Reklama

Polska

Abp Skworc do niemieckich biskupów: nasze wspólne słowo jest znakiem kontynuacji tego, co zaczęło się w 1965 r.

BP KEP

O przyszłych wzajemnych relacjach społeczeństw polskiego i niemieckiego, budowanych na fundamencie przebaczenia i pojednania oraz o istotnych kwestiach, jakimi żyje Kościół katolicki w naszym kraju mówił 24 września do niemieckich biskupów w Fuldzie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Reprezentuje on polski episkopat na Konferencji Biskupów Niemiec, która odbywa się tradycyjnie jesienią, w dniach 23-26 września u grobu św. Bonifacego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pozdrawiając niemieckich pasterzy od Kościoła w Polsce, metropolita katowicki nawiązał do przypadającej w tym roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Przypomniał z wdzięcznością słowa, które 1 września na polskiej ziemi wygłosił prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Odwołując się do postaci cesarza Ottona III mówił on o pokoju, pokorze i pojednaniu.

Abp Skworc stwierdził, że jego orędzie było historyczne i bardzo ważne, bo budujące przyszłość naszych wzajemnych relacji na fundamencie przebaczenia i pojednania. Jako historyczne wskazał również słowo niemieckich i polskich biskupów w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, noszące tytuł: „Ze wspólnej pamięci rodzi się inspiracja dla wspólnej teraźniejszości i przyszłości”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Nasze wspólne słowo jest znakiem kontynuacji tego, co rozpoczęło się w 1965 r. roku, nieustannie przywoływanym listem biskupów polskich do biskupów niemieckich, napisanym w klimacie Vaticanum Secundum” - podkreślił metropolita katowicki.

Dodał, że polskie społeczeństwo i Konferencja Episkopatu Polski serdecznie dziękują za to wspólne słowo, które dzięki współczesnym środkom komunikacji dotarło do polskich parafii i wiernych. „Najcenniejsze w nim jest wezwanie do wytrwałej modlitwy o pokój i działanie na rzecz pojednania i pokoju” - zaznaczył.

Abp Skworc przedstawił też kilka kwestii z życia Kościoła w Polsce. Zwrócił uwagę, że Kościół w naszym kraju uczynił znaczące postępy w rozliczeniu się z problemem nadużyć wobec małoletnich. Wskazał, że szeroko wypowiedział się na ten temat Prymas Polski abp Wojciech Polak w wywiadzie opublikowanym niedawno w „Herder Korespondenz”.

Poinformował, że w metropolii górnośląskiej od 1 września br. obowiązują w tej kwestii zasady zawarte i opublikowane w dokumencie: „Świadomość, zapobieganie i reagowanie”. „Wiemy, że ważne są zasady, ale ważniejsze ich przestrzeganie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że przed nami długi proces formacji wszystkich ludzi Kościoła. By ujawnione skandale, grzechy i przestępstwa już nigdy się w Kościele na zdarzyły” - zaakcentował.

Reklama

Odnosząc się do spraw duszpasterskich metropolita katowicki powiedział, że Kościół w Polsce aktualnie finalizuje realizację programu duszpasterskiego pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”, poświęconego budzeniu świadomości obecności i roli Ducha Świętego w życiu osobistym i eklezjalnym.

Od pierwszej niedzieli tegorocznego Adwentu rozpocznie się nowy trzyletni program duszpasterski pod hasłem „Eucharystia daje życie”.

„Przez kolejne lata będziemy się koncentrowali na Eucharystii, jako tajemnicy wyznawanej, celebrowanej i świętowanej. W tym ostatnim roku będziemy się szczególnie koncentrowali na świętowaniu niedzieli, jako dniu dla Boga i człowieka, dniu dla natury i kultury” - powiedział abp Skworc.

Stwierdził, że w naszym kraju trwa walka o niedzielę wolną od handlu. Podał, że według obowiązującej ustawy - wywalczonej przez Związek Zawodowy „Solidarność” i popartej przez Kościół - od roku 2020 wszystkie niedziele w Polsce mają być wolne od handlu (oczywiście z koniecznymi włączeniami).

„W tych zmaganiach pomocne jest orzecznictwo Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe” - dodał. Przedstawił również informację na temat aktualnej sytuacji powołań kapłańskich w Polsce.

Podziel się:

Oceń:

2019-09-24 17:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan do Kościoła niemieckiego: nie macie prawa ustanowienia Rady Synodalnej

Monika Książek

Stolica Apostolska wyjaśniła, „że ani droga synodalna, ani żaden organ przez nią ustanowiony, ani żadna konferencja episkopatu nie ma kompetencji do ustanowienia «Rady Synodalnej» na poziomie krajowym, diecezjalnym lub parafialnym. List, podpisany przez kardynała sekretarza stanu Pietro Parolina oraz prefektów Dykasterii ds. Nauki Wiary kardynała Luisa Ladarię SJ i Dykasterii ds. Biskupów kardynała Marca Ouelleta PSS, został opublikowany przez Konferencję Episkopatu Niemiec 23 stycznia 2023 r.

Więcej ...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Więcej ...

„Prawo i Kościół”

2024-04-25 08:39

Archiwum AKW

Ponad 140 osób wzięło udział w konferencji naukowej, której celem było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...