Reklama

W wolnej chwili

Spotkanie z Teresa Lipowską

Zofia Białas

Dyskusyjny Klub Książki „Dobra książka i kawa” działający przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu zaprosił w dniu 1 października na spotkanie autorskie z Teresą Lipowską - aktorką teatralną, kabaretową i filmową. Spotkanie poprowadziła dr Monika Mularska – Kucharek – poetka, terapeutka.

Spotkanie zgromadziło wielu sympatyków talentu p. Teresy, znanej szerokiej publiczności odtwórczyni roli Barbary Mostowiakowej w serialu „M jak miłość”, w którym występuje od 20 lat, kreując rolę żony i matki, babci, obecnie prababci. Tematem spotkania nie był jednak serial, lecz książka zatytułowana „Nad rodzinnym albumem. Teresa Lipowska w rozmowach z Iloną Łepkowską”, książka zapraszająca czytelnika do jej świata.

Zobacz zdjęcia: Spotkanie z Teresa Lipowską

Książka to 9 zapisanych rozmów na różne tematy z życia aktorki: Rozmowa pierwsza, czyli mama jest najważniejsza, Rozmowa druga, czyli trzeba iść za marzeniami, Rozmowa trzecia, czyli o wielkiej miłości, Rozmowa czwarta, czyli warto było czekać, Rozmowa piąta, czyli teatr moja miłość, Rozmowa szósta, czyli od junaczki do Mostowiakowej, Rozmowa siódma, czyli Dudek i poezja, Rozmowa ósma, czyli świat jest piękny, Rozmowa dziewiąta, czyli nie żyjemy tylko dla siebie.

Rozmowy zapisanie bez chronologii, poprzedzone wstępem i zakończone epilogiem, zaopatrzone w 115 fotografii, upamiętniają 60 lat pracy zawodowej aktorki (w tym 20 –lecie serialu „M, jak miłość”) i 80 lat życia i sprawiają, że książka śmiało może być nazwana albumem rodzinnym, i taką jest. Poza tym jest to książka na trudne dzisiejsze czasy, jest receptą z dużą ilością mądrości życiowych.

Reklama

Szczególne miejsce w sercu p. Teresy mają rozmowy: pierwsza poświęcona mamie, trzecia poświęcona wielkiej miłości i dziewiąta o stosunku do drugiego człowieka. Mama, jak mówi, swoim życiem nauczyła mnie wielu mądrości a przede wszystkim optymizmu do życia (optymizm daje szczęście), miłości do przyrody, do Boga, do bliźniego (nie żyjemy tylko dla siebie). Mama, mówiła, czyniła to bez zbędnego moralizowania. Swoim postępowaniem uczyła mnie widzieć dobre rzeczy nawet wtedy, gdy działo się źle. Być może, dlatego moim ulubionym kwiatem jest słonecznik uśmiechający się do słońca? Jestem do tego kwiatu podobna i jak on kocham słońce i życie. Potrafię się uśmiechać nawet przez łzy, nie załamuję się, a przecież po 44 latach małżeństwa (ślubu udzielił nam ks. poeta Jan Twardowski) pożegnałam ukochanego męża, odeszli też do wieczności rodzice, siostra… Dziś kocham mojego syna, dwoje wnucząt, moich przyjaciół i wszystkich potrzebujących pomocy … Udzielam się charytatywnie, a to daje mi dużo radości, szczęścia i satysfakcji. Tu cytat:

„Uważam, że trzeba, że to jest powinność. Że jeśli ma się czegoś za wiele albo dostało się od życia wyjątkowo dużo, to trzeba się podzielić. To jest obowiązek”.

Spotkanie uświetniły wiersze „ Bogactwo”, „Dobra rada” pióra p. Moniki Mularskiej – Kucharek.

2019-10-02 10:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wieluń: promocja tomiku poezji Pauliny Wyrębak „Gworzom ptoki, szumiom drzewa”

2020-05-13 21:08

Zofia Białas

Spotkanie z młodą poetką Pauliną Wyrębak odbyło się 12 maja w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wieluniu. Z powodu panującej pandemii koronawirusa była to transmisja na żywo na profilu facebokowym biblioteki.

Więcej ...

Watykan: Wierni powrócili na plac Świętego Piotra, by wysłuchać papieża

2020-05-24 13:51

PAP

Po raz pierwszy od ponad dwóch miesięcy wierni powrócili w niedzielę na plac Świętego Piotra, by wysłuchać i zobaczyć papieża Franciszka. W południe zwrócił się on do wszystkich z biblioteki w Pałacu Apostolskim, a potem stanął w oknie i błogosławił obecnych.

Więcej ...

50 Róż dla dzieci

2020-05-24 21:57

krasnobrod-sanktuarium.pl

Przy roztoczańskim sanktuarium powstało 50 Róż Różańcowych w intencji dzieci

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

„Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia...

Wiara

„Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia...

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Uleczony z głuchoty – cud Jana Pawła II w dniu urodzin

Niedziela Wrocławska

Uleczony z głuchoty – cud Jana Pawła II w dniu urodzin

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Życzenia dla Papieża

Życzenia dla Papieża

Dni Krzyżowe

Dni Krzyżowe

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw