Reklama

Ks. Andrzej Wdowiak
Kościół parafialny w Goraju

Brno: Czeski Trybunał Konstytucyjny odrzucił opodaktowanie restytucji kościelnych

2019-10-15 17:31

st (KAI) / Brno

Kościół katolicki w Republice Czeskiej wyraził zadowolenie z odrzucenia przez Trybunał Konstytucyjny w Brnie decyzji parlamentu o opodatkowaniu odszkodowań wypłacanych Kościołom przez państwo za majątek, którego nie można zwrócić w naturze. Takiego rozwiązania domagała się Komunistyczna Partia Czech i Moraw, jako warunku dla tolerancji rządu mniejszościowego liberalnej partii ANO i socjaldemokratów z ČSSD.

Prymas Czech, kard. Dominik Duka OP wyraził swoją radość, “że trzydzieści lat po upadku komunizmu to nie komuniści określają granice działalności Kościoła". "To dobra wiadomość dla wszystkich, który, leży na sercu wolność i demokracja” – stwierdził przewodniczący Czeskiej Konferencji Biskupiej.

Zadowolenie z decyzji Trybunału Konstytucyjnego wyraził również sekretarz generalny czeskiego episkopatu, ks. Stanislav Přibyl. Przypomniał, iż Kościół wielokrotnie stwierdzał, że nie ma żadnych podstaw do opodatkowania odszkodowań, a rekompensata finansowa została już przyznana przez parlament i obecnie jest spłacana. Natomiast Trybunał w Brnie wyraźnie potwierdził zgodność tych decyzji z ustawą zasadniczą oraz niekonstytucyjność postulatów komunistycznych.

Reklama

Kościół katolicki wielokrotnie przypominał, że restytucje kościelne w swojej obecnej formie nie są zawyżone i są korzystne dla państwa oraz samorządów. Częścią ustawy o naprawieniu krzywd jest rozdział finansowy Kościołów od państwa.

Ustawa o naprawieniu krzywd i zwrocie majątku kościelnego z 2012 roku przewiduje, że Kościoły otrzymają od państwa nieruchomości o wartości około 75 miliardów koron (12,5 mld zł). W przypadku nieruchomości, które według ustawy nie są wydawane, Kościoły w ciągu najbliższych 30 lat mają otrzymać 59 miliardów koron (ok. 9,8 mld zł) z uwzględnieniem inflacji. Na podstawie tej ustawy od 2013 roku wypłacane są odszkodowania.

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich z kar. Sarahem

Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich z kar. Sarahem

Kana Młodych - Zaproszenie

Kana Młodych - Zaproszenie

Historia podziemnego przejścia na Jasną Górę

Historia podziemnego przejścia na Jasną Górę

Pięknie jest być starszym

Pięknie jest być starszym

"Spotkanie z Niedzielą"

Patriotyczne krajobrazy

Patriotyczne krajobrazy

Światowy Dzień Ubogich krzykiem o obecność Boga

Światowy Dzień Ubogich krzykiem o obecność Boga

10. rocznica koronacji obrazu Matki Życia w Rozprzy

10. rocznica koronacji obrazu Matki Życia w Rozprzy

Dzień Ubogich

Dzień Ubogich

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem