Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: Zmarł dr. Aleksander Jaśkiewicz

©MaverickRose – stock.adobe.com

Z żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci dr. Aleksandra Jaśkiewicza, wieloletniego pracownika Muzeum Częstochowskiego, dyrektora placówki w latach 1991-1994.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pożegnanie dr. Aleksandra Jaśkiewicza odbędzie się w dniu pogrzebu od godz. 13.30 w kaplicy przedpogrzebowej przy kościele św. Andrzeja Boboli przy ul. Ludowej w Częstochowie.

Wystawienie trumny z ciałem w kościele św. Jakuba od godz. 14.30.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

MSZA ŚW. POGRZEBOWA ODPRAWIONA ZOSTANIE W KOŚCIELE ŚW. JAKUBA W SOBOTĘ, 31 SIERPNIA, O GODZ. 15.00. PO MSZY ŚW. NASTĄPI ZŁOŻENIE TRUMNY Z CIAŁEM DO GROBU NA CMENTARZU ŚW. ROCHA.

Dr ALEKSANDER JAŚKIEWICZ, historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Oddział Krakowski.

Urodzony w Częstochowie 29 kwietnia 1933 r., ochrzczony w kościele św. Barbary; naukę rozpoczął u braci szkolnych, w czasie wojny kontynuował ją w tajnym nauczaniu. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza. Studia historii sztuki ukończył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, doktorat na Wydziale Filozoficzno – Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Od 1958 do 2014 praca w Muzeum Częstochowskim. W latach 1961 – 1964 nauczyciel w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie, w latach 1982 – 1992 starszy wykładowca historii sztuki w Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Przyrodniczo- Humanistyczny im. Jana Długosza).

Kierując działem sztuki i galerią Muzeum zgromadził dużą, reprezentatywną kolekcję malarstwa i grafiki polskiej XX w. Twórca kolekcji sztuki Muzeum Częstochowskiego, cenionej przez przybywających do Częstochowy artystów i historyków sztuki.

Autor książek, katalogów wystaw (m.in. I, II, III wystawa „Malarstwo i grafika polska XX w.”, „Ikonografia zabytków Częstochowy i okolicy”, „Artyści Częstochowy 1850-1960”, „Grafika polska XX w. w zbiorach Muzeum Częstochowskiego”, „Kościoły drewniane okolic Częstochowy”, „Krzyże i kapliczki przydrożne Częstochowy i okolic”). Jego album poświęcony krzyżom i kapliczkom przydrożnym był darem miasta dla papieża Jana Pawła II.

Reklama

Opublikował wiele artykułów naukowych i popularnonaukowych, prace poświęcone środowisku artystycznemu Częstochowy, zabytkom sztuki („Przegląd Artystyczny”, „Biuletyn Historii Sztuki”, „Ochrona zabytków”, „Rocznik Muzeum Częstochowskiego”, „Ziemia Częstochowska”, „Słownik artystów polskich i obcych w Polsce działających”).

Autor albumu „Wanda Wereszczyńska”. Współautor, z Reginą Rok, wystawy i okazałego albumu „Z dawna Polski Tyś Królową. Pamiątka z pielgrzymki do Jasnej Góry”, za które otrzymali prestiżową nagrodę Sybilla 2002.

Autor przewodnika po Jasnej Górze; jego tekst o historii i zabytkach Jasnej Góry znajduje się na stronie Klasztoru Jasnogórskiego. Rozprawa doktorska, wydana drukiem – obszerne i zawierające wiele cennych informacji studium badawcze z zakresu sztuki prowincjonalnej i ludowej XVII – XIX w. – jest poświęcona dawnym wotom metalowym regionu częstochowsko – wieluńskiego (w tym również jasnogórskim); zwyczaj składania wotów przy otoczonych czcią wizerunkach, ukształtował się jako charakterystyczna forma pobożności. W tym zakresie praca ta znajduje obecnie kontynuatorów wśród badaczy młodego pokolenia i jest przez nich przywoływana i cytowana. Spośród ośrodków kultu tam omówionych jest też np. Leśniów, Mstów, Koziegłówki, Gidle. Zainteresowanie dotyczące Jasnej Góry i jej otoczenia przejawiło się także w opracowaniach dotyczących mecenatu artystycznego o. Moszyńskiego, kultury żebraków, podjasnogórskich artystów i rzemiosła artystycznego.

Jeszcze w 2018 r., mimo kłopotów zdrowotnych, wzbogacił monografię poświęconą Bogumile Malec swymi wspomnieniami i uwagami o artystce oraz opublikował na łamach internetowego wydania „Niedzieli” interesujący artykuł na temat kościołów drewnianych, zwłaszcza kościoła w Truskolasach. Kontynuował też prace przygotowawcze do pełnego wydania książkowego swojej rozprawy doktorskiej.

Reklama

Laureat Nagrody im. Karola Miarki w 1990 r., Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie historii kultury 1991. Członek Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego, Klubu Inteligencji Katolickiej oraz Akcji Katolickiej.

Niezwykle rzetelny i solidny badacz, człowiek pracowity i twórczy, znawca i popularyzator sztuki, również współczesnej, przeżywający głęboko sprawy miasta, zwłaszcza jego zabytków, historycznego dziedzictwa oraz twórczości artystycznej. Bardzo zasłużony dla częstochowskiej kultury, na trwale się zapisał w historii miasta.

Zmarł 28 sierpnia 2019 r.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2019-08-30 17:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przedświąteczne spotkanie opłatkowe z abp. Wacławem Depo

Mariusz Książek

W sobotę, 23 grudnia w Auli Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, odbyło się przedświąteczne spotkanie opłatkowe z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim.

Więcej ...

Zmarł ks. Roman Kneblewski

2024-03-27 09:35
Ks. Roman Kneblewski

YouTube/zrzut

Ks. Roman Kneblewski

Zmarł ks. dr Roman Adam Kneblewski, emerytowany kapłan diecezji bydgoskiej. Prosimy o modlitwę w Jego intencji - informację podała Diecezja Bydgoska.

Więcej ...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

2024-03-27 18:21

Adobe Stock

Prokuratura postawiła w środę zarzuty pięciu osobom w związku ze sprawą wykorzystania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Wśród nich jest czterech urzędników resortu sprawiedliwości i „beneficjent funduszu” ks. Michał O. W ramach Funduszu ośrodkowi „Archipelag” miała zostać przyznana dotacja na kwotę blisko 100 milionów złotych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Roman Kneblewski

Kościół

Zmarł ks. Roman Kneblewski

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...