Reklama

Agnieszka Bugała

Święty – ten, przez którego świeci słońce

2019-10-13 21:28

Agnieszka Bugała

- Skąd ta kobieta czerpała siły do codziennej służby? – pytał o. bp Jacek Kiciński w czasie Pielgrzymki Kobiet.

W sobotę (12.10) w Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy odbyła się doroczna Pielgrzymka Kobiet. Panie – w różnym wieku, pełniące różne życiowe powołania i funkcje spotykały się na wspólnej Eucharystii. Homilię wygłosił o. bp Jacek Kiciński CMF. Przypomniał czym jest świętość i gdzie znaleźć to źródło, z którego czerpanie gwarantuje by nigdy nie zabrakło siły do codziennej służby w kobiecym powołaniu.

Zobacz zdjęcia: Pielgrzymka kobiet do grobu św. Jadwigi

- Dziś w sposób szczególny spoglądamy na św. Jadwigę jako na żonę, matkę, opiekunkę biednych, chorych, umierających, ale też towarzyszkę naszego życia – mówił. Przypomniał słowa z Adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Gaudete et exultete” poświęconej powszechnemu powołaniu do świętości, która pięknie się dojrzewa w codziennym, pełnym radości życiu. Na przykładzie św. Jadwigi ukazał też kim tak naprawdę jest święty człowiek.

- Jedno z dzieci spytane kim jest święty, odpowiedziało, że to taki człowiek, przez którego świeci słońce. Miało na myśli, oczywiście, kościelne witraże z podobiznami świętych, ale ten obraz oddaje istotę świętości. Święty jest tak przezroczysty, że widać przez niego samego Boga – mówił biskup.

Reklama

Podkreślił, że najważniejszą cechą miłości jest wierność, a z tą z kolei współczesny człowiek ma największy problem. Nie umie trwać, nie umie znosić, nie umie wybaczać. Nawet drobne różnice w małżeństwie bywają podstawą do uruchamiania machiny rozwodu, który niszczy całą rodzinę. – Nie ma świętości bez modlitwy – tłumaczył. – Świętość to streszczenie naszej drogi do Boga. Jeśli chcemy coś zmienić w swoim życiu, to możemy to zrobić, ale musimy kierować się miłością, nie egoizmem. Świętość to też nadzieja na lepsze – podkreślił. Przypomniał też małżeńskie jubileusze, w których często bierze udział. – małżonkowie z długim stażem, którzy przetrwali niejedną burzę mówią zgodnie, że najważniejsza jest wierność i obecność. Nie musisz nic robić, ale bądź – cytował małżonków bp Jacek.

W opowiadaniu o św. Jadwidze przypomniał, że czasy, w których żyła były wyjątkowo trudne a mimo to Jadwiga wiedziała, ze do ludzkiego serca trafia się tylko dobrocią. Budowała kościoły, klasztory, pomagała ubogim. – To była mądra kobieta, umiała szukać zgody i budowała jedność, dlatego nadaliśmy jej tytuł Patronki Pojednania – mówił. Skąd ta kobieta czerpała siły do codziennej służby innym ludziom? – pytał w rozważaniu i od razu naprowadził na oczywistą w przypadku świętej odpowiedź: Żyła Słowem Bożym.

– Słowo ludzkie nie wystarczy, tylko Sowo Boże daje siłę, by nie zwątpić – w człowieka i w miłość. Aktualność programu życia tej świętej nie przemija, śmiało możemy go uczynić swoim – zachęcał bp Jacek.

Na zakończenie bp Kiciński udzielił błogosławieństwa kobietom oczekującym na narodziny dziecka. Unosił relikwiarz św. Jadwigi nad każdą ze szczęśliwych mam.

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Niedziela - telewizyjny przegląd tygodnika

Niedziela - telewizyjny przegląd tygodnika

Zaczyn miłości

Zaczyn miłości

Słuchanie do głębi...

Słuchanie do głębi...

"Dobry jest Pan dla ufnych..."

Przegląd prasy

Przegląd prasy

„Europa Christi” z udziałem kard. Gerharda Ludwiga Müllera

„Europa Christi” z udziałem kard. Gerharda Ludwiga Müllera

III Międzynarodowy Kongres „Europa Christi

III Międzynarodowy Kongres „Europa Christi"

Wrocławskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Wrocławskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem