Reklama

Polska

Kraków: wręczenie Nagrody im. Biskupa Tadeusza Pieronka

youtube.com

Hanna Suchocka odebrała z rąk kard. Stanisława Dziwisza przyznaną po raz pierwszy Nagrodę im. Biskupa Tadeusza Pieronka "In veritate". Wyróżnienie otrzymywać będą osoby, które swoją postawą dają świadectwo przywiązania do wartości i odgrywające ważną rolę w życiu publicznym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nagroda im. Biskupa Tadeusza Pieronka przyznawana jest za "wybitne postawy i osiągnięcia w łączeniu wartości chrześcijańskich i europejskich".

Na początku wieczornej uroczystości w krakowskich Sukiennicach kard. Stanisław Dziwisz, który stoi na czele kapituły, podkreślił, że po śmierci bp. Pieronka zrodziła się potrzeba upamiętnienia jego postaci i dokonań, aby nie uległy one zapomnieniu. W tym celu powołano fundację, której celem jest podtrzymanie pamięci i kontynuowanie dziedzictwa zmarłego pod koniec ubiegłego roku hierarchy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Biskup Pieronek nieraz mówił, że nie jest człowiekiem łatwym, ale szczerym. Zawsze leżało mu na sercu dobro narodu, kraju, Kościoła, miasta i kultury polskiej i za to jesteśmy mu wdzięczni - mówił kard. Dziwisz.

- Fundacja już pracuje, wyrazem tego jest nagroda, która ma przypominać osobę bp. Tadeusza. Bardzo się cieszę, że zostanie wręczona osobie będącej bardzo blisko idei głoszonych przez jej patrona - dodał wieloletni sekretarz Jana Pawła II.

Laudację wygłosił kard. Kazimierz Nycz. Przypomniał, że hasłem nagrody "In veritate" (W prawdzie) są słowa, które były zawołaniem biskupim jej patrona, "do końca wiernego wartościom prawdy, dobra i szacunku dla innych". - Dziś, dziesięć miesięcy po jego śmierci, widać, jak bardzo potrzeba ich nie tylko we współczesnym świecie, ale, jak się wydaje, szczególnie w Polsce. Bardzo brakuje dzisiaj jego głosu: odważnego, mocnego, zdystansowanego, a czasem dla wielu kontrowersyjnego - mówił metropolita warszawski.

- Wręczając nagrodę pani premier chcemy pokazać, że nie tylko życie w prawdzie, ale i działalność publiczna, w tym polityczna - w prawdzie - jest nie tylko możliwa, ale potrzebna, a nawet wręcz konieczna - podkreślał. Hierarcha mówił, że długoletnia przyjaźń między Hanną Suchocką a bp. Tadeuszem Pieronkiem zrodziła się na gruncie dialogu w czasach "żywej dyskusji o miejscu i roli Kościoła w odrodzonym, demokratycznym państwie".

Reklama

- W ostatnich latach, kiedy odwaga na nowo znalazła się w cenie, pani premier z szacunku do wartości podstawowych opowiadała się za trójpodziałem władzy. Bp Tadeusz, kiedy go krytykowano za mocniejsze jego wypowiedzi, lubił powtarzać, że po to został biskupem, żeby się nie bać. Podobne słowa można powiedzieć o pani Hannie Suchockiej. Została prawnikiem, politykiem, dyplomatą, żeby poza prawdą nie bać się niczego - podkreślił mówca.

Hanna Suchocka mówiła ze wzruszeniem, że nagroda jest dla niej "niezwykłym honorem i ogromną radością".

- Od samego początku bp Pieronek czuł, miał tę intuicję, że nastąpi w warunkach polskich pewne zderzenie tradycyjnego myślenia o chrześcijaństwie z nowym otwarciem na Europę. Z tego względu pojawił się pomysł organizowania konferencji o roli Kościoła w procesach integracji europejskiej - zaznaczyła. Jak dodała, nagroda daje jej "wsparcie i siłę".

W uroczystości uczestniczyli m.in. brat i bratowa bp. Pieronka.

Nagroda im. Biskupa Tadeusza Pieronka ma charakter honorowy. Statuetkę wykonał profesor krakowskiej ASP, rzeźbiarz Jan Tutaj. Znajduje się na niej wyobrażenie katedry wawelskiej, które podkreślać ma przywiązanie do katolickich wartości i przypomina o miejscu, gdzie bp Pieronek codziennie odprawiał Mszę św. Artysta umieścił także gwiazdy europejskie, które symbolizują tożsamość europejską.

Pomysłodawcą nagrody jest powołana niedawno Fundacja im. bp. Tadeusza Pieronka.

Podziel się:

Oceń:

2019-10-12 08:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pięć Prawd Polaków

Niedziela szczecińsko-kamieńska 12/2016, str. 2-3

Laureaci Nagrody i członkowie Kapituły

Adam Czarniawski

Laureaci Nagrody i członkowie Kapituły

W 78. rocznicę I Kongresu Polaków w Niemczech już po raz XXXI Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” wręczyło Nagrody im. ks. dr. Bolesława Domańskiego, ostatniego przedwojennego prezesa Związku Polaków w Niemczech.

Więcej ...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Więcej ...

List pasterski z okazji jubileuszu diecezji lubuskiej

2024-04-25 16:00
bp Tadeusz Lityński

Karolina Krasowska

bp Tadeusz Lityński

Bp Tadeusz Lityński skierował do diecezjan list pasterski z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim