Reklama

youtube.com

Aktor z "U Pana Boga za piecem" czyta Pismo Święte

2019-10-12 09:11

msz / Poznań (KAI)

W poznańskiej katedrze w niedzielę 13 października Księgi Kronik zaprezentuje Krzysztof Dzierma, znany z roli proboszcza w popularnym filmie Jacka Bromskiego „U Pana Boga za piecem”. Będzie to piętnasta prezentacja w ramach nowego cyklu Verba Sacra – Biblia Trzeciego Tysiąclecia. Stary i Nowy Testament czytany jest od początku, księga po księdze, z udziałem polskich aktorów i w nowej oprawie muzycznej.

„Księgi Kronik powstały z potrzeby umocnienia narodu, który odzyskał wolność, ale utracił pamięć o najważniejszych wartościach, bez których nie ma przyszłości” – mówi KAI Przemysław Basiński.

Pomysłodawca cyklu zauważa, że „w naszych czasach pamięć próbuje się zastąpić przekazem dnia, a to nie wystarczy do zbudowania tożsamości, która, oparta na wierze w Boga, daje solidny fundament dla obecnych i przyszłych pokoleń”.

W komentarzu biblijnym ks. prof. dr hab. Janusz Nawrot zaznacza, że to „dzieło kronikarskie, powstałe prawdopodobnie już po powrocie z niewoli babilońskiej, w V-III wieku przed Chr., cechuje znacznie większy uniwersalizm i próba odczytania historii własnego ludu w szerszym kontekście dziejów świata”.

Reklama

„Opowiadanie nie jest już tak dramatyczne jak jego pierwowzór we wcześniejszych księgach, ukazany zwłaszcza w upadku miasta świętego, domu Bożego oraz wygnania. Nakreślony natomiast został nowy program religijny, oparty na trwaniu w wierności i na oczekiwaniach mesjańskich” – zauważa kierownik Zakładu Nauk Biblijnych Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Ks. prof. dr hab. Janusz Nawrot podkreśla, że w kontekście lektury Ksiąg Kronik „warto przemyśleć własną relację z Bogiem najbardziej na poziomie wierności w tym, czego także od nas ma On prawo oczekiwać, by tym bardziej obdarzać swym błogosławieństwem i pomocą wszystkich wiernych Mu wyznawców”.

Kierownik Zakładu Nauk Biblijnych Wydziału Teologicznego UAM przygotował też medytację, która będzie towarzyszyć niedzielnej prezentacji.

Oprawę muzyczną zapewni Katarzyna Stroińska-Sierant z zespołem.

Ogólnopolski cykl „Verba Sacra” zapoczątkował 23 stycznia 2000 roku Gustaw Holoubek. Wybitny polski aktor zmarły w 2008 r. recytował wówczas fragmenty Księgi Koheleta oraz Pieśni nad Pieśniami w przekładzie tzw. Biblii Poznańskiej.

Od tego czasu teksty Biblii Tysiąclecia, Biblii Poznańskiej, Biblii ks. Jakuba Wujka, Ojców Kościoła oraz literaturę religijną prezentowało ponad 100 aktorów, m.in. Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Krzysztof Kolberger, Maja Komorowska, Halina Łabonarska, Danuta Stenka, Zbigniew Zapasiewicz. Byli też wykonawcy spoza środowiska aktorskiego: Wspólnoty Jerozolimskie, klerycy Seminarium Duchownego, szafarze, artyści i rodziny poznańskie.

198. prezentacja „Verba Sacra” odbędzie się w niedzielę 13 października o godz. 17. Wstęp wolny.

Tagi:
Biblia Pismo Święte

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

XXII Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym

XXII Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym

„Niedziela” u ks. Soboty

„Niedziela” u ks. Soboty

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Prezentacja nr 46/2019

Prezentacja nr 46/2019

Pytania o wolność...

Pytania o wolność...

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Jubileusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Jubileusz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie.

Łódź: odpust św. Stanisława Kostki w WSD

Łódź: odpust św. Stanisława Kostki w WSD

XXII Mistrzostwa WSD w Tenisie Stołowym w Częstochowie

XXII Mistrzostwa WSD w Tenisie Stołowym w Częstochowie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem