Reklama

Niedziela Lubelska

Hejt, Bob Dylan i „duch sprawczy Akcentu”

Grzegorz Jacek Pelica

Alina Kochańczyk otrzymała medal Lubelskiej Fundacji Akcent

Nowy tom kwartalnika AKCENT miał swoją promocję 2 października 2019 r. w studiu im. Z. Stepka Radia Lublin S.A. Szczególnym akcentem wieczoru promocji było wręczenie medalu Lubelskiej Fundacji Akcent Alinie Kochańczyk, długoletniemu pracownikowi redakcji Akcentu i twórczyni oryginalnych tekstów. Jak podkreślił współzałożyciel i wieloletni sekretarz redakcji Waldemar Michalski, „A. Kochańczyk od zawsze była związana z Akcentem i jest jego duchem sprawczym. Emanuje od niej dobro, piękno i aktywność twórcza”.

Laureatka nazwała moment odznaczania bardzo przyjemnym, ale „moja wrodzona skromność podpowiada mi tam z tyłu głowy, że nie jestem pewna, czy zasłużyłam na tak piękny medal, który jest wspaniałym dziełem sztuki. Jestem zaszczycona włączeniem do grona uhonorowanych tym szacownym medalem”. Wśród nagrodzonych w ubiegłych latach medalem są m.in.: Wiesław Myśliwski, Dmytro Pawłyczko, Istvan Kovats i wielu wspaniałych twórców.

Promocję poprowadził redaktor naczelny Bogusław Wróblewski, który podziękował za gościnną atmosferę, cierpliwość i dobre serce Grażynie Lutosławskiej redaktorce „Niedzieli radiowej” w PR Lublin. W najnowszym tomie znajduje się m.in. omówienie jej autorskich słuchowisk radiowych z cyklu „Bazarek”.

Reklama

Tom nr 157 „Akcentu” oceniali: medioznawca prof. Jakub Nowak i Krystyna Rudzka-Przychoda, malarka i autorka wielu wystaw i albumów. Ostatnio wystawa wybitnej artystki, w związku z rocznicą Unii Lubelskiej, odwiedziła litewskie MSZ w Wilnie. Do lektury katalogu wystawy i nowej publikacji oraz recenzji „natura jednak była kobietą” K. Rudzkiej-Przychoda zachęcał ks. Rafał Pastwa z lubelskiej edycji „Gościa Niedzielnego” i red. B. Wróblewski.

Prof. J. Nowak omówił szerzej rolę nowoczesnych nośników informacji i jej wymiany w mediach społecznościowych oraz zagrożenia internetowe. Wiele uwagi poświęcił publikacji o zjawisku hejtu (np. tekst Barbary Sobczak „Komu służy hejt”) oraz opracowaniom o przemianach kulturowych pod wpływem mediów, debacie publicznej i samej kulturze wypowiedzi w sieci: „Kto powinien brać odpowiedzialność za złe słowo? – pytał recenzent – Dlaczego tak popularna jest dzisiaj forma uczestnictwa w literaturze, którą nazywamy pisaniem kreatywnym? Skąd bierze się zapotrzebowanie na kursy pisania kreatywnego? Jak wygląda dzisiaj uczestnictwo ludzi w kulturze?” – to refleksje, które zaproponował J. Nowak wszystkim czytelnikom głównego trzonu tematycznego „Akcentu”. Polecał też esej Michała Frąckiewicza o antropologii miasta, będący impresją nawiązującą do zanieczyszczenia środowiska i kapitalistycznego przesycenia mediami. Pokrewne wątki znalazł w tekstach poetyckich. Wspólnym motywem wypowiedzi recenzujących nowy „Akcent” była postać i twórczość Boba Dylana, który jako ateista odkrył dla siebie chrześcijaństwo, nawracając się w sposób bardzo żarliwy i angażując się w działalność jednego z niszowych Kościołów chrześcijańskich w USA.

2019-10-11 11:00

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

BOŻENA SZTAJNER

W Fatimie 13 lipca 1917 r. Matka Boża powiedziała: „Widzieliście piekło, do którego idą dusze biednych grzeszników. Bóg chce je uratować, Bóg chce rozpowszechnić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca.

Więcej ...

Prezydent: rząd przyznał 300 mln zł na nową siedzibę Dolnośląskiego Centrum Onkologii

2020-07-04 14:37

PAP

Rząd przyznał 300 mln zł na to, by wspólnie z władzami województwa dolnośląskiego zbudować nową siedzibę Dolnośląskiego Centrum Onkologii - powiedział prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, dzięki temu powstanie całkowicie nowy szpital onkologiczny na najwyższym poziomie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

Prezydent zabezpiecza rodziny przed LGBT i gender

Rodzina

Prezydent zabezpiecza rodziny przed LGBT i gender

Prezydent zapowiedział zmiany w Prawie oświatowym dot....

Wiadomości

Prezydent zapowiedział zmiany w Prawie oświatowym dot....

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Ipsos: Duda wygrał w dwunastu województwach, a...

Polityka

Ipsos: Duda wygrał w dwunastu województwach, a...

Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje

Wiara

Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje

Jasna Góra: transmisja Mszy św. z kaplicy Matki Bożej w...

Jasna Góra

Jasna Góra: transmisja Mszy św. z kaplicy Matki Bożej w...

Niemcy: zmarł ks. Georg Ratzinger - brat Benedykta XVI

Kościół

Niemcy: zmarł ks. Georg Ratzinger - brat Benedykta XVI