Reklama

Benedykt XVI

86. rocznica urodzin Benedykta XVI - papieża seniora

2013-04-15 11:53

GRZEGORZ GAŁĄZKA

We wtorek 16 kwietnia papież senior Benedykt XVI będzie obchodził 86 rocznicę urodzin. Z tej okazji do Castel Gandolfo przybył jego brat ks. prałat Georg Ratzinger. Letnia rezydencja papieska jest miejscem pobytu emerytowanego biskupa Rzymu do czasu jego przeprowadzki do dawnego klasztoru na terenie Ogrodów Watykańskich. Urodziny papieża seniora będą jutro szczególnie uroczyście obchodzone w bawarskim Marktl am Inn, gdzie Joseph Ratzinger przyszedł na świat 16 kwietnia 1927 r.

Uroczystości z okazji rocznicy urodzin Benedykta XVI rozpoczęły się w Marktl am Inn już wczoraj Mszą św. w intencji papieża seniora. W domu, gdzie się urodził Joseph Ratzinger, obecnie muzeum, otwarto okolicznościową wystawę, oraz wydano kopertę z okolicznościowym stemplem poświęconym Benedyktowi - poinformował proboszcz parafii w Marktl am Inn ks. Josef Kaiser w rozmowie z katolickim radiem Münchner Kirchenradio.

W dniu rocznicy urodzin, w pokoju, gdzie przyszedł na świat przyszły papież, zostanie odprawione poranne nabożeństwo. Rozpocznie się ono o 4.15, godzinie o której urodził się Joseph Ratzinger. Potem z domu wyruszy procesja ze świecami do kościoła św. Oswalda. Centrum modlitwy w kościele stanowić będzie chrzcielnica, w której 16 kwietnia 1927 r. o godz. 8.30 ks. Josef Stangl ochrzcił w kilka godzin po urodzeniu najmłodszego syna miejscowego żandarma Josepha Ratzingera i jego żony Marii, nadając mu imiona Joseph Aloisius.

Reklama

"Papież Benedykt jest stale wspominany w miejscu swoich urodzin i chrztu" - powiedział burmistrz Marktl, Hubert Gschwendtner. Również papież senior stale interesuje się tym, co dzieje się w jego rodzinnych stronach. "Nawet gdy trochę spadła liczba odwiedzających Marktl to jego honorowy obywatel Benedykt XVI zajmuje szczególne miejsce w sercach mieszkańców miasteczka" - powiedział Gschwendtner.

Uroczystości rocznicowe papieża seniora potrwają cały tydzień. Program „Tygodnia papieża Benedykta“ przewiduje również wykład austriackiego pedagoga religii, prof. Uto Maiera zatytułowany: „Żyć własnymi punktami widzenia. Impulsy z myśli Benedykta XVI do osobistej etyki życia“. W miejscowym biurze turystycznym wyłożona zostanie księga pamiątkowa, w której goście będą mogli wpisywać swoje życzenia i myśli związane z papieżem-seniorem. Później księga ta zostanie przekazana jemu samemu.

Tymczasem w domu, w którym urodził się przyszły papież Ratzinger, a obecnie znajduje się muzeum, dokonano już pewnych zmian. Trzeba było przede wszystkim zaktualizować film, który pokazywany jest zwiedzającym. W tzw. pokoju papieskim umieszczono już oryginalny tekst oświadczenia Benedykta XVI, zapowiadający ustąpienie z urzędu. Zmieniono też tablicę informacyjną na budynku. Dotychczas znajdował się na niej herb Benedykta XVI z datą jego urodzenia i wyboru na papieża. Nie było tam natomiast miejsca na wpisanie daty zakończenia pontyfikatu.

Ale cześć dla jego osoby nie ustanie – zapewnili dyrektorzy muzeum-domu urodzin Benedykta XVI, Ludwig Raischl i Josef Sonnleitner. Podkreślili, że również w przyszłości będzie realizowany cel muzeum w Marktl, a mianowicie umożliwienie „poważnego spotkania z problemami naszej wiary” w duchu nauczania Benedykta XVI.

Rokrocznie miejsce to odwiedza ok. 15 tys. osób. Fundacja, prowadząca muzeum, nie martwi się, że wraz z odejściem „ich” papieża spadnie zainteresowanie odwiedzinami tego miejsca. Kto wie, czy zainteresowanie się nie zwiększy. „Pozostaniemy z papieżem” – wpisał ktoś pod datą 28 lutego 2013 r. w księdze pamiątkowej kościoła św. Oswalda.

Joseph Ratzinger przyszedł na świat 16 kwietnia 1927 r. w Marktl am Inn (Niemcy). Został wyświęcony na kapłana 29 czerwca 1951 r., z kolei 28 maja 1977 r. konsekrowany na biskupa – arcybiskupa München und Freising. 27 czerwca 1977 r. kreowany kardynałem. Był przewodniczącym Międzynarodowej Komisji Teologicznej Kurii Rzymskiej (od 25 listopada 1981 r.) i prefektem Kongregacji Nauki Wiary (od 25 listopada 1981 r.). Od 30 listopada 2002 r. był również dziekanem Kolegium Kardynałów Kurii Rzymskiej. Wybrany na papieża 19 kwietnia 2005 r. Zainaugurował pontyfikat 24 kwietnia 2005 r. 28 lutego 2013 r. jako pierwszy od kilkuset lat następca św. Piotra zrezygnował z urzędu papieskiego. Jego następcą został Franciszek wybrany na urząd Piotrowy 13 marca br.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papieże, Holokaust i KL Auschwitz: zwątpienie i prośba o przebaczenie

2020-01-22 18:01

Grzegorz Gałązka

Dokładnie 75 lat temu, 27 stycznia 1945 r. wyzwolono niemiecki hitlerowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau.

Więcej ...

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

2020-01-25 12:49

YouTube.com

kard. Giovanni Battista Re

18 stycznia 2020 r. Ojciec Święty zatwierdził wybór - dokonany przez kardynałów-biskupów - dziekana Kolegium Kardynalskiego w osobie jego eminencji kardynała Giovanniego Battisty Re – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Jednocześnie poinformowano, że wicedziekanem Kolegium Kardynalskiego wybrano, a papież zatwierdził, Argentyńczyka, prefekta Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, 76-cio letniego kard. Leonarda Sandriego.

Więcej ...

"Poznańskie Słowiki" z koncertem w Wambierzycach

2020-01-25 22:09

źródło: Sanktuarium w Wambierzycach

Koncert chóru "Poznańskie Słowiki"

Najsłynniejszy chór w Polsce po raz kolejny zaśpiewał w Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin i Patronki Ziemi Kłodzkiej. Tym razem był to koncert świąteczny zatytułowany "Słowicze kolędowanie".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Rodzina

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Polska

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Watykan

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św....

Polska

Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św....

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...