Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: VI zwyczajna sesja plenarna Synodu Archidiecezji Łódzkiej

Ks. Paweł Kłys

W Kościele Łódzkim trwa drugi etap IV synodu Archidiecezji Łódzkiej, który jest poświęcony rodzinie. Od rana w auli Wyższego Seminarium Duchownego trwa szósta zwyczajna sesja plenarna, w czasie której poruszone zostaną dwa kolejne tematy z Instrumentum Labris, opracowane wcześniej w parafialnych grupach synodalnych.

Otwierając dzisiejsze obrady metropolita łódzki wskazał na to, że - Synod jest czasem, kiedy patrzymy na swoich ojców, ale myślimy o swoich synach. Dziś mija 30 lat od śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Kościół się rodzi z krwi męczenników – w tym sensie ks. Jerzy jest dla nas wszystkich ojcem. Jesteśmy pokoleniem, które wyrasta z ojców, ale też Pan nam obiecuje takich synów, którzy będą książętami na całej ziemi. Taka obietnica pomnożenia ludu Bożego, pomnożenia jego roli na całej ziemi. – podkreślił.

Metropolita łódzki zaprezentował także książkę dziekana Roty Rzymskiej Mons. Pio Vito Pinto zatytułowaną: Małżeństwo i rodzina na synodalnej ścieżce Papieża Franciszka. – W książce znajdziemy między innymi uwagi biskupów argentyńskich do ósmego rozdziału Amoris laetitia – jest to tekst, który został uznany przez Ojca Świętego Franciszka, za najlepszą interpretację Jego nauczania. To nie jest tylko książka dotycząca nowego procesu kanonicznego, ale także mówiąca o samym rozumieniu papieskiego dokumentu Amoris laetitia i o jego wymiarach duszpasterskich. – zaznaczył.

Prelegentami dzisiejszej sesji są: ks. dr Marek Pluta – proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Łodzi – który zaprezentował temat: „Miłość w małżeństwie”, oraz ks. Paweł Kutynia – dyrektor Domu Samotnej Matki w Łodzi - który pochylił się nad tematem: „Miłość, która staje się owocna”. Należy podkreślić, że rozważania prelegentów oparte są o opracowania, jakie do sekretariatu Synodu wpłynęły z grup synodalnych działających przy parafiach.

Reklama

- Małżeństwo jest ikoną Trójcy świętej – to znaczy, że jest ono wspólnotą osób na wzór doskonałej wspólnoty jaką jest wspólnota Trójcy. Odwzorowanie tej wspólnotowości ma się przejawiać w zgodnym i jednomyślnym działaniu małżonków. Może się zdarzyć – co zauważyli jedni małżonkowie - że małżeństwo staje się karykaturą, a nie obrazem Trójcy. Praktyczny rozwój wspólnoty małżeńskiej uwidocznia się na zewnątrz poprzez małe drobne gesty jak wzajemne słuchanie się, poświęcanie sobie czasu, gotowość do przebaczenia, wspólna modlitwa. – podkreślił ks. Pluta.

Prelegent zaznaczył, że przedstawiciele grup synodalnych od duszpasterzy wymagają prowadzenia ale i towarzyszenia im szczególnie w czasie kryzysów i problemów, jakie dotykają współczesne rodziny. Z ankiet, które zostały nadesłane do sekretariatu Synodu wynika, że wśród zagrożeń dla jedności małżeństwa wymieniane są najczęściej: seksualizacja współczesnego świata, łatwość zdrady, dostępność do rozwodów, lansowanie wolnych związków i popularność życia w pojedynkę oraz brak wzorców prawdziwej – ofiarnej miłości małżeńskiej. – dodał.

- Owocem miłości rodziców między sobą i miłości Bożej do nich samych jest potomstwo, które jest darem. – mówił drugi prelegent dzisiejszej sesji - ks. Paweł Kutynia. - Przyjęcie dziecka – jest przyjęciem daru, a nie tragedią, która dotknęła młodych ludzi. Prelegent wskazał na to, że stan błogosławiony kobiet jest czasem świętym nie tylko dla nich samych, ale również dla całej ich rodzin, które oczekują narodzin dziecka. Rodzice zastanawiają się nad tym czego doświadczyli, ale także nad tym, co mogą ofiarować swoim dorastającym dzieciom. Niezwykle ważnym spostrzeżeniem jest wskazanie na dziadków, którzy nie tylko towarzyszą, ale także pomagają w wychowaniu swoich wnuków. To ważne relacje, ale czasem mogą być one bardzo trudne, gdy dziadkowie chcą ingerować w życie młodych małżonków i ich dzieci. – dodał.

Reklama

Zadaniem kościoła – zauważył ks. Paweł - jest to, by ukazać wielkie piękno relacji rodzin, ich bogactwo, dzięki któremu możemy wzrastać i wzajemnie się ubogacać. Do wniosków pastoralnych ks. Kutynia zaliczył pomysł na przeprowadzenie rekolekcji dla rodzin, które byłby umocnieniem więzi w rodzinach i ukazaniem piękna ich jedności. – zakończył.

2019-10-19 14:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: Bóg spełnia wasze marzenia, ale po swojemu! - Święcenia Diakonatu 2020

2020-05-30 21:02

x Paweł Kłys

Święcenia diakonatu w katedrze łódzkiej pod wezwaniem św. Stanisława Kostki, przyjęło ośmiu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

Więcej ...

Zarządzenia dotyczące programu duszpasterskiego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w czasie epidemii

2020-05-30 19:26

archiwum

Publikujemy zarządzenie biskupa diecezjalnego dotyczące programu duszpasterskiego w czasie epidemii

Więcej ...

Prezydent życzy wszystkim dzieciom spełnienia marzeń i wiele radości

2020-06-01 08:32

Jakub Szymczyk/KPRP

Dzisiaj święto wszystkich Dzieci; życzę Wam spełnienia marzeń i wiele radości, moi mali Rodacy - napisał w poniedziałek na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Wiara

Dziś uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Rzym-Wiedeń: deszcz płatków róż w uroczystość...

Kościół

Rzym-Wiedeń: deszcz płatków róż w uroczystość...

Grota z Lourdes – miejsce modlitwy w Ogrodach...

Watykan

Grota z Lourdes – miejsce modlitwy w Ogrodach...

Pokój wam!

Wiara

Pokój wam!

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...

Wiadomości

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...