Reklama

Rzecz o Gwieździe u Świętego Bartłomieja

Kilkaset osób zebrało się w uroczystość Świętych Młodzianków w gotyckich murach kościoła św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim, by uczestniczyć w dramacie liturgicznym „Ordo Stellae”, czyli Rzecz o Gwieździe. Schola Teatru Węgajty wraz ze Scholae Gregorianae Silesiensis, Scholae Mulierum Silesiensis oraz Pueri Cantores Wratislavienses przygotowały widowisko o Narodzeniu Pańskim, oparte na XII-wiecznym manuskrypcie z opactwa Saint Benoit nad Loarą.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycja dramatów liturgicznych - czyli wplecionych w liturgię (w przypadku Ordo Stellae w nieszpory) przedstawień na tematy związane z historią zbawienia - była żywa i popularna w średniowieczu. Specyficzne dla nich były: ograniczona do minimum scenografia, wykorzystująca istniejące elementy kościoła (żłóbek jako Betlejem, chór jako niebo, z którego przemawia anioł); aktorzy ubrani w alby; oszczędne rekwizyty (chusty, korony, kije pasterskie); powolna akcja, obfitująca w długie procesje. A przede wszystkim chorał gregoriański - wszystkie frazy dramatu są śpiewane.
Organizatorzy postarali się o jak najwierniejsze oddanie średniowiecznych realiów. Zrezygnowano z elektrycznego oświetlenia kościoła na rzecz ciepłego światła świec, co stworzyło odpowiedni nastrój dla przedstawienia. Wykorzystano akustyczne właściwości świątyni, dzięki czemu mimo braku sztucznego nagłośnienia wszystko było doskonale słyszalne. Najbardziej kontrowersyjną rzeczą była zastosowana metoda śpiewania chorału, będąca rekonstrukcją XIII-wiecznego śpiewu dominikańskiego, opracowaną na podstawie traktatu De Musica
Hieronima z Moraw. Chorał taki brzmi odmiennie od znanej nam wersji - jest rytmiczny, śpiewany pełnym głosem i pełen ozdobników. Brzmienie takie budzi skojarzenia ze śpiewami liturgicznymi Greków i Koptów, co potwierdza teorię o wspólnych korzeniach chrześcijańskiej muzyki sakralnej.
Schola Teatru Węgajty zadbała nawet o taki detal jak gesty aktorów - wzorowane na miniaturach ze średniowiecznych rękopisów. Dzięki ich uniwersalności okazało się, że łaciński śpiew może być doskonale czytelny nawet dla osób nie znających tego języka.
Dramat Ordo Stellae obejmuje pokłon pasterzy w Betlejem, pełną przygód wędrówkę Trzech Króli uwieńczoną złożeniem Chrystusowi darów, ucieczkę Świętej Rodziny do Egiptu oraz gniew Heroda i wymordowanie świętych młodzianków. Akcja kończy się powrotem Świętej Rodziny do kraju.
Zadziwiające jest to, że średniowieczna konwencja oddziałuje z niesamowitą siłą na nas - ludzi współczesnych. Na twarzach zebranych w kościele malowały się skupienie i kontemplacja. Zwroty akcji, jak np. pojawienie się na chórze anioła, powodowały spore poruszenie. Aktorzy mieszali się z tłumem, ku zdumieniu zebranych pojawiając się nagle nie wiadomo skąd. Wycięcie w pień chłopięcego chóru Pueri Cantores odgrywającego Młodzianków oraz perfekcyjny wokalnie lament Racheli nad ciałami dzieci nie mogły nie wzruszać. Miejmy więc nadzieję, że na Ordo Stellae się nie skończy, i nasze miasto będzie wkrótce widownią kolejnych dramatów liturgicznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Brutalne słowa Jezusa

2024-09-27 07:25

Mat.prasowy

Jedne z najtrudniejszych słów Jezusa – dlaczego Jezus mówi tak brutalnie? Przywołuję historię George'a Wilsona, który odrzucił akt łaski prezydenta, oraz opowieść o podstępnym oście kanadyjskim – roślinie pięknej, ale niszczącej plany rolników.

Więcej ...

Minister Edukacji ignoruje postanowienie Trybunału Konstytucyjnego

2024-09-24 11:49

PAP/Tomasz Gzell

Minister Edukacji Barbara Nowacka w opublikowanym stanowisku stwierdziła, że postanowienie Trybunału Konstytucyjnego zawieszające stosowanie jej rozporządzenia zmieniającego zasady dotyczące organizowania lekcji religii w szkole, nie wywołuje skutków prawnych.

Więcej ...

Prezydent powołał Joannę Misztal–Konecką na Prezesa SN

2024-09-27 15:32
Prezydent powołał Joannę Misztal–Konecką na Prezesa Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy

Prezydent powołał Joannę Misztal–Konecką na Prezesa Sądu Najwyższego

Prezydent Andrzej Duda powołał z dniem 1 października Joannę Misztal–Konecką na stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Cywilnej - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta. Będzie to druga kadencja Misztal–Koneckiej na tym stanowisku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Święci i błogosławieni

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Czy tak wyglądał Jezus? Sztuczna inteligencja odtworzyła...

Wiara

Czy tak wyglądał Jezus? Sztuczna inteligencja odtworzyła...

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Wiara

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Franciszek

"Kościół powinien się wstydzić i prosić o...

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Wiara

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Niedziela Łódzka

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Watykan: odwołane dzisiejsze audiencje Ojca Świętego

Kościół

Watykan: odwołane dzisiejsze audiencje Ojca Świętego

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio