Reklama

Wiadomości

Dziś Międzynarodowy Dzień bez Przemocy - ważna data dla Caritas

www.courtneyCarmody.com/Foter.com/CC-BY SA

Międzynarodowy Dzień bez Przemocy, ustanowiony w 2006 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, przypada 2 października. Jest to ważna data dla Caritas Polska, która z założenia jest instytucją niosącą pomoc i miłosierdzie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Caritas znana jest przede wszystkim z wielkich dzieł dobroczynnych i programów pomocowych kierowanych do ubogich, bezdomnych, starszych i dzieci, jednak dzieł miłosierdzia jest znacznie więcej. Niewiele osób wie, że Caritas angażuje się także w pomoc pokrzywdzonym, odrzuconym i doświadczającym przemocy. Są to zazwyczaj akcje nie nagłaśniane, prowadzone przez Caritas diecezjalne, których pracownicy i wolontariusze docierają do osób, które potrzebują wsparcia.

Przykładem takiego działania jest, uruchamiany przez Caritas Diecezji Sandomierskiej, Punkt Pomocy Pokrzywdzonym w Tarnobrzegu. Będzie to miejsce świadczące wszechstronną pomoc – od psychologicznej, prawnej czy materialnej, aż po usługi rehabilitacyjne i pielęgniarskie. Na terenie diecezji sandomierskiej funkcjonuje już pięć punktów porad prawnych. Ich działalność finansuje Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach Funduszu Sprawiedliwości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wkrótce otwarty zostanie szósty w regionie i drugi w Tarnobrzegu. Celem działalności Punktu Pomocy Pokrzywdzonym będzie zapewnienie opieki prawnej, psychologicznej i rehabilitacyjnej osobom ciężko doświadczonym przez życie. Z placówką będą współpracować studenci wydziału pielęgniarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. W tworzonym Punkcie Pomocy Pokrzywdzonym zdobędą praktyczną wiedzę niezbędną do wykonywania wyuczonego zawodu.

W działania przeciwko przemocy w odmienny sposób zaangażowała się z kolei Caritas Archidiecezji Poznańskiej organizując warsztaty z cyklu „Bezpieczna na randce i nie tylko”, którym towarzyszyły również zajęcia z samoobrony. Dopełnieniem wiedzy praktycznej był udział w wykładach pt. „Spotkajmy się w realu”. Dopełnieniem zajęć stał się poradnik, w którym zebrano informacje na temat zagrożeń, jakie czyhają na młodych ludzi we współczesnym świecie. Poradnik trafił do każdego uczestnika zajęć. Warsztaty są częścią projektu „Młodzi z Mocą” finansowanego przez Caritas Polska i Jeronimo Martins w ramach Programu „100 projektów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski”.

Reklama

Wiele diecezjalnych Caritas angażuje się w działalność ośrodków pomocy dla ofiar przemocy w rodzinie. Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie jako jednostka organizacyjna Caritas Diecezji Radomskiej realizuje zadanie publiczne powierzone Caritas Diecezji Radomskiej przez Gminę Miasta Radomia pn. „prowadzenie dziennego ośrodka wsparcia dla ofiar przemocy domowej”.

Ośrodek ma 10-letnie doświadczenie w prowadzeniu działań wspierających oraz terapeutycznych dla osób, które doświadczyły przemocy w rodzinie. Ponieważ przemoc powoduje głębokie zmiany w psychice człowieka w wielu przypadkach samo wsparcie nie wystarcza, stąd konieczna jest psychoterapia, która leczy i dociera do źródeł trudności w rodzinie. W ośrodku pomocy udzielają psychologowie, psychoterapeuci oraz prawnik. Mogą z niej skorzystać dorośli, młodzież i dzieci.

Podobne wsparcie oferuje Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie prowadzony przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej na zlecenie Gminy Miejskiej Kraków Jest to jedna z trzech tego rodzaju placówek w województwie małopolskim. Ośrodek świadczy całodobową pomoc osobom, które ze względu na zaistniałą w rodzinie sytuację muszą opuścić dotychczasowe miejsce zamieszkania. Do zadań ośrodka należą m.in. zapewnienie osobom dotkniętym przemocą całodobowego pobytu, zapewnienie interwencyjnej i długofalowej pomocy socjalnej, medycznej, pedagogicznej, prawnej oraz wsparcia psychologicznego, zapewnienie miejsca pobytu dziennego, miejsca do zabawy i nauki dla dzieci.

Praca z osobami doświadczającymi przemocy w domu jest trudna, dlatego też pomoc polegać na analizie wcześniejszych zdarzeń i związanych z nimi uczuć. Specjaliści pomagają osobom doświadczającym przemocy pozbyć się przekonań o własnej winie i opracowują indywidualny plan terapii dla każdego podopiecznego. Szczególnie trudna i delikatna jest kwestia przemocy seksualnej wśród dzieci i młodzieży, które wymagają szczególnej troski i specjalistycznej opieki na najwyższym poziomie.

Caritas angażuje się w pomoc osobom pokrzywdzonym na skutek przemocy w najróżniejszych działaniach, także poza granicami kraju, mając jednocześnie na uwadze fakt, że krzywdzie najlepiej zapobiegać. Stąd pomocą Caritas obejmuje także osoby zagrożone przestępczością oraz więźniów opuszczających zakłady karne.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2019-10-02 09:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Biskupi Gwinei: przed wyborami trzeba dialogu, a nie przemocy

O położenie kresu przemocy i wznowienie dialogu narodowego zaapelował do władz Republiki Gwinei arcybiskup stolicy tego afrykańskiego kraju. 18 października mają się tam odbyć wybory prezydenckie, które budzą wiele emocji, ponieważ po raz trzeci zamierza w nich startować obecny prezydent.

Więcej ...

Wpłynęła kara TVN za "Bielmo. Franciszkańska 3"

2024-04-17 12:35

commons.wikimedia.org

"Departament Budżetowy KRRiT poinformował mnie, że wczoraj na rachunek bankowy KRRiT wpłynęła wyegzekwowana przez Urząd Skarbowy kara pieniężna w wysokości 550 000 zł od TVN SA za emisję filmu "Bielmo. Franciszkańska 3" - napisał w środę w mediach społecznościowych przewodniczący Maciej Świrski.

Więcej ...

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01
Ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Wiara

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...

Europa

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...