Reklama

Wiadomości

Przysięga żołnierzy 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej

2019-09-02 16:17

13 ŚBOT

W rocznicę wybuchu II wojny światowej w Mokrej - w miejscu jednego z pierwszych starć zbrojnych Wojska Polskiego sprzed 80. lat - kolejni żołnierze 13. Śląskiej Brygady OT złożyli przysięgę wojskową.

Po 15 dniach intensywnego szkolenia dołączyli oni do grona śląskich „terytorialsów”. Złożenie przysięgi wojskowej to jednak tak naprawdę dopiero początek. Szkolenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej trwa bowiem trzy lata. Żołnierze jeden weekend w miesiącu będą teraz spędzać na szkoleniach rotacyjnych po roku wyjadą na dwa tygodnie na wojskowy poligon.

Wśród żołnierzy, którzy zdecydowali się służyć w Wojskach Obrony Terytorialnej jest Arkadiusz Kędziora. Niespełna rok temu słowa „Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam…” wypowiadał jego ojciec. Dziś on wraz 13. innymi żołnierzami złożył wojskową przysięgę.

- Jestem bardzo dumny, że podjął rękawice, że to ziarno patriotyzmu, które w nim zasiałem teraz zakwita. Cieszy mnie też, że jestem dla niego wzorem i pewnego rodzaju wyznacznikiem. – powiedział ojciec Arkadiusza, szer. Marcin Kędziora.

Reklama

Arkadiusz przyznaje, że od dłuższego czasu zastanawiał się nad wstąpieniem do WOT.

- Nie byłem pewny czy to akurat dla mnie, czy dam sobie radę. Dzięki tacie miałem informacje o OT tak naprawdę z pierwszej ręki. Zdecydowałem się na wstąpienie po tym jak tata opowiedział mi o jednym zdarzeniu, którego doświadczył kiedy pomagał przy powodziach. W przerwie między układaniem worków podeszła do nich starsza, około 90. letnia kobieta i ze łzami w oczach dziękowała im, że są na miejscu bo sama by sobie nie poradziła. Jak to usłyszałem nie miałem już wątpliwości. Postanowiłem iść w ślady taty i pomagać ludziom, którzy tej pomocy potrzebują najbardziej. – powiedział szer. Kędziora.

13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej powstała w ubiegłym roku. Obecnie w 13 ŚBOT służy blisko 600 terytorialsów. Niebawem uruchomione zostaną kolejne bataliony – jeszcze w tym roku w Cieszynie a następnie w Częstochowie.

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych powstały z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 21 tys. żołnierzy.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wrocław: Ks. Marcin Majewski złożył uroczystą przysięgę wojskową

2019-07-20 14:15

Michał Sobociński

Przysięgę wojskową złożyło 37 słuchaczy Kursu Przeszkolenia Kadr Rezerwy, oficerskiego, Korpusu Osobowego Duszpasterstwa

Na placu apelowym Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji przysięgi wojskowej 37 słuchaczy Kursu Przeszkolenia Kadr Rezerwy, oficerskiego, Korpusu Osobowego Duszpasterstwa.

Więcej ...

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla Szymona Hołowni

2020-01-16 13:55

Andrzej Niedźwiecki

W związku z zamieszaniem powstałym podczas udzielania Komunii Świętej panu Szymonowi Hołowni pragniemy wyrazić ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji. Nie powinna ona mieć miejsca – podkreśla o. Piotr Ziewiec OCD, administrator parafii na warszawskim Solcu, w opublikowanym dzisiaj oświadczeniu.

Więcej ...

Rzym: Inicjatywa Religii Abrahamowych

2020-01-21 21:39

thodonal/stock.adobe.com

- Gdyby dyplomaci 40 lat temu konsultowali się z przywódcami religijnymi, można by uniknąć wielu wojen - uważa Sam Braunbeck, amerykański ambasador ds. wolności religijnej. Opinię swą wyraził podczas przyjęcia w ambasadzie USA przy Stolicy Apostolskiej, które rozpoczęło trzydniowe spotkanie 24 przywódców religijnych trzech religii Abrahamowych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Braunbeck jest przekonany, że tylko łącząc sił polityków, dyplomatów i zwierzchników religijnych można doprowadzić do pokoju w licznych konfliktach, jakie obecnie trwają na świecie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Wiadomości

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Watykan: papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Aktualności

Watykan: papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Wiadomości

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra