Reklama

Niedziela Wrocławska

Święty – ten, przez którego świeci słońce

Agnieszka Bugała

- Skąd ta kobieta czerpała siły do codziennej służby? – pytał o. bp Jacek Kiciński w czasie Pielgrzymki Kobiet.

W sobotę (12.10) w Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy odbyła się doroczna Pielgrzymka Kobiet. Panie – w różnym wieku, pełniące różne życiowe powołania i funkcje spotykały się na wspólnej Eucharystii. Homilię wygłosił o. bp Jacek Kiciński CMF. Przypomniał czym jest świętość i gdzie znaleźć to źródło, z którego czerpanie gwarantuje by nigdy nie zabrakło siły do codziennej służby w kobiecym powołaniu.

Zobacz zdjęcia: Pielgrzymka kobiet do grobu św. Jadwigi

- Dziś w sposób szczególny spoglądamy na św. Jadwigę jako na żonę, matkę, opiekunkę biednych, chorych, umierających, ale też towarzyszkę naszego życia – mówił. Przypomniał słowa z Adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Gaudete et exultete” poświęconej powszechnemu powołaniu do świętości, która pięknie się dojrzewa w codziennym, pełnym radości życiu. Na przykładzie św. Jadwigi ukazał też kim tak naprawdę jest święty człowiek.

- Jedno z dzieci spytane kim jest święty, odpowiedziało, że to taki człowiek, przez którego świeci słońce. Miało na myśli, oczywiście, kościelne witraże z podobiznami świętych, ale ten obraz oddaje istotę świętości. Święty jest tak przezroczysty, że widać przez niego samego Boga – mówił biskup.

Reklama

Podkreślił, że najważniejszą cechą miłości jest wierność, a z tą z kolei współczesny człowiek ma największy problem. Nie umie trwać, nie umie znosić, nie umie wybaczać. Nawet drobne różnice w małżeństwie bywają podstawą do uruchamiania machiny rozwodu, który niszczy całą rodzinę. – Nie ma świętości bez modlitwy – tłumaczył. – Świętość to streszczenie naszej drogi do Boga. Jeśli chcemy coś zmienić w swoim życiu, to możemy to zrobić, ale musimy kierować się miłością, nie egoizmem. Świętość to też nadzieja na lepsze – podkreślił. Przypomniał też małżeńskie jubileusze, w których często bierze udział. – małżonkowie z długim stażem, którzy przetrwali niejedną burzę mówią zgodnie, że najważniejsza jest wierność i obecność. Nie musisz nic robić, ale bądź – cytował małżonków bp Jacek.

W opowiadaniu o św. Jadwidze przypomniał, że czasy, w których żyła były wyjątkowo trudne a mimo to Jadwiga wiedziała, ze do ludzkiego serca trafia się tylko dobrocią. Budowała kościoły, klasztory, pomagała ubogim. – To była mądra kobieta, umiała szukać zgody i budowała jedność, dlatego nadaliśmy jej tytuł Patronki Pojednania – mówił. Skąd ta kobieta czerpała siły do codziennej służby innym ludziom? – pytał w rozważaniu i od razu naprowadził na oczywistą w przypadku świętej odpowiedź: Żyła Słowem Bożym.

– Słowo ludzkie nie wystarczy, tylko Sowo Boże daje siłę, by nie zwątpić – w człowieka i w miłość. Aktualność programu życia tej świętej nie przemija, śmiało możemy go uczynić swoim – zachęcał bp Jacek.

Reklama

Na zakończenie bp Kiciński udzielił błogosławieństwa kobietom oczekującym na narodziny dziecka. Unosił relikwiarz św. Jadwigi nad każdą ze szczęśliwych mam.

2019-10-13 21:28

Wybrane dla Ciebie

Kl. Tomasz Dragańczuk: Spotkałem w swoim życiu księży, którzy byli dla mnie przykładem

2020-05-28 12:46

Kamil Krasowski

Kl. Tomasz Dragańczuk

- Często powtarzam, że jestem przykładem na to, że Pan Bóg mówi do nas przez drugiego człowieka – mówi Tomasz Dragańczuk, kleryk IV roku Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu i na łamach Niedzieli zielonogórsko-gorzowskiej dzieli się świadectwem swojego powołania.

Więcej ...

Mieć w sercu doskonałą Miłość

2020-05-28 21:26

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Dziesięciu neoprezbiterów, którzy 23 maja przyjęli święcenia kapłańskie z rąk abp Józefa Kupnego, odprawiło Mszę Św. prymicyjną w kaplicy Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Wrocławskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Niestrudzony pasterz narodu

Niedziela w Warszawie

Niestrudzony pasterz narodu

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Kościół

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Święty nie rodzi się po śmierci

Wiara

Święty nie rodzi się po śmierci

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw