Reklama

Grzegorz Jacek Pelica
Alina Kochańczyk otrzymała medal Lubelskiej Fundacji Akcent

Hejt, Bob Dylan i „duch sprawczy Akcentu”

2019-10-11 11:00

Grzegorz Jacek Pelica

Nowy tom kwartalnika AKCENT miał swoją promocję 2 października 2019 r. w studiu im. Z. Stepka Radia Lublin S.A. Szczególnym akcentem wieczoru promocji było wręczenie medalu Lubelskiej Fundacji Akcent Alinie Kochańczyk, długoletniemu pracownikowi redakcji Akcentu i twórczyni oryginalnych tekstów. Jak podkreślił współzałożyciel i wieloletni sekretarz redakcji Waldemar Michalski, „A. Kochańczyk od zawsze była związana z Akcentem i jest jego duchem sprawczym. Emanuje od niej dobro, piękno i aktywność twórcza”.

Laureatka nazwała moment odznaczania bardzo przyjemnym, ale „moja wrodzona skromność podpowiada mi tam z tyłu głowy, że nie jestem pewna, czy zasłużyłam na tak piękny medal, który jest wspaniałym dziełem sztuki. Jestem zaszczycona włączeniem do grona uhonorowanych tym szacownym medalem”. Wśród nagrodzonych w ubiegłych latach medalem są m.in.: Wiesław Myśliwski, Dmytro Pawłyczko, Istvan Kovats i wielu wspaniałych twórców.

Promocję poprowadził redaktor naczelny Bogusław Wróblewski, który podziękował za gościnną atmosferę, cierpliwość i dobre serce Grażynie Lutosławskiej redaktorce „Niedzieli radiowej” w PR Lublin. W najnowszym tomie znajduje się m.in. omówienie jej autorskich słuchowisk radiowych z cyklu „Bazarek”.

Reklama

Tom nr 157 „Akcentu” oceniali: medioznawca prof. Jakub Nowak i Krystyna Rudzka-Przychoda, malarka i autorka wielu wystaw i albumów. Ostatnio wystawa wybitnej artystki, w związku z rocznicą Unii Lubelskiej, odwiedziła litewskie MSZ w Wilnie. Do lektury katalogu wystawy i nowej publikacji oraz recenzji „natura jednak była kobietą” K. Rudzkiej-Przychoda zachęcał ks. Rafał Pastwa z lubelskiej edycji „Gościa Niedzielnego” i red. B. Wróblewski.

Prof. J. Nowak omówił szerzej rolę nowoczesnych nośników informacji i jej wymiany w mediach społecznościowych oraz zagrożenia internetowe. Wiele uwagi poświęcił publikacji o zjawisku hejtu (np. tekst Barbary Sobczak „Komu służy hejt”) oraz opracowaniom o przemianach kulturowych pod wpływem mediów, debacie publicznej i samej kulturze wypowiedzi w sieci: „Kto powinien brać odpowiedzialność za złe słowo? – pytał recenzent – Dlaczego tak popularna jest dzisiaj forma uczestnictwa w literaturze, którą nazywamy pisaniem kreatywnym? Skąd bierze się zapotrzebowanie na kursy pisania kreatywnego? Jak wygląda dzisiaj uczestnictwo ludzi w kulturze?” – to refleksje, które zaproponował J. Nowak wszystkim czytelnikom głównego trzonu tematycznego „Akcentu”. Polecał też esej Michała Frąckiewicza o antropologii miasta, będący impresją nawiązującą do zanieczyszczenia środowiska i kapitalistycznego przesycenia mediami. Pokrewne wątki znalazł w tekstach poetyckich. Wspólnym motywem wypowiedzi recenzujących nowy „Akcent” była postać i twórczość Boba Dylana, który jako ateista odkrył dla siebie chrześcijaństwo, nawracając się w sposób bardzo żarliwy i angażując się w działalność jednego z niszowych Kościołów chrześcijańskich w USA.

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Bł. Edmund  Bojanowski w Częstochowie

Bł. Edmund Bojanowski w Częstochowie

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Patriotyzm z Polakami

Patriotyzm z Polakami

Pięknie jest być starszym

Pięknie jest być starszym

"Spotkanie z Niedzielą"

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Plakaty

Plakaty

"Spiżarnia Caritas" w Głogowie.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem