Reklama

„Bożonarodzeniowa tradycja”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już po raz siódmy kolędy, pastorałki oraz piosenki bożonarodzeniowe zagościły w Szkole Podstawowej nr 35 w Szczecinie, w której odbył się finał VII Festiwalu Piosenki Bożonarodzeniowej Szkół i Przedszkoli Miasta Szczecina.
Do etapu miejskiego festiwalu zakwalifikowała się trójka najlepszych solistów oraz zespołów z rejonów w Szczecinie. Po raz pierwszy do festiwalu zgłosili się także uczestnicy spoza Szczecina - m.in. z: Polic, Ińska, Nowego Warpna czy Myśliborza.
Finał odbył się w dniach 14 i 15 grudnia 2005 r. Występy finalistów oceniało znamienite jury, znani i cenieni eksperci muzyczni z naszego miasta: dziekan Wydziału Edukacji Muzycznej Filii Akademii Muzycznej w Szczecinie - prof. Dariusz Dyczewski, który pełnił funkcję przewodczniącego jury, wokalistka zespołu „Camerata Nova” - Ludwika Mitkiewicz, założycielka zespołu „Radosne Nutki” oraz współpracowniczka zespołu „Serduszka” - Alicja Delecka-Bury, doradca metodyczny wychowania muzycznego - Małgorzata Krauze, znana wokalistka jazzowa - Jolanta Szczepaniak oraz referent ds. muzyków chrześcijańskich przy Kurii Biskupiej - ks. Piotr Leśniak. Dyrektorem festiwalu już od lat pozostaje ks. kan. Zdzisław Brzozowski, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Szczecinie.
Dzieje się tak jednak przede wszystkim za sprawą wykonawców, którzy w tym roku zaprezentowali bardzo wysoki poziom. W każdej zgłoszonej kategorii (przedszkola, klasy I-III, klasy IV-VI, gimnazja oraz licea - każda dodatkowo podzielona na solistów oraz zespoły) uczestnicy wykazali się profesjonalizmem, zaangażowaniem oraz niebanalnymi talentami muzycznymi.
W tegorocznym finale dominowały piosenki bożonarodzeniowe oraz pastorałki, rzadziej kolędy. Pojawiły się piosenki po angielsku, bardzo wiele wykonań wspieranych było podkładem muzycznym. Uczestnicy pragnęli za wszelką cenę zaskoczyć jury i wyróżnić się, m.in.: strojem, tańcem, mało znaną piosenką czy nawet rockowym opracowaniem niektórych kolęd. Z roku na rok rośnie również liczba uczestników, którzy posiadają profesjonalne wykształcenie muzyczne, wypracowane w szkołach muzycznych lub na zajęciach wokalnych.
Podczas finału nie sposób było nie zauważyć bardzo starannego przygotowania festiwalu - Aula Szkoły Podstawowej nr 35 udekorowana była choinką, na ścianach wisiały namalowane przez uczniów świąteczne krajobrazy, co nadawało całemu przedsięwzięciu bardzo świąteczny charakter. Równie przyjazna atmosfera panowała w trakcie finału. Publiczność, złożona przede wszystkim z artystów, dopingowała swoich konkurentów i bardzo żywiołowo reagowała na nowe interpretacje znanych lub mniej znanych piosenek.
Nie sposób nie wspomnieć o sponsorach, bez wsparcia których festiwal nie miałby z pewnością tak wspaniałej oprawy. Podziękowania należą się zatem: Wydziałowi Oświaty Urzędu Miejskiego, mecenasowi Konstantemu Kołaczowi, mecenasowi Wiktorowi Rzewuskiemu, Cukierni „Domowa”, Aptece „Galenica”, Przedsiębiorstwu Budowlanemu „Modeh” sp. z o.o., Hurt - Detal Artykułów Spożywczych Teresa i Jerzy Iskra.
Kolejna edycja festiwalu znów dostarczyła niebywałych wrażeń oraz wprowadziła w świąteczny nastrój. Koncert galowy finalistów odbył się 2 stycznia 2006 r. w szczecińskiej Operze na Zamku. Co cieszy najbardziej, to fakt, iż chętnych do śpiewania kolęd i pastorałek jest coraz więcej i reprezentują oni coraz wyższy poziom. Sam festiwal urósł do rangi przedsięwzięcia, na które czeka się z niecierpliwością, które „wrosło” już w kulturę Szczecina. To najlepszy dowód, jak z małej imprezy, która niekoniecznie musi posiadać ogromny budżet, można stworzyć naprawdę duże i stojące na bardzo wysokim poziomie przedsięwzięcie. Gratulacje dla organizatorów, ale przede wszystkim dla wykonawców!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Duszpasterz ubogich

wikipedia.org

Ten święty był człowiekiem miłosierdzia.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Brutalne słowa Jezusa

2024-09-27 07:25

Mat.prasowy

Jedne z najtrudniejszych słów Jezusa – dlaczego Jezus mówi tak brutalnie? Przywołuję historię George'a Wilsona, który odrzucił akt łaski prezydenta, oraz opowieść o podstępnym oście kanadyjskim – roślinie pięknej, ale niszczącej plany rolników.

Więcej ...

Papież do naukowców: poszerzajcie granice wiedzy

2024-09-27 18:22
Papież na uniwersytecie w Leuven

Vatican Media

Papież na uniwersytecie w Leuven

Poszerzajcie granice wiedzy! - zaapelował do wykładowców uniwersyteckich Ojciec Święty podczas spotkania w auli obchodzącego 600-lecie istnienia Uniwersytetu Katolickiego w Leuven. Zaznaczył, że chodzi o to, aby „edukacja akademicka i kulturalna stała się przestrzenią żywą, rozumiejącą życie i przemawiającą do życia”.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Święci i błogosławieni

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Czy tak wyglądał Jezus? Sztuczna inteligencja odtworzyła...

Wiara

Czy tak wyglądał Jezus? Sztuczna inteligencja odtworzyła...

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Wiara

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Franciszek

"Kościół powinien się wstydzić i prosić o...

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Wiara

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Niedziela Łódzka

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Watykan: odwołane dzisiejsze audiencje Ojca Świętego

Kościół

Watykan: odwołane dzisiejsze audiencje Ojca Świętego

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio