Reklama

Niedziela Łódzka

Inwestytura Zakonu Rycerskiego św. Jerzego Męczennika

Marek Kamiński

Mszą św. w kościele wojskowym pw. św. Jerzego w Łodzi rozpoczęła się uroczystość inwestytury dam i kawalerów do Zakonu Rycerskiego św. Jerzego Męczennika.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liturgii przewodniczył ks. por. dr Stanisław Pawłowski, pełniący obowiązki administratora parafii. Na uroczystość przybyli nie tylko goście z kraju, ale także z zagranicy. Najliczniejsza delegacja przyjechała z Węgier wraz z Wielkim Mistrzem Zakonu JE dr Tamasem Kutalikiem oraz Wielkim Priorem Węgier dr Agnes Vranesics.

Witając przybyłych do świątyni Ksiądz Stanisław powiedział: „Cieszę się, że Zakon Rycerski pod wezwaniem św. Jerzego wraca na swoje miejsce. Inwestytura, czyli włączenie nowych członków do Zakonu św. Jerzego odbywa się w kościele, który nosi to imię. Zakon Rycerski św. Jerzego założony 23 kwietnia 1326 r. przez króla Węgier Karola Roberta Andegaweńskiego, w obecności najwyższych dostojników kościelnych i świeckich, był elitarnym wojskowym, dobrowolnym stowarzyszeniem 50 rycerzy niezależnych od kościoła, chociaż propagującym wiarę katolicką, poprzez wzorowe życie, cnoty rycerskie i pomoc potrzebującym. Rola Zakonu zmieniała się na przestrzeni wieków, zawsze jednak dominował patriotyzm, sprawiedliwość i pomoc drugiemu człowiekowi. Rycerze Zakonu stanowili Radę Królewską, a Wielki Mistrz miał przywilej reprezentowania króla. Odnowa Zakonu po upadku komunizmu dokonała się w 1989 r. Współcześnie ich praca i posługa koncentruje się na pomocy potrzebującym, pracy nad sobą oraz propagowaniu wiary chrześcijańskiej i patriotyzmu”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Inwestytura Zakonu Rycerskiego św. Jerzego Męczennika

Dekret o decyzji przyjęcia nowych członków do Zakonu odczytał Wielki Prior Polski dr Paweł Michalak. Postulanci złożyli przysięgę wierności ideałom i zobowiązaniom Zakonu. Inwestytura odbyła się przy zachowaniu średniowiecznego ceremoniału. Obrzędu dokonał Wielki Mistrz Zakonu JE dr Tamas Kutalik. Do grona dam i kawalerów dołączyli: Natalia Artiemjewa, Natalia Czebotariowa i Zbigniew Nowak.

W uznaniu za zasługi, wsparcie i działalność na rzecz Zakonu honorowym tytułem i Krzyżem św. Jerzego odznaczono Tadeusza Szeląga.

Reklama

Wielki Mistrz Zakonu odczytał dekret z dnia 27 maja 2018 r., w którym JE Tadeusz Kaczor rezygnuje z tytułu Wielkiego Mistrza i przekazuje go swojemu następcy dr Tamasowi Kutalikowi wraz z prawami do wypełniania zadań statutowych. – Chciałbym, aby Zakon św. Jerzego w Polsce działał na takich zasadach, jak przez kilkaset działał na Węgrzech i aby pracował w duchu statutu – powiedział Wielki Mistrz.

Wielki Mistrz odczytał także dekret nominacji na Wielkiego Priora Polski dr Pawła Michalaka oraz dekret nominacji na Wielkiego Priora Skandynawii dr Adama Szeląga.

Uroczystość w świątyni wojskowej zakończył koncert chóru Cantus Cordis z Mińska na Białorusi, który w tym roku obchodzi 15-lecie swojej działalności, a założycielką i dyrygentem jest Dama Zakonu Rycerskiego św. Jerzego Męczennika Janina Chwalko.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2019-09-30 21:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kapłan potrzebny od zaraz!

Mieszkają w Szwecji, za kołem podbiegunowym, w wiosce Lannavaara, gdzie ich staraniem powstał klasztor. A właściwie staraniem Pana Boga, któremu postanowiły służyć siostry z nowego zgromadzenia Marias Lamm – Baranki albo Owieczki Maryi

Więcej ...

Kard. Ryś: Stanisława Leszczyńska to wzór obrony życia

2024-04-18 16:33
Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

domena publiczna

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Ona jest potężnym znakiem ratowania każdego życia. Świadczy o tym zdanie, które sama zapisała w swoim raporcie położnej z Auschwitz: «dzieci nie wolno zabijać». Tak o heroicznej postawie Stanisławy Leszczyńskiej opowiada kard. Grzegorz Ryś. Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej. Wczoraj zebrane dokumenty dostarczono do watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Więcej ...

Bp Milewski do młodych: nie zmarnujcie bierzmowania

2024-04-18 19:23

Karol Porwich/Niedziela

- Bardzo zależy mi na tym, żebyście nie zmarnowali bierzmowania. Zachowajcie w sobie prawdę i otwartość na dary Ducha Świętego, na Boga i drugiego człowieka - powiedział bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej. Dokonał wizytacji parafii pw. św. Katarzyny i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Wiara

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous