Reklama

Niedziela w Warszawie

J. Szarek: miliony rodaków okaleczonych stratą bliskich w drugiej wojnie światowej

Magdalena Kowalewska-Wojtak/Niedziela

Ponad 200 różnych inicjatyw w kraju i za granicą przygotował Instytut Pamięci Narodowej, upamiętniających 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. Wśród nich jest edukacyjny portal 1wrzesnia39.pl oraz wystawa „Zbrodnie na Polakach 1939-1945”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Portal poświęcony jest kampanii wrześniowej 1939 roku. Najważniejszym jego elementem jest kalendarium wydarzeń z rozpoczęcia drugiej wojny światowej. Na stronie internetowej, przygotowanej zarówno w języku polskim, jak i angielskim, będzie można znaleźć również artykuły prezentujące przebieg kampanii oraz jej rezultaty. Informacje dotyczą zarówno agresji niemieckiej, jak i sowieckiej.

Prezes IPN Jarosław Szarek w warszawskim Centrum Edukacyjnym „Przystanek historia” przypomniał, że 1 września 1939 r. był największym kataklizmem w dziejach człowieka, a celem obu totalitaryzmów było zniszczenie Polski i Polaków. - Przemyślany przemysł ludobójstwa rozpoczął się od pierwszych dni września. Hitler wzywał: „Bądźcie bezlitośni” . Wiedział, że aby zlikwidować naród, trzeba zlikwidować jego warstwę przywódczą, którą była inteligencja, nauczyciele, pisarze, ziemiaństwo, duchowieństwo, weterani walk o niepodległą Polskę w latach 1918-1921 - wyliczał Jarosław Szarek, przypominając masowe ludobójstwo na Pomorzu, w Lasach Piaśnickich k. Wejherowa. - Palmiry, obozy koncentracyjne, egzekucje z Zachodu i Wschodu, wywózki, Katyń. Chodziło o to, aby zlikwidować Polskę - mówił dr Szarek. Wskazał, że w niemieckich dokumentach znajdują się dokładne instrukcje, w jaki sposób należało rozprawić się z polskim narodem. - Pozbawić go pamięci, szkoły, kultury, własności. Spowodować, żeby Polacy się nie rodzili. To, co było zakazane w Niemczech, aborcja i homoseksualizm, tutaj było dozwolone. Prymitywna rozrywka zamiast kultury. Polacy w ciągu dwóch, trzech pokoleń mieli przestać być narodem - zaznaczył prezes IPN. Jarosław Szarek zaznaczył, że choć minęło 80 lat od tamtych wydarzeń, nie tylko w Polsce, ale i na świecie, można zauważyć próby fałszowania historii. Zaznaczył, że fundamentalnym zadaniem dla IPN jest to, aby pamięć o historii związanej z drugą wojną światową przetrwała. - 1 września rozpoczął się bezmiar nieszczęść i strat, okaleczenie, które trwa do dzisiaj. Niemy krzyk zniszczeń materialnych, który pozostał po drugiej wojny światowej. Miliony rodaków kolejnego pokolenia, które żyją okaleczone stratą swoich bliskich w drugiej wojnie światowej - zaznaczył Jarosław Szarek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

11 oddziałów Instytutu Pamięci Narodowej w ponad 90 miastach Polski i poza granicami kraju zorganizuje różne inicjatywy przypominające o dramacie drugiej wojny światowej - konferencje naukowe, prezentacje nowych publikacji, wystawy, spotkania i panele dyskusyjne, portale edukacyjne, pokazy filmowe, konkursy, teczki edukacyjne, które trafią do szkół średnich. Przygotowano także aplikację na smartfony oraz infografiki i materiały, które pojawią się w mediach społecznościowych. 17 września zostanie zaprezentowana także gra edukacyjna „Polskie Państwo Podziemne”, którą przygotował Oddział IPN w Szczecinie.

Z kolei w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie można zobaczyć wystawę „Zbrodnie na Polakach 1939–1945”, przygotowaną przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej. Wystawa przypomina o ogromie zbrodni, których doświadczył naród polski w czasie drugiej wojny światowej ze strony totalitarnych reżimów III Rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego oraz ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA. Prezentuje informacje, fotografie i filmy przypominające zarówno o masowym ludobójstwie, jak też o przymusowych przesiedleniach ludności, zmuszaniu jej do pracy niewolniczej, kradzieży majątku narodowego i przymusowym poborze do armii okupacyjnych. Na ekspozycji prezentowane są świadectwa ofiar represji, pamiątki po zamordowanych, a także sylwetki niektórych sprawców, którzy w nielicznych tylko przypadkach pociągnięci zostali po wojnie do odpowiedzialności za popełnione zbrodnie. W otwarciu wystawy wzięła udział m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska i wicemarszałek Senatu Maria Koc.

Podziel się:

Oceń:

2019-08-29 14:56

Wybrane dla Ciebie

Stań przed Bogiem taki, jaki jesteś

2024-04-24 19:51
O. Wojciech Kowalski, jezuita

Marzena Cyfert

O. Wojciech Kowalski, jezuita

W uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, wrocławscy dominikanie obchodzą uroczystość odpustową kościoła i klasztoru.

Więcej ...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Więcej ...

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...