Reklama

Świat

71 procent Rosjan chce wizyty papieża Franciszka w Rosji

Marc Veraart / Foter.com / CC BY-ND

Agencja Informacyjna „Interfax” z siedzibą w Moskwie 12 kwietnia opublikowała w swoim serwisie wyniki sondażu przeprowadzonego przez socjologów z „Levada - Center” niezależnej i nierządowej organizacji badań socjologicznych, według których 71 proc. Rosjan chciałaby, aby papież Franciszek odwiedził Rosję.

Respondenci uważają również, że stosunki między prawosławnymi i Kościołem katolickim powinny być bardziej przyjazne. Według badania prawie jedna trzecia respondentów (29 proc.) uważa, że takie relacje, jak obecnie, są wystarczająco bliskie i przyjazne. Jednak 40 proc. Rosjan uważa, że relacje te powinny być jeszcze lepsze. 6 proc. respondentów uważa, że oba Kościoły są zbyt blisko siebie.

Ponad połowa respondentów (56 proc.) wybór papieża Franciszka jako nowej głowy Kościoła katolickiego, uważa za wydarzenie ważne. 33 proc. przyjęło ten wybór bez szczególnego entuzjazmu. W świetle badań 35 proc. respondentów potwierdziło wiedzę na temat wyboru papieża, 47 proc. słyszało coś o wyborze papieża Franciszka, 18 proc. respondentów odpowiedziało, że nie wie o wyborze papieża.

Reklama

Wyniki wykazały, że wraz z wyborem papieża Franciszka Rosjanie mają nadzieję na poprawę stosunków między oba Kościołami: prawosławnym i katolickim. 38 proc. uważa, że relacje między Kościołami poprawią się wkrótce, 5 proc. uważa, że poprawia się zdecydowanie. Natomiast 15 proc. badanych uważa że relacje między Kościołami nie poprawią się szybko, 3 proc. podkreśla, że te relacje zdecydowanie nie poprawią się.

W badaniu przeprowadzonym w końcu marca w 130 miejscowościach i 45 regionach Federacji Rosyjskiej 71 proc. ankietowanych powiedziało, że chciałoby, aby Ojciec Święty Franciszek odwiedził Rosję. Jedynie 9 proc. respondentów takiej wizyty nie chce.

Wyniki badania opublikowane przez Interfax dla tygodnika katolickiego „Niedziela” przekazała Międzynarodowa Agencja Prasowa „Zenit”.

2013-04-15 10:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek przyjął na audiencji zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

Catholic News Service/facebook.com

Papież Franciszek przyjął dzisiaj na prywatnej audiencji w Domu św. Marty w Watykanie arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka.

Więcej ...

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Więcej ...

W sobotę w diecezji opolskiej święcenia biskupia nominata Waldemara Musioła

2022-12-08 07:17

www.diecezja.opole.pl

W sobotę 10 grudnia biskup nominat Waldemar Musioł przyjmie święcenia biskupie w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu - poinformowało biuro prasowe Episkopatu Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...