Reklama

Polska

Abp Ryś: ludzie potrzebują zbawienia, a nie osądu

Archidiecezja Łódzka

- Na modlitwie odkrywamy, że ludzie nie potrzebują osądu, ale potrzebują zbawienia – mówił abp Grzegorz Ryś, który przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu na rozpoczęcie III Forum Nowej Ewangelizacji Diecezji Kaliskiej. W ramach trzydniowego wydarzenia zaplanowano konferencje na temat sposobów docierania z Ewangelią do ludzi młodych.

W homilii celebrans wskazując, że we współczesnym świecie widoczne są kult władzy, piękna, zemsty, seksu, własnej ofiarności, pieniędzy, podkreślał, że odpowiedzią na to powinna być modlitwa. - Zanim zaczniesz oceniać ludzi i oburzać się, to zrób to co Jezus, czyli najpierw pomódl się. Jak się pomodlisz to odkryjesz, że ci wszyscy ludzie nie potrzebują osądu, ale potrzebują zbawienia. Na modlitwie próbujemy widzieć rzeczywistość po Bożemu, próbujemy odkryć, jak każdego widzi Pan Jezus – zaznaczył kaznodzieja.

Akcentował, że Jezus oddał życie za każdego człowieka. - Jezus musi zostać zabity, bo nie potrafi inaczej, kiedy my gonimy do tych wszystkich ołtarzy, kiedy na co dzień od Niego ważniejszy jest seks, władza, pieniądz, zemsta, Jezus nie potrafi inaczej zareagować, jak pójść i umrzeć z miłości do nas, jak siebie złożyć w ofierze za nasze grzechy – powiedział metropolita łódzki.

Zachęcał, aby starać się naśladować w swoim życiu Jezusa. - Jak zaczniemy modlić się z Jezusem, to zaczniemy od Niego przyjmować Jego postawy, Jego sposób myślenia, Jego sposób działania – stwierdził abp Ryś.

III Forum Nowej Ewangelizacji Diecezji Kaliskiej przeżywane pod hasłem „Kościół jest młody” potrwa do niedzieli. – Podczas pierwszego form, które odbyło się w 2015 roku zajmowaliśmy się ogólnie nową ewangelizacją. Kolejne forum zorganizowane w 2017 roku dotykało ewangelizacji parafii. Obecnie rok po Synodzie Biskupów poświęconym młodzieży i w roku, kiedy wyszła najnowsza adhortacja papieża Franciszka „Christus vivit” podejmujemy temat ewangelizacji młodych – mówi w rozmowie z KAI ks. kan. Dominik Wodniczak, organizator wydarzenia.

Duchowny podkreśla, że celem forum ewangelizacyjnego jest przyciągniecie młodych ludzi do Kościoła. - Na pewno każda parafia doświadcza, że jest coraz mniej młodych ludzi w Kościele. Oczywiście, możemy się zgodzić na taki stan rzeczy i powiedzieć, że takie są czasy, ale to nie jest ewangeliczna. Postawa prawdziwie ewangeliczna oparta na Słowie Bożym to jest głoszenie w porę i nie w porę Jezusa, nie ocenianie drugiego człowieka, tylko towarzyszenie, rozeznanie i pomoc w podjęciu konkretnych kroków – zauważa ks. Wodniczak.

Reklama

Abp Grzegorz Ryś w rozmowie z KAI uzasadnia, że takie spotkania ewangelizacyjne są bardzo potrzebne. - Bardzo się cieszę, że już po raz trzeci uczestniczę w forum organizowanym w diecezji kaliskiej. Ciągle musimy się mobilizować do tego, żeby być Kościołem, który wychodzi. Dzisiaj Kościół czyta się w nawróceniu od tego, żeby zajmować się wyłącznie konserwowaniem stanu obecnego do tego, aby być Kościołem absolutnie misyjnym. Tego potrzebujemy i każde takie forum to nam uświadamia – powiedział metropolita łódzki.

W sobotę forum rozpocznie Msza św. w kościele Świętej Rodziny w Kaliszu pod przewodnictwem bpa Łukasza Buzuna.

Druga część odbędzie się w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, gdzie wygłoszone zostaną konferencje na temat sposobów docierania z Ewangelią do ludzi młodych. Wśród prelegentów będą: Paweł Lewicki, psycholog w Kolegium Świętej Rodziny w Łomiankach, właściciel Chrześcijańskiego Ośrodka Psychologicznego w Łodzi, trener i instruktor programu profilaktycznego Archipelag Skarbów; prof. Monika Przybysz, kierownik Katedry Public Relations i Komunikacji Marketingowej w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW w Warszawie; ks. dr Andrzej Kowalski, ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu, dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Toruńskiej; brat Wojtek pochodzący z Wrocławia, jeden z czterech polskich braci wTaize.

W programie przewidziano seminaria tematyczne pt. „Młodzi Młodym”, „Wiara i młodość”, „Alpha dla młodzieży”, „Kurs Eureka”, „Młodzi na progu”. Odbędzie się również koncert zespołu Kompania Jonatana z Wrocławia.

Reklama

- Na Forum zaprosiliśmy osoby, które doświadczają pięknych owoców ewangelizacji i mają charyzmat docierania do młodych. Chcemy się tego ciągle uczyć. Ja uczę się tego już 26 lat będąc księdzem i do końca będę uczył się tego, co znaczy ewangelizować dzisiaj – podkreślił ks. Wodniczak.

Z kolei w niedzielę w sześciu parafiach kaliskich odbędą się spotkania ewangelizacyjne.

Organizatorem III Forum Nowej Ewangelizacji Diecezji Kaliskiej jest Zespół Koordynacyjny ds. Nowej Ewangelizacji w Diecezji Kaliskiej. W dzieło włączyło się także Stowarzyszenie „Tratwa” na rzecz Ewangelizacji Młodzieży.

2019-09-28 08:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Ryś: Brama Miłosierdzia to znak Boga bliskiego

youtube.com

W sobotę wieczorem w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie poprzez otwarcie Bramy Miłosierdzia przez kard. Stanisława Dziwisza zainaugurowano uroczyście Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. „Przejście przez tą Bramę oznacza dwie rzeczy – rzucenie się w ramiona Boga, który jest blisko, a więc jest miłosierny, a następnie zdecydowanie się na radość dawania” – mówił w homilii do zebranych biskup krakowski Grzegorz Ryś.

Więcej ...

Czy moje wybory zawsze są przemodlone?

2023-01-05 11:34

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 5, 1-20.

Więcej ...

Papież do włoskich siatkarzy: bądźcie świadkami uczciwości

2023-01-30 15:05

Grzegorz Gałązka

„Życzę wam byście grając bawili się, a także bronili na boisku i poza nim wartości przyjaźni, solidarności i pokoju” – powiedział papież podczas spotkania z przedstawicielami Włoskiej Federacji Piłki Siatkowej. Franciszek odniósł do życiowego doświadczenia kilka charakterystycznych elementów gry w siatkówkę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

Kościół

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

Czy moje wybory zawsze są przemodlone?

Wiara

Czy moje wybory zawsze są przemodlone?

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

Wiara

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

Wiara

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Wiara

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Polska

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...