Reklama

Polska

Aktor z "U Pana Boga za piecem" czyta Pismo Święte

youtube.com

W poznańskiej katedrze w niedzielę 13 października Księgi Kronik zaprezentuje Krzysztof Dzierma, znany z roli proboszcza w popularnym filmie Jacka Bromskiego „U Pana Boga za piecem”. Będzie to piętnasta prezentacja w ramach nowego cyklu Verba Sacra – Biblia Trzeciego Tysiąclecia. Stary i Nowy Testament czytany jest od początku, księga po księdze, z udziałem polskich aktorów i w nowej oprawie muzycznej.

„Księgi Kronik powstały z potrzeby umocnienia narodu, który odzyskał wolność, ale utracił pamięć o najważniejszych wartościach, bez których nie ma przyszłości” – mówi KAI Przemysław Basiński.

Pomysłodawca cyklu zauważa, że „w naszych czasach pamięć próbuje się zastąpić przekazem dnia, a to nie wystarczy do zbudowania tożsamości, która, oparta na wierze w Boga, daje solidny fundament dla obecnych i przyszłych pokoleń”.

W komentarzu biblijnym ks. prof. dr hab. Janusz Nawrot zaznacza, że to „dzieło kronikarskie, powstałe prawdopodobnie już po powrocie z niewoli babilońskiej, w V-III wieku przed Chr., cechuje znacznie większy uniwersalizm i próba odczytania historii własnego ludu w szerszym kontekście dziejów świata”.

Reklama

„Opowiadanie nie jest już tak dramatyczne jak jego pierwowzór we wcześniejszych księgach, ukazany zwłaszcza w upadku miasta świętego, domu Bożego oraz wygnania. Nakreślony natomiast został nowy program religijny, oparty na trwaniu w wierności i na oczekiwaniach mesjańskich” – zauważa kierownik Zakładu Nauk Biblijnych Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Ks. prof. dr hab. Janusz Nawrot podkreśla, że w kontekście lektury Ksiąg Kronik „warto przemyśleć własną relację z Bogiem najbardziej na poziomie wierności w tym, czego także od nas ma On prawo oczekiwać, by tym bardziej obdarzać swym błogosławieństwem i pomocą wszystkich wiernych Mu wyznawców”.

Kierownik Zakładu Nauk Biblijnych Wydziału Teologicznego UAM przygotował też medytację, która będzie towarzyszyć niedzielnej prezentacji.

Reklama

Oprawę muzyczną zapewni Katarzyna Stroińska-Sierant z zespołem.

Ogólnopolski cykl „Verba Sacra” zapoczątkował 23 stycznia 2000 roku Gustaw Holoubek. Wybitny polski aktor zmarły w 2008 r. recytował wówczas fragmenty Księgi Koheleta oraz Pieśni nad Pieśniami w przekładzie tzw. Biblii Poznańskiej.

Od tego czasu teksty Biblii Tysiąclecia, Biblii Poznańskiej, Biblii ks. Jakuba Wujka, Ojców Kościoła oraz literaturę religijną prezentowało ponad 100 aktorów, m.in. Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Krzysztof Kolberger, Maja Komorowska, Halina Łabonarska, Danuta Stenka, Zbigniew Zapasiewicz. Byli też wykonawcy spoza środowiska aktorskiego: Wspólnoty Jerozolimskie, klerycy Seminarium Duchownego, szafarze, artyści i rodziny poznańskie.

198. prezentacja „Verba Sacra” odbędzie się w niedzielę 13 października o godz. 17. Wstęp wolny.

2019-10-12 09:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bracia franciszkanie rapując komentują Ewangelię

youtube.com

FRS - czyli Franciszkański Rap Session to bracia franciszkanie, którzy wykorzystując swoje muzyczne talenty w dźwięku i słowie przekazują światu Dobrą Nowinę. Wpadli też na nieprzeciętny patent trafiający do młodych osób - komentują kolejne fragmenty Ewangelii rapowanymi utworami.

Więcej ...

Archidiecezja Warszawska zaprasza na II pielgrzymkę autokarową „Śladami cadyków”

2020-06-30 18:53

www.archwwa.pl

Pielgrzymka odbędzie się 19 lipca pod honorowym patronatem bp. Rafała Markowskiego, Przewodniczącego Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.

Więcej ...

Odszedł do Domu Ojca śp. ks. Roman Jarosz

2020-07-13 21:55

diecezjazg.pl

śp. ks. Roman Jarosz

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Prezydent na Jasnej Górze

Polska

Prezydent na Jasnej Górze

Dziś dzień męża i żony!

Niedziela Małopolska

Dziś dzień męża i żony!

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł,...

Wiadomości

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł,...

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

Niedziela Lubelska

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

To jest CUD!

Kościół

To jest CUD!

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Kościół

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...