Reklama

Abp Kupny: Bóg kocha każdego człowieka, nie czyniąc między ludźmi różnicy

BP KEP

Posłannictwo Chrystusa jest skierowane przede wszystkim do biednych, zepchniętych na margines i cierpiących – mówił do ponad tysiąca osób chorych i niepełnosprawnych abp Józef Kupny. Eucharystia pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego zainaugurowała dziesiątą już pielgrzymkę tej grupy osób oraz ich opiekunów do Henrykowa.

Dla Chrystusa każdy człowiek zasługuje na Jego wejrzenie – mówił metropolita wrocławski, dodając: - Bóg kocha każdego człowieka, nie czyniąc między ludźmi różnicy. Ksiądz arcybiskup zauważył przy tym, że Pan Jezus przybliżał się nieustannie do świata ludzkiego cierpienia, a Jego interwencje dotyczyły często losu osób cierpiących i ubogich. - Był wrażliwy na każdy ludzki ból, zarówno duszy, jak i ciała –mówił abp Kupny, podkreślając, że centrum Jezusowego nauczania znalazło się osiem błogosławieństw. A te – zdaniem hierarchy – są skierowane przede wszystkim do ludzi, doświadczonych cierpieniem.

Arcybiskup przypomniał, że Jezus najbardziej przybliżył się do ludzi cierpiących, przyjmując cierpienie na siebie. – W czasie publicznej działalności doznawał nie tylko niezrozumienia ze strony najbliższych, ale przede wszystkim coraz szczelniej otaczał Go krąg wrogości i nienawiści – tłumaczył kaznodzieja, dodając: – Coraz wyraźniej czyniono przygotowania do pozbawienia Go życia. Chrystus był tego świadom i wielokrotnie mówił o swoim cierpieniu i czekającej Go śmierci.

Hierarcha zaznaczył w tym miejscu, że nawet najbliżsi uczniowie Jezusa nie byli w stanie zrozumieć tego, iż szedł On na spotkanie z męka i śmiercią z pełną świadomością tego, iż wpisane są one w Jego misję. – Cierpienie osiągnęło swój szczyt w męce Chrystusa. Jednocześnie weszło w nowy porządek. Zostało związane z miłością. Samo cierpienie bez miłości nie ma sensu. Nabiera go przez związanie z miłością – podkreślił abp Kupny, dopowiadając, że Odkupiciel cierpiał za i dla człowieka. Stąd każdy człowiek ma udział w odkupieniu i wezwany jest do udziału w cierpieniu, przez które dokonało się odkupienie. – W ludzkim cierpieniu każdy człowiek może stać się uczestnikiem odkupieńczego cierpienia Chrystusa – zaznaczył metropolita wrocławski.

Reklama

Na zakończenie abp Kupny zachęcił uczestników pielgrzymki, by potraktowali ją jako okazję do pogłębienia swojej wiary i jeszcze ściślejszego przylgnięcia do Boga, do zacieśnienia z Nim relacji miłości. – Ta relacja pozwoli nam inaczej spojrzeć na nasze życie, na choroby, cierpienia, troski, pozwoli wejść w tajemnicę miłości, tajemnicę krzyża i pozwoli zauważyć, że nie jesteśmy sami, że żyje w nas Chrystus – mówił, tłumacząc, że bez wiary człowiek zostaje sam ze swoim cierpieniem. – Jezus jest przy nas - udręczony, zmęczony cierpieniem, słaniający się na nogach, umierający. Bez wiary tego nie dostrzeżemy – podkreślił.

Następnie metropolita wrocławski nawiązał do ewangelicznego opisu przedstawiającego uczniów uciekających do Emaus, którzy byli tak bardzo przytłoczeni swoim duchowym cierpieniem, że nie poznali Jezusa. – Może tak być, że trudno nam zauważyć Chrystusa – mówił. – A On jest przy nas. Pragnie być zauważony, pragnie być kochany. Niech światło wiary pozwoli nam poznać tę miłość, która prowadziła Chrystusa na krzyż. Niech światło oświetla drogi naszego życia – spuentował abp Kupny.

Pielgrzymka osób chorych i niepełnosprawnych oraz ich przyjaciół i opiekunów organizowana jest od początku przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej oraz miejscową Caritas. Jak podkreślają organizatorzy w ten sposób archidiecezja wrocławska spłaca dług tego grupy osób, która ofiarują swoje cierpienie i modlitwy za wrocławski Kościół. Ponadto pielgrzymka jest połączona z formacją młodzieży skupionej wokół KSM-u. Każdego roku ponad 100 młodych wolontariuszy bezinteresownie troszczy się o pątników i służy im pomocą.

2019-08-31 16:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czy Wrocław jest gotowy?

Agnieszka Bugała

Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski

Zegar tyka. Kilkanaście tysięcy młodych ludzi z 70 krajów przyjedzie do Wrocławia 28 grudnia br. Na początku miesiąca organizatorzy podali, że brakuje im 9725 miejsc. Czy Miasto Spotkań jest gotowe na przyjęcie gości?

Więcej ...

Dołącz do akcji „Misjonarz na Post” 2020!

2020-02-24 09:26

materiały organizatorów

Na świecie pracuje obecnie 1903 polskich misjonarzy. Obok ewangelizacji zajmują się też poprawą jakości życia ludzi, wśród których pracują. Budują studnie, ośrodki zdrowia czy placówki edukacyjne. Oprócz wsparcia materialnego potrzebne jest także to… duchowe

Więcej ...

Znamy hasło jubileuszowej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

2020-02-24 21:40

Grzegorz Kryszczuk

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek na Wielki Post: pojednajmy się z Bogiem

Franciszek

Franciszek na Wielki Post: pojednajmy się z Bogiem

Adoracja Najświętszego Sakramentu przed Wielkim Postem

Jasna Góra

Adoracja Najświętszego Sakramentu przed Wielkim Postem

Znamy hasło jubileuszowej Pieszej Pielgrzymki na Jasną...

Niedziela Wrocławska

Znamy hasło jubileuszowej Pieszej Pielgrzymki na Jasną...

Znikające dzieci. Nastoletnia depresja

Wiadomości

Znikające dzieci. Nastoletnia depresja

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

Kościół

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Kościół

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Kościół

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Kościół

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Watykan: Polak nuncjuszem w ojczyźnie papieża

Kościół

Watykan: Polak nuncjuszem w ojczyźnie papieża