Reklama

List pasterski na uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki

Niedziela rzeszowska 1/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Umiłowani Bracia Kapłani,
Drodzy Diecezjanie - Bracia i Siostry!

Wczoraj wyśpiewaliśmy Panu Bogu hymn uwielbienia i wdzięczności za otrzymane łaski i wszystko, co nam pozwolił w 2005 r. przeżyć. Wspomnijmy tylko niektóre, aby uświadomić sobie ogrom Bożej hojności: Rok Eucharystii, ogłoszony przez Ojca Świętego Jana Pawła II, wybór nowego Piotra naszych czasów - Benedykta XVI, beatyfikacja ks. Władysława Findysza, XX Światowy Dzień Młodzieży w Kolonii, wybory parlamentarne i prezydenckie w Polsce, wizyta ad limina Apostolorum biskupów polskich. Ze smutkiem w sercu, ale też z wielką nadzieją przeżyliśmy wszyscy ostatnie dni życia Jana Pawła II i i Jego błogosławiony powrót do domu Ojca Niebieskiego.

I. Liturgia

Dziś przychodzimy do świątyni, aby powitać po Bożemu Nowy Rok. Ojciec Święty Benedykt XVI w Orędziu na Światowy Dzień Modlitw o Pokój uwrażliwia nas na prawdę, jako warunek pokoju. Może dzisiaj stawiamy pytanie: Co nam przyniesie Nowy Rok? Nikt z nas nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Tylko Bóg jest Panem czasów i wieczności oraz hojnym Dawcą tego daru, dla nas, słabych ludzi. Dlatego razem z Maryją, Matką Chrystusa słuchamy Słowa Bożego. Ona jako Służebnica Pańska uczy nas tej postawy całym swoim życiem. Wraz z Maryją, aniołami i pasterzami kontemplujmy Jezusa naszego Zbawiciela. Imię Jezus, przyniesione przez Archanioła, znaczy Bóg zbawia, Bóg ocala. Z tym imieniem na ustach potrafimy dobrze przeżyć każdy dzień Nowego Roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

II. Wizyta „ad limina Apostolorum”

Na przełomie listopada i grudnia wraz z Biskupem Edwardem pielgrzymowaliśmy do Rzymu z wizytą ad limina Apostolorum tzn. do progów Apostolskich. Odwieczny zwyczaj, który stał się prawem, poleca biskupom, aby co pięć lat nawiedzili groby Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Rzymie, spotkali się z Ojcem Świętym, który jako następca św. Piotra na rzymskiej stolicy biskupiej troszczy się o jedność Kościoła i kieruje wspólnotą wierzących w całym świecie. W tej posłudze Papieża wspierają współpracownicy z Kongregacji i Papieskich Rad oraz innych urzędów kościelnych. W ciągu tygodnia odwiedziliśmy dwadzieścia jeden instytucji papieskich w Kurii Rzymskiej oraz celebrowaliśmy Mszę św. w czterech bazylikach patriarchalnych Rzymu: u św. Jana na Lateranie, u Matki Bożej Większej, w Bazylice św. Pawła za Murami oraz w Bazylice św. Piotra, przy relikwiach księcia Apostołów, skąd podeszliśmy do grobu sługi Bożego Jana Pawła II, aby pomodlić się o Jego rychłą beatyfikację. To spotkanie wszyscy przeżyliśmy z wielkim wzruszeniem.
W dykasteriach rzymskich spotkania miały przebieg podobny. Podejmowali nas prefekci Kongregacji albo Przewodniczący Rad, czasem sekretarze tych urzędów. Prezentacji grupy dokonywał Ksiądz Arcybiskup Stanisław Dziwisz. Później jeden z naszych biskupów składał sprawozdanie z prac Konferencji Episkopatu w zakresie spraw, którymi zajmuje się dany urząd watykański. Następnie prefekt lub przewodniczący Kongregacji albo Rady kierował swoje przesłanie i spostrzeżenia, po czym była możliwość dyskusji i stawiania pytań, odnośnie do spraw rozpatrywanych w tej agendzie rzymskiej.
Wyjątkowym przeżyciem dla nas było spotkanie z Ojcem Świętym Benedyktem XVI, który przyjmował biskupów z każdej diecezji na audiencji prywatnej. W sobotę 3 grudnia 2005 r. w południe zostaliśmy przyjęci przez Papieża. W pierwszej części spotkania uczestniczyli nasi Księża studiujący w Rzymie. Podczas rozmowy Ojciec Święty z wielkim zainteresowaniem słuchał relacji o naszej diecezji: o kapłanach i Wyższym Seminarium Duchownym, Zakonach i Rodzinach. Pytał o robotników i bezrobotnych. Szczególną wdzięczność i uznanie wyraził wobec naszych kapłanów, pracujących na misjach i w krajach, gdzie brakuje powołań kapłańskich. Mówiliśmy także o wyższych uczelniach w Rzeszowie oraz o wychowaniu młodego pokolenia. Po audiencji udaliśmy się na spotkanie pożegnalne, które odbyło się w sali audiencjonalnej dla wszystkich biskupów polskich z drugiej grupy w liczbie 37. Przemówienie Ojca Świętego dotyczyło nowej ewangelizacji i zawierało zachętę skierowaną do biskupów, kapłanów, zakonów oraz laikatu. Jako pamiątkę Ojciec Świety podarował wszystkim biskupom krzyże pektoralne, których biskupi używają przy liturgii. Bogactwem przeżyć będziemy się dzielić z Wami, Drodzy Bracia i Siostry, przy różnych okazjach.

Reklama

III. Rok nadziei pokładanej przez rodzinę w Najświętszym Sercu Jezusowym

Drodzy Bracia i Siostry - bieżący rok duszpasterski przeżywamy pod znakiem chrześcijańskiej nadziei. Nasza nadzieja jest w Bogu. A równocześnie Bóg posyła nas, abyśmy zapalali światła nadziei w sercach ludzi, którzy nadzieję utracili lub ich nadzieja osłabła. Wiele smutnych zjawisk społecznych i gospodarczych przyczyniło się do zwątpienia i apatii w sercach i umysłach wielu naszych sióstr i braci. Nadmierne bogacenie się jednych - nie zawsze w uczciwy sposób, upadek wielu zakładów pracy czy brak troski o los rolników sprawiły, że wiele rodzin żyje dziś w wielkim ubóstwie, a nawet nędzy. Bezrobocie stało się przyczyną masowej emigracji młodych ludzi, którzy nie widząc pracy dla siebie w Kraju, opuszczają Ojczyznę. Życie poza granicami Polski dla wielu nie jest łatwe. Zaś dla Polski wyjazd tak wielu młodych grozi zapaścią demograficzną. Już od kilku lat jest więcej zgonów niż urodzin. Emigracja przyczynia się także do osłabienia więzi małżeńskiej i rodzinnej wielu wspólnot, a nierzadko kończy się ich rozbiciem. Za tą tragedią stoją rzesze poranionych współmałżonków oraz dzieci. W tej bolesnej sytuacji postanowiliśmy zwrócić się do Was, Drodzy Diecezjanie, z prośbą, abyście Wasze małżeństwa i rodziny zawierzyli Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W Litanii do Bożego Serca mówimy: Serce Jezusa, gorejące ognisko miłości, dobroci i miłości pełne, hojne dla wszystkich, którzy Cię wzywają, źródło życia i świętości, źródło wszelkiej pociechy, zbawienie ufających Tobie!
Pragniemy, aby po Roku Eucharystii, który niejako zostawił nam w testamencie Jan Paweł II, bieżący rok był przeżywany jako Rok poświęcenia się rodzin naszej diecezji Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Wszystkich duszpasterzy usilnie prosimy, aby poprzez homilie, katechezy, nabożeństwa, szczególnie pierwszopiątkowe, przygotowali wiernych do tego aktu. Duszpasterze niebawem otrzymają przygotowane materiały. Pragniemy, aby rekolekcje wielkopostne, tridua przed uroczystościami patronalnymi lub z innej okazji również poświęcić tej tematyce. Sam akt oddania niech odbędzie się na zakończenie rekolekcji parafialnych, albo w wyznaczoną przez Księdza Proboszcza niedzielę. W ten sposób, oddając się Bożemu Sercu, rozpalimy naszą miłość w tym ogniu Boskiej Miłości i zabezpieczymy nasze wspólnoty rodzinne, aby wróg nas nie dotknął i nie pokonał. Wielkim czcicielem Serca Jezusowego był patron naszej diecezji św. Józef Sebastian Pelczar. Rodzina zakonna, którą powołał do istnienia, nazywana jest popularnie Siostrami Sercankami. Celem tego Zgromadzenia jest szerzyć kult Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz nieść Jezusową miłość tam, gdzie jej bardzo brakuje, szczególnie wśród chorych i potrzebujących pomocy. Również Siostry Wizytki w Jaśle prowadzą od 1933 r. apostolat modlitewny - Adorację Nocną Najświętszego Serca Jezusa w Rodzinie. Członkowie tego Apostolatu zobowiązują się do jednogodzinnej modlitwy raz w miesiącu w wybranej przez siebie godzinie nocnej w intencji rodzin. Poświęcenie się Najświętszemu Sercu Jezusa nabiera szczególnego znaczenia w czasach, gdy ze wszystkich stron atakowana jest rodzina. Warto zatem wprowadzić Boskie Serce Jezusa do swego domu i w kręgu rodzinnym zdobywać pewne zabezpieczenie.

Zakończenie

Drodzy Bracia i Siostry, u progu Nowego Roku składamy Wam życzenia, słowami z Księgi Liczb, które słyszeliśmy w pierwszym czytaniu wyznaczonym na dzisiejszą uroczystość: „Niech Pan Was błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni swe oblicze nad Wami, niech Was obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku Wam swoje oblicze i niech Was obdarzy pokojem”.
Maryja Królowa Polski, której król Jan Kazimierz w katedrze lwowskiej zawierzył Naród i ślubował wierność 1 kwietnia 1656 r., a więc 350 lat temu, niech się nam okaże Matką i pomoże zwyciężać zło, a zasiewać dobro. W bieżącym roku do tego wydarzenia nawiązuje 50. rocznica Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, które przygotowywały nas do Millennium Chrztu Polski.
Na nowy etap naszej pracy i podążania za Chrystusem z serca Wam błogosławimy.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kraków: uroczystości pogrzebowe poety Leszka Długosza

2024-03-27 19:12

PAP/Łukasz Gągulski

- Żegnamy człowieka niezwykłego, o którego prawdziwym duchu mówi jego poezja - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie uroczystości pogrzebowych śp. Leszka Długosza w kościele Świętego Krzyża w Krakowie. Doczesne szczątki artysty spoczęły na Cmentarzu Rakowickim.

Więcej ...

Abp Galbas do kapłanów: biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem

2024-03-28 13:23

Episkopat News/Facebook

Biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem. Jeśli ksiądz prowadzi podwójne życie, jakąkolwiek postać miałoby ono mieć, powinien to jak najszybciej przerwać - powiedział abp Adrian Galbas do kapłanów. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas liturgii błogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo.

Więcej ...

USA: nowy program nauczania uniwersyteckiego – studiowanie dorobku św. Jana Pawła II

2024-03-28 19:24
Jan Paweł II w Łodzi

Archiwum Archidiecezji Łódzkiej

Jan Paweł II w Łodzi

Katolicki Uniwersytet Św. Tomasza w Houstonie w stanie Teksas rozpoczyna 30-godzinny cykl wykładów online, poświęcony życiu św. Jana Pawła II i jego nauczaniu o „godnosci osoby ludzkiej w nawiązaniu do innych ludzi i ostatecznie w odniesieniu do Boga”. Uwieńczeniem kursu będzie uzyskanie stopnia magisterskiego (Master of Arts). Celem nowego programu jest też poznawanie „ojczyzny świętego: kultury i historii Polski”. Na zakończenie przewidziano dwutygodniowy pobyt w naszym kraju, po którym przewodnikami mają być polscy naukowcy, badający dzedzictwo świętego papieża.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...