Reklama

Pieśń o Janie Pawle II

Wrocławskie uroczystości z okazji rocznicy śmierci Papieża Polaka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wrocławska katedra - świadek papieskiej modlitwy

Zmarły przed rokiem Jan Paweł II odwiedził wrocławską archikatedrę dwukrotnie. Pierwszy raz jeszcze w czasach stanu wojennego - w 1983 r. Drugi raz, w wolnej Polsce, w 1997 r. podczas 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Za każdym razem wrocławianie szczelnie zapełniali jej wnętrze. Podobnie było rok temu w noc śmierci Ojca Świętego na Mszy św. odprawionej przez metropolitę wrocławskiego abp. Mariana Gołębiewskiego - wówczas na papieskim tronie stał przystrojony czarną szarfą portret Jana Pawła II.
Tegoroczne obchody rocznicy śmierci wielkiego rodaka rozpoczęły się w archikatedrze Mszą św. sprawowaną przez bp. Edwarda Janiaka, który wspominając Papieża Polaka powiedział: „Jan Paweł II wiedział z doświadczenia, że tylko ten, kto zna Boga, zna dobrze człowieka. I chyba nikt w minionym stuleciu nie mówił i nie pisał tak wiele o człowieku, jak Papież, nikt nie zdefiniował, nie opisał godności człowieka w tak niezwykły sposób”. Po Mszy św. miał miejsce koncert Godzina 21.37 - żałobą okryta, w czasie którego można było usłyszeć m.in. misterium Romana Kołakowskiego - Tajemnica światła - czyli Pieśn o Janie Pawle II. Spośród wykonywanych utworów kilka było napisanych specjalnie na ten koncert.

Msza św. na Rynku

Główne uroczystości miały miejsce w niedzielę 2 kwietnia 2006 r. na wrocławskim Rynku. O 18.30 rozpoczęła się Msza św. celebrowana przez metropolitę wrocławskiego abp. Mariana Gołębiewskiego, bp. Andrzeja Siemieniewskiego i bp. Józefa Pazdura. Rynek podobnie jak rok temu zapełnił się ludźmi. Liturgię słowa sprawowali prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz minister Kazimierz Ujazdowski.
Metropolita Wrocławski, wspominając Jana Pawła II, nawiązał do przypowieści o ziarnie, która przewidziana była na 5 niedzielę Wielkiego Postu: „To ziarno obumarło w dniu zamachu 13 maja 1981 r., dlatego na naszych oczach przyniosło plon przeobfity. Widzieliśmy Jana Pawła II w oknie Pałacu Apostolskiego, kiedy po raz ostatni nam błogosławił, nie mogąc wypowiedzieć już żadnego słowa. Ze ściśniętym sercem patrzyliśmy na gasnącego Pasterza, który mógł przemówić tylko cierpieniem, najbardziej wyrazistym świadectwem chrześcijańskiego życia całkowicie oddanego Bogu i Kościołowi.”
Wspominając nauczanie Jana Pawła II abp Gołębiewski zwrócił się do obecnych przy ołtarzu polityków - „Papież kazał patrzeć na bieżące wydarzenia z perspektywy historycznej, a często tę perspektywę tracimy. I właśnie dlatego tak skłócone są nasze elity polityczne. Nie umieją ze sobą współpracować dla dobra publicznego. Nie wyciągają wniosków z przeszłości, nie słuchają głosu zmarłego Papieża, który zaproponował, aby o obowiązkach obywatelskich myśleć jako o powołaniu do ożywienia każdej sfery życia, w tym polityki i gospodarki, duchem Ewangelii”. A dziennikarzom powiedział: „Ludzie mediów muszą być do przesady uwrażliwieni na prawdę i sprawiedliwość.” Na zakończenie homilii Metropolita Wrocławski zwrócił się do wszystkich: „Nie uznawajcie za prawdę niczego”, co jest wyzute z prawdy i nie uznawajcie za miłości tego, co jest wyzute z prawdy. Jedno bez drugiego staje się niszczycielskim kłamstwem. Oby te słowa usłyszał raz jeszcze Wrocław i wziął je sobie głęboko do serca.”
Na zakończenie Mszy św. s. Ewa Jędrzejczak ze Zgromadzenia Sióstr Boromeuszek, ogłaszając przejęcie budynków po szpitalu Rydygiera, powiedziała, że pragnieniem zakonu jest uczynienie z kompleksu pomnika Jana Pawła II. Składać się na niego będzie hospicjum, Wyższa Szkoła Medyczna pw. Miłosierdzia Bożego, szpital położniczy i stołówka dla ubogich. Siostry zamierzają skorzystać m.in. z funduszy europejskich na sfinansowanie inwestycji. Prezydent Wrocławia obiecał przeznaczyć na ten cel kilku milionów złotych z budżetu miasta w przyszłym roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Modlitwa o pokój

Nawiązując do zapoczątkowanej przez Jana Pawła II tradycji modlitwy ekumenicznej, po Mszy św. przedstawiciele czterech wyznań zamieszkujących nasze miasto odprawili modlitwę o pokój. Słowom abp. Mariana Gołębiewskiego, metropolity wrocławskiego, abp. Jeremiasza, arcybiskupa wrocławskiego i szczecińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, bp. Ryszarda Bogusza, biskupa diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Jerzego Kichlera, wiceprzewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej towarzyszyły śpiewy chórów poszczególnych wspólnot. Szczególnie dramatyczną była modlitwa kantora Dawida z Żydowskiej Gminy Wyznaniowej, który trzęsącym się głosem prosił Boga o pokój na ziemi.

Reklama

Kto śpiewa, po dwakroć się modli

Georg Zamfir, światowej sławy wirtuoz fletni Pana, spotykał się wielokrotnie z Ojcem Świętym. Po śmierci Jana Pawła II skomponował i nagrał płytę Totuus Tuus - pamięci Jana Pawła II.
2 kwietnia 2006 r. w rocznicę śmierci Jana Pawła II na wrocławskim Rynku miała miejsce polska prapremiera tego albumu z towarzyszeniem chóru.

Studencka modlitwa

Wieczór na wrocławskim Rynku zakończyło modlitewne czuwanie prowadzone przez studentów wrocławskich duszpasterstw akademickich. Ci, których Jan Paweł II tak bardzo umiłował, gorąco modlili się o jego szybką beatyfikację. O 21.37, kiedy zgasły wszystkie światła w centrum miasta, a ludzie zapalili świece i znicze, słychać było tylko tykający zegar. W modlitewnym milczeniu myśli wszystkich zgromadzonych biegły ku Janowi Pawłowi II Wielkiemu - Santo subito!

Na zakończenie koncertu metropolita wrocławski abp. Marian Gołębiewski w otoczeniu gości honorowych, wykonawców i organizatorów dokonał pierwszego „kliknięcia” papieskiej strony internetowej www.archidiecezja.wroc.pl przygotowanej przez Ośrodek Audiowizualny Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej. Zawiera ona bogaty, w wielu przypadkach wręcz unikalny, materiał tekstowy, fotograficzny i filmowy związany nie tylko z życiorysem i papieską posługą Jana Pawła II, ale i z jego wielokrotnymi - jeszcze przed rokiem 1978 - i później dwukrotnie w latach 1983 i 1997 pielgrzymkami do Wrocławia. Jej główny inicjator, dyrektor ośrodka ks. dr Jerzy Rasiak zachęca czytelników „Niedzieli na Dolnym Śląsku” nie tylko do zaglądania na tę stronę, ale i do stałego jej wzbogacania.

MZ

Podziel się:

Oceń:

0 0
2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć

2024-04-15 13:06
Świecka misjonarka Helena Kmieć została zamordowana w Boliwii

Fundacja im. Heleny Kmieć

Świecka misjonarka Helena Kmieć została zamordowana w Boliwii

W piątek 10 maja o godz. 10.00 w Kaplicy pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbędzie się pierwsza sesja trybunału w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, który tym samym zostanie oficjalnie rozpoczęty. Podczas tego wydarzenia zostanie zaprzysiężony trybunał, który będzie przesłuchiwał świadków i zbierał inne dowody wymagane do przeprowadzenia rzetelnie postępowania. Od tego momentu Helena Kmieć będzie nazywana Służebnicą Bożą.

Więcej ...

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r., 266 mniej niż rok wcześniej

2024-04-16 07:23

Episkopat News

Do przyjęcia sakramentu kapłaństwa w seminariach diecezjalnych i zakonach Kościoła katolickiego w Polsce przygotowuje się 1690 alumnów. Jest ich o 266 mniej niż rok wcześniej. Z 329 do 280 spadła liczba kleryków, którzy w tym roku rozpoczęli formację.

Więcej ...

Jak uwierzyć w siebie, zaufać i nie bać się zmian?

2024-04-16 14:41

Mat.prasowy

Edycja Świętego Pawła wraz z Duszpasterstwem Akademickim Emaus zaprasza na spotkanie autorskie z p. Ireną Neumueler - autorką książki “Gotowe na zmiany”, które odbędzie się w niedzielę, 21 kwietnia w Duszpasterstwie Akademickim Emaus (ul. Kilińskiego 132, Częstochowa) o godzinie 19:00.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kościół

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Wiara

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Kościół

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny