Reklama

350-lecie ślubów króla Jana Kazimierza przed obrazem Matki Bożej Łaskawej w archikatedrze we Lwowie, 1 kwietnia 1656 r. (3)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wizerunek Matki Bożej Łaskawej jest dziełem Józefa Szolc-Wolfowicza, geometry miejskiego ze Lwowa. Namalowany został w 1598 r. na desce sosnowej (61,2 x 44,5 cm), jako obraz nagrobny dla jego wnuczki Katarzyny Domagaliczówny, pochowanej na cmentarzu przy murze zewnętrznym archikatedry. Obraz przedstawia Matkę Bożą siedzącą wśród obłoków w otoczeniu aniołów i trzymającą na prawym kolanie stojące Dzieciątko Jezus. Dwaj aniołowie podtrzymują koronę nad głową Maryi. Postać Bogurodzicy widnieje nad panoramą Lwowa z końca XVI wieku. U dołu obrazu klęczy dziewczynka (Katarzyna) i chłopiec z różańcem w ręku (Inga Płatowska-Sapetowa, Cudowny Obraz N. P. Maryi Łaskawej z Archikatedry Lwowskiej, Rzeszów 1991, s. 7-9; Stanisław P. Makara, Karty z dziejów historii kościoła parafialnego w Lubaczowie, Teraz, Lubaczów 1998, nr 4, s. 7).
Wizerunek Maryi wisiał najpierw nad grobem Katarzyny, a następnie został umieszczony w murowanej kaplicy, wzniesionej na tym miejscu przez Domagaliczów, w latach 1643-45. Przed tym obrazem gromadzili się licznie wierni, zanosili modlitwy i doznawali łask. Matce Bożej Łaskawej lwowianie zawdzięczali ocalenie miasta podczas oblężenia przez Bohdana Chmielnickiego w 1648 r. Dziękowali Jej także, w obecności króla Jana Kazimierza, za zwycięskie bitwy oręża polskiego pod Zborowem w 1649 r. i Beresteczkiem w 1651 r. 11 maja 1765 r. arcybiskup Wacław Hieronim Sierakowski (metropolita lwowski, w latach 1760-80) przeniósł obraz Maryi z kaplicy Domagaliczów do wnętrza archikatedry. Gdy przekonał się o doznawanych przed nim łaskach, uznał go, mocą dokumentu z dnia 28 kwietnia 1766 r., za „cudowny i prawdziwie łaskawy”, a 12 maja 1776 r. dokonał jego koronacji. Wówczas też ustanowił „Bractwo pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Łaskawej” (ks. Szczepan Szydelski, Słów kilka o obrazie Najśw. Maryi Panny Łaskawej w katedrze lwowskiej, Lwów 1906, s. 64, 69; Ku czci Królowej Korony Polskiej, Lwów, 1910, s. 8-14).
Obraz Matki Bożej Łaskawej był świadkiem pierwszego polskiego Kongresu Mariańskiego w 1904 r. i obchodów 250. rocznicy ślubów Jana Kazimierza w 1906 r. we Lwowie.
Kult Maryi w archikatedrze lwowskiej trwał nieprzerwanie do 1945 r. W następstwie układów politycznych w Jałcie (1945) i związanego z tym przesiedlenia ludności polskiej z ZSRR do Polski w nowych jej granicach, obraz został wyjęty z ołtarza głównego przez ks. M. Kumalę oraz ks. W. Tarnogrodzkiego i ukryty w obawie przed zniszczeniem. W jego miejsce wstawiono kopię z sukienką uszytą z materiału. W kwietniu 1946 r. arcybiskup Eugeniusz Baziak, metropolita lwowski (w l. 1944-62, zmuszony do opuszczenia Lwowa) zabrał ze sobą cudowny wizerunek do Polski. Obraz nie był udostępniony do kultu publicznego do 1974 r. Przez pewien czas był przechowywany w Krakowie, następnie w Tarnowie, a po śmierci abp. Baziaka - w Kurii Arcybiskupiej w Lubaczowie. 3 marca 1974 r. biskup Marian Rechowicz (administrator apostolski archidiecezji w Lubaczowie, w latach 1973-83) umieścił obraz w miejscowej prokatedrze. Srebrna sukienka i korony z XVIII wieku pozostały w ukryciu.
Obraz Matki Bożej Łaskawej, po wielokrotnym przemieszczaniu go z miejsca na miejsce, uległ częściowemu uszkodzeniu. W związku z tym bp Rechowicz oddał go do konserwacji, którą przeprowadził, w latach 1978-83, doc. Józef Nykiel, dziekan Wydziału Konserwacji Zabytków w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po renowacji wizerunek, z dwiema kopiami, powrócił do Lubaczowa. Dla obrazu złotnik z Krakowa Adam Komorowski wykonał dwie złote korony. 16 lutego 1983 r. bp Rechowicz zwrócił się z prośbą do Papieża Jana Pawła II o rekoronację wizerunku (Andrzej J. Tomaszewski, Życie i działalność Księdza Biskupa Mariana Rechowicza 1910-1983, Wrocław 1987, mps, s. 72). Aktu tego dokonał Ojciec Święty w niedzielę, 19 czerwca tego roku, na Jasnej Górze. Przed nałożeniem koron powiedział: „Mam włożyć papieskie korony na skronie Jezusa i Maryi w obrazie z Lubaczowa... Z najwyższym wzruszeniem ozdabiam papieskimi koronami ten wizerunek, który był świadkiem ślubów Jana Kazimierza w katedrze lwowskiej w 1656 r., wizerunek, przed którym Bogarodzica została po raz pierwszy nazwana Królową Korony Polskiej, a naród nasz zobowiązał się do «nowego i gorliwego poświęcenia się na służbę» swej «Najmiłosierniejszej Królowej»” (Przemówienie Ojca Świętego przed koronacją obrazów Matki Bożej, L’Osservatore Romano, wyd. pol., 1983, nr 1, s. 23). Podczas uroczystości delegacja z archidiecezji w Lubaczowie złożyła Papieżowi w darze szkatułkę z płaskorzeźbą przedstawiającą śluby Jana Kazimierza we Lwowie (Obraz Najświętszej Panny Łaskawej, tamże, s. 2, 31).
Ozdobiony koronami obraz Matki Bożej Łaskawej został przewieziony do kaplicy Kurii Arcybiskupiej w Lubaczowie, a 20 czerwca tego roku przeniesiono go w procesji do miejscowej prokatedry, gdzie odbyło się jego uroczyste powitanie.
Mszę św. celebrował bp M. Rechowicz, który wygłosił też okolicznościowe kazanie (Kurenda, Lubaczów, 1983, mps, s. 18-9, 21). 28 czerwca przed cudownym obrazem bp Rechowicz udzielił święceń kapłańskich czterem diakonom archidiecezji, a wśród nich piszącemu te słowa. Natomiast 3 lipca odprawił Mszę św. z okazji swego złotego jubileuszu kapłaństwa (Kurenda, Lubaczów, 1983, mps, s. 6, 21). Wkrótce potem obraz, „ze względu na trwającą rozbudowę kościoła prokatedralnego, umieszczono tymczasem w kaplicy zastępczej”, tj. w kaplicy Domu Biskupiego. Od tamtego czasu w prokatedrze, a dziś w konkatedrze, widnieje jego kopia z koronami papieskimi. Natomiast cudowny obraz, po kolejnej konserwacji w latach 1997-98, złożono w skarbcu katedry na Wawelu (Bp Mariusz Leszczyński, Z kart historii Administratury Apostolskiej w Lubaczowie i Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Biuletyn Muzeum Diecezjalnego, Zamość 1999-2000, nr 3, s. 39-41, 44; Tadeusz Kukiz, Madonny Kresowe, cz. 1, Warszawa 2000, s. 115; Informacja abp. Stanisława Dziwisza z Krakowa, przekazana ustnie biskupom podczas 334. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, Warszawa, 31 stycznia 2006).
Z obrazem Matki Bożej Łaskawej łączy się treścią ikonograficzną antepedium spiżowe z nastawy ołtarza głównego archikatedry lwowskiej. To dzieło sztuki, w formie tryptyku, przedstawia śluby króla Jana Kazimierza (część centralna) oraz położenie kamienia węgielnego pod archikatedrę przez króla Kazimierza Wielkiego w 1370 r. (strona lewa) i poświęcenie sztandaru Orląt Lwowskich przez abp. J. Bilczewskiego w 1920 r. (strona prawa). Antepedium, fundowane przez Arcybractwo Najświętszej Panny Łaskawej Królowej Korony Polskiej, wykonały w 1936 r. firmy lwowskie Netroufala i Jagniewskiego, według projektu artysty rzeźbiarza prof. Józefa Starzyńskiego ze Lwowa.
Poświęcenia antepedium dokonał, 26 kwietnia 1936 r., ks. inf. Józef Zajchowski, prepozyt Kapituły Metropolitalnej Lwowskiej, a kazanie podczas tej uroczystości wygłosił ks. prał. Kazimierz Dziurzyński, proboszcz archikatedry. Nawoływał w nim Polaków, aby na chwałę Boga oraz dla dobra Kościoła i Ojczyzny, zjednoczyli się w pracy na polu religijnym, narodowym i społecznym, pod opieką Matki Bożej Łaskawej, w myśl ślubów Jana Kazimierza.
To pamiątkowe antepedium znalazło się po II wojnie światowej w Kurii Metropolitalnej w Poznaniu. 22 maja 1978 r. zostało sprowadzone przez bp. Rechowicza do Lubaczowa i umieszczone w kaplicy rezydencji biskupiej (kopia Protokołu przekazania utensyliów sakralnych z Poznania do Lubaczowa, 10 października 1978 r., w zbiorach autora). Dziś zdobi ołtarz soborowy w konkatedrze lubaczowskiej (Bp M. Leszczyński, Z kart historii Administratury, s. 40-41, 44, przypis 18).

cdn.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Niedziela łowicka 51/2004

Więcej ...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik może nam wiele wymodlić

2024-03-22 18:36

polona.pl

Kustosz narodowego sanktuarium św. Andrzej Boboli jezuita o. Waldemar Borzyszkowski zauważa od lat wzmożenie kultu męczennika. Teraz, kiedy wolność Polski jest zagrożenia, szczególnie warto modlić się za jego wstawiennictwem - zaznacza w rozmowie z KAI. W dniach 16-24 marca odbywa się ogólnonarodowa nowenna o pokój, pojednanie narodowe i ochronę życia za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki.

Więcej ...

Na motocyklach do sanktuarium w Rokitnie

2024-04-19 19:00
Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Karolina Krasowska

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Zaproszenie na pielgrzymkę motocyklistów do sanktuarium w Rokitnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza