Reklama

Z wizytą w parafii

Mała parafia z wielkimi osiągnięciami

Mimo że parafia w Dębsku istnieje zaledwie od ćwierćwiecza, to przez ten czas jej mieszkańcy stworzyli dobrze zgraną i sprawnie funkcjonującą duszpasterską wspólnotę. Świadczyć może o tym chociażby gremialne przybycie parafian na uroczystość wizytacji biskupiej, którą 13 października 2005 r. przeprowadził bp Roman Marcinkowski. Na zaproszenie, wystosowane do każdej rodziny przez Księdza Proboszcza, pozytywnie odpowiedziała zdecydowana większość parafian.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Stanisława Kostki w Dębsku

Patron parafii: św. Stanisław Kostka
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
Dekanat: mławski
Miejscowości: Budy Garlińskie, Dębsk, Niemyje Nowe, Niemyje Stare, Nieradowo, Sławogóra Nowa, Sławogóra Stara, Wola Dębska
Proboszcz: ks. Andrzej Majewski
Katechetka: Jolanta Kowalska
Organista i zakrystian: Andrzej Żbikowski
W parafii działają: lektorzy, ministranci, koła Żywego Różańca (4), parafialna rada duszpasterska i gospodarcza, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, asysta procesyjna, redakcja kroniki parafialnej, schola „Dzwoneczki Maryi”
Z parafią współpracują: Szkoła Podstawowa w Dębsku, Gimnazjum w Szydłowie, władze samorządowe
Msze św. w niedziele (w kościele parafialnym): 9.00, 12.00
W adaptowanej kaplicy w Sławogórze Starej: 10.30

Charakterystyka parafii

Krótką historię dębskiej wspólnoty przybliżył jej proboszcz ks. Andrzej Majewski w wizytacyjnym sprawozdaniu, jakie złożył podczas spotkania z grupami duszpasterskimi. Przypomniał, że parafia została erygowana w 1981 r. i powstała niemal w całości z parafii Szydłowo, tylko jedna wieś została wydzielona z parafii Grudusk. Pierwszym proboszczem, jednocześnie budowniczym kościoła i plebanii był ks. Jan Włoczewski, który bardzo energicznie podjął powierzone mu zadania. Już w 1983 r., a więc zaledwie 2 lata od powstania parafii, nastąpiła konsekracja świątyni i poświęcenie plebanii.
Obecnie wspólnota liczy 910 mieszkańców. Na terenie parafii mieszkają 3 rodziny niekatolickie. Parafianie utrzymują się głównie z rolnictwa, część dojeżdża do pracy do pobliskiej Mławy, są też jednak tacy, którzy zatrudnienie znaleźli dopiero w Warszawie. Jak zaznaczył Ksiądz Proboszcz, w wielu domach panuje trudna sytuacja materialna, często oparciem dla rodzin są dziadkowie, którzy wspomagają swoje dzieci i wnuki ze skromnych emerytur. Życie w parafii skupia się wokół kościoła i szkoły, położonych zresztą w bezpośrednim sąsiedztwie, co znacznie ułatwia współpracę i jest dodatkowym walorem, jeśli idzie o kwestie wychowania dzieci i młodzieży.
Wierni dość dobrze uczestniczą w życiu parafii. Frekwencja na niedzielnej Eucharystii waha się od 30 do 40%. Dobrze uczęszczane są rekolekcje, a także nabożeństwa okresowe. W październiku 2005 r. w nabożeństwie różańcowym brało udział codziennie ok. 150 osób. Ciekawostką jest fakt, że w Wielkim Poście nabożeństwo Drogi Krzyżowej odprawiane jest nie tylko w kościele, ale też w poszczególnych wsiach. Na przełomie wiosny i lata odbywa się poświęcenie pól. W każdy piątek odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Każdego 13. dnia miesiąca odbywa się procesja fatimska.
Jak podkreślił Duszpasterz, w parafii opieką otacza się ludzi chorych i cierpiących, co wyraża się m.in. w dość częstych wezwaniach kapłana z posługą sakramentalną. W Światowy Dzień Chorego organizowane jest specjalne nabożeństwo dla chorych połączone z namaszczeniem i błogosławieństwem cierpiących Najświętszym Sakramentem.
W życie parafialne angażują się dzieci. „Niemal każde dziecko szkolne ma do spełnienia jakieś zadania w parafii” - mówił Ksiądz Proboszcz, podkreślając również dobrą współpracę ze szkołą.
Wśród problemów trapiących wspólnotę Duszpasterz wymienił rozkładający życie wielu rodzin alkoholizm, a także słabe zaangażowanie niektórych wiernych w życie parafii. Przyznał też, że lepsza mogłaby być frekwencja na Eucharystii, zwłaszcza w dni powszednie.

Reklama

Duszpasterstwo

Duszpasterską działalność parafii zaprezentowały działające we wspólnocie grupy. Jest wśród nich licząca 12 osób rada parafialna, do której zadań należy m.in. ustalanie kolejności i konieczności wykonania różnych prac, a także sposobów pozyskiwania funduszy. Członkowie rady pomagają w przygotowaniu ołtarzy na Boże Ciało, a także współorganizują dożynki, festyn parafialny (dochód z festynu przeznaczony jest na wyjazdy wakacyjne dzieci i zakup sprzętu sportowego), poświęcenie pól, zbiórkę na remonty i systematyczne upiększanie świątyni. Działania tego gremium wspierają władze samorządowe.
Od października 2003 r. w parafii działa Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, skupiające 20 uczniów miejscowej Szkoły Podstawowej i 10 z Gimnazjum w Szydłowie. Pieczę nad dziełem sprawuje katechetka Jolanta Kowalska. Członkowie PDMD spotykają się raz w miesiącu, w Tygodniu Misyjnym odmawiają Różaniec w intencji misjonarzy, w uroczystość Trzech Króli mają natomiast specjalną Mszę św.
Troska o piękno procesji to domena liczącej ponad 50 osób asysty, do której należą kobiety, mężczyźni, młodzież i dzieci. Członkowie asysty wciąż uzupełniają paramenty procesyjne - ostatnio zakupili m.in. obraz św. Krzysztofa.
O liturgię dba 32 ministrantów, którzy biorą udział we wszystkich nabożeństwach, ale także w turniejach ministranckich. W rozgrywkach piłkarskich zajmowali już miejsca na podium, w 2005 r. zdobyli puchar dziekana dekanatu mławskiego.
Śpiewem wzbogaca modlitwę w świątyni schola „Dzwoneczki Maryi”, powstała w 2001 r.
Od tego czasu schola ma już za sobą nie tylko występy w rodzinnej parafii, ale także na I Dekanalnym Przeglądzie Piosenki Religijnej w Mławie, oraz na festiwalu w Iłowie, gdzie zajęła III miejsce. Zespół koncertował razem ze słynną „Arką Noego”, gościł też w telewizyjnym programie „Ziarno”. Scholę prowadzi Kamil Rachuba, którego od 2003 r. wspomaga organista Andrzej Żbikowski.
Nieustanną modlitwą otaczają parafię 4 koła Żywego Różańca. Najstarsze z nich powstało w Dębsku jeszcze przed II wojną światową, najmłodsze działa w Sławogórze Nowej od Roku Różańca. Członkinie kół uczestniczą w modlitwach i adoracjach, troszczą się o świątynię, noszą różaniec w procesji, a także składają ofiary na kwiaty do grobu Pańskiego.
Swą pracę zaprezentowała Księdzu Biskupowi także redaktorka kroniki parafialnej Jolanta Bieranowska, której pasja zaczęła się przed kilku laty, gdy wzięła udział w konkursie Moja parafia, zorganizowanym przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Pierwsza praca liczyła 10 stron, obecnie zaś kronika to 3 grube tomy, powstałe na podstawie materiałów udostępnionych przez Księdza Proboszcza i mieszkańców.
O współpracy parafii i Szkoły Podstawowej w Dębsku mówił dyrektor placówki Janusz Żuchowski, który przybliżył Księdzu Biskupowi wspólne inicjatywy obu instytucji. Należą do nich m.in.: majówki, turnieje piłki nożnej, przeglądy piosenki, a także tzw. „biała niedziela”. „Darzymy się przyjaźnią i zaufaniem, nasza współpraca jest nie tylko pożyteczna, ale też przyjemna” - mówił Janusz Żuchowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

Przed Mszą św. ingresową Ksiądz Proboszcz zapoznał Pasterza z materialnymi osiągnięciami parafii. W pierwszym roku pracy ks. Majewskiego zakupiono nowe dębowe meble do zakrystii, wykonano też nowe ołtarze ze złoceniami. W 2003 r. została odnowiona figura Serca Jezusowego, zakupiono także 2 obrazy maryjne, figurę św. Stanisława Kostki oraz chorągiew Matki Bożej Różańcowej. Schola została wyposażona w elektroniczne organy (był to dar od rodziców i dzieci komunijnych), zainstalowano także ogrzewanie promiennikowe. Rok 2004 przyniósł remont zakrystii i sali w podziemiach kościoła (sala otrzymała imię płockich męczenników), wykonano nową posadzkę, oświetlenie i malowanie kościoła. Na jednym ze skalnych ogródków zbudowano kapliczkę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Asysta procesyjna wzbogaciła się o koronkę św. Krzysztofa i obraz św. Stanisława Kostki, schola zaś - o nowy wzmacniacz. W poważniejszych inwestycjach przy kościele parafię wspomogła gmina Szydłowo, którą kieruje wójt Wiesław Boczkowski.
W 2005 r. kościół zyskał nowe nagłośnienie (dotychczasowe zamontowano na zewnątrz, żeby nagłośnić drogę procesyjną), a także nowy wystrój prezbiterium. Złożyła się nań nowa granitowa posadzka, ambonka ze złoconym ornamentem, fotel dla celebransa i sedilia dla ministrantów. Wszystkie te prace, jak podkreślił Ksiądz Proboszcz, były możliwe dzięki ofiarności parafian i pomocy diecezjalnego funduszu budowlano-remontowego.
Systematycznie uzupełniane są paramenty liturgiczne: zakupiono m.in. kilkanaście komeż, chorągiew żałobną, obrusy i bieliznę kielichową.

Przebieg wizytacji

Biskupią wizytę w Dębsku rozpoczęło spotkanie z grupami, na które do parafialnej świątyni przybyło bardzo wielu wiernych. Zwracając się do zaangażowanych w życie parafii, Ksiądz Biskup powiedział: „wy jesteście Kościołem żywym, każda z tych grup w jakimś sensie uczestniczy w tym Kościele. Wszyscy z was byli dziś jakby nauczycielami, a ja słuchałem was jak uczeń. Wsłuchiwałem się, jaką każdy z was miał satysfakcję, przemawiając. To piękne, że wyzwala się w was taki entuzjazm. Macie tu piękne tradycje i cieszę się, że je kultywujecie”.
Po spotkaniu odbyła się procesja fatimska, w czasie której został odmówiony Różaniec. Po modlitwie uczestnicy procesji wraz z Biskupem Romanem udali się na cmentarz, gdzie Ksiądz Biskup poprowadził modlitwę w intencji zmarłych.
Wizytację zwieńczyła Msza św. ingresowa połączona z udzieleniem sakramentu bierzmowania. Przed Eucharystią Ksiądz Proboszcz poprosił Pasterza o poświęcenie dzieł materialnych dokonanych wysiłkiem parafii. W homilii Biskup Roman nawiązał do tego faktu, mówiąc: „Wasz Proboszcz właściwie dopiero zaczyna tu swoją samodzielną pracę, a już przynosi ona tak wspaniałe owoce. Serdecznie dziękuję za trud włożony w upiększenie tej świątyni, za wspieranie duszpasterskich inicjatyw oraz otwarcie całego środowiska na współpracę z parafią”.

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz a media społecznościowe

2024-04-25 15:10
Ze studentami spotkał się ks. Waldemar Kostrzewski

Katarzyna Krawcewicz

Ze studentami spotkał się ks. Waldemar Kostrzewski

Gościem kwietniowego spotkania z cyklu Pogadaj z Czarnym był ks. Waldemar Kostrzewski.

Więcej ...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Więcej ...

„Z bł. Prymasem Czuwamy w Domu Matki”

2024-04-25 18:00

BPJG

„Cokolwiek bym powiedział o moim życiu, jakkolwiek bym zestawił moje pomyłki, to na jednym odcinku się nie pomyliłem: na drodze duchowej na Jasną Górę” - mówił bł. kard. Stefan Wyszyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim