kijowskiej w 1988 roku.

2019-08-27 10:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: w niedzielę rozpocznie się nabożeństwo czterdziestogodzinne przed Wielkim Postem

2020-02-20 18:14

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Modlitwa o dobre przygotowanie do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, o powołania zakonne i kapłańskie do Zakonu Paulinów w roku jubileuszowym założyciela bł. Euzebiusza, o trzeźwość narodu wpisze się tegoroczne intencje nabożeństwa czterdziestogodzinnego Adoracji Najświętszego Sakramentu na Jasnej Górze. Stanowi ono tradycyjnie przygotowanie do Wielkiego Postu i rozpocznie się w najbliższa niedzielę.

Więcej ...

Prezydent upomina się o #ZatrzymajAborcję

Grzegorz Jakubowski/KPRP

List Prezydenta Andrzeja Dudy do prawników jest ważną deklaracją głowy państwa, ale także upomnieniem dla polityków rządzących. Prezydent jednoznacznie wyraził swoje poparcie dla zmiany prawa, którego domagają się Polacy w projekcie #ZatrzymajAborcję.

Więcej ...

Abp Hoser: rolnicy są nośnikami wolności i polskości

2020-02-20 19:44

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Zwracając się do rolników, już jako biskup, uświadamiałem im, że są nośnikami wolności i polskości - podkreślił abp Henryk Hoser. Biskup senior warszawsko-praski, wizytator apostolski o charakterze specjalnym dla parafii Medjugorie, otrzymał dziś Nagrodę im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2019. Wyróżnienie Fundacji „Solidarna Wieś”, przyznawane za zasługi dla polskiej wsi, wręczono w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

Kościół

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

Portugalia: rozpoczęły się obchody 100-lecia śmierci...

Kościół

Portugalia: rozpoczęły się obchody 100-lecia śmierci...

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Kościół

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Prezydent upomina się o #ZatrzymajAborcję

Polityka

Prezydent upomina się o #ZatrzymajAborcję

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu...

Wiara

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu...

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia...

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia...

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Święci i błogosławieni

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Kościół

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Temat Pana Boga jest dzisiaj w...

Duchowość

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Temat Pana Boga jest dzisiaj w...