Reklama

Wiadomości

Modlitwa przy mogiłach bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r.

2019-11-01 19:58

Archiwum

Podczas Bitwy Warszawskiej gen. Józef Haller był przy polskich żołnierzach na pierwszej linii frontu

Bóg jest Życiem które nigdy się nie kończy. Do tego zaprasza każdego z nas – podkreślił bp Marek Solarczyk. W uroczystość Wszystkich Świętych biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej przewodniczył Mszy św. na Cmentarzu Polskich Żołnierzy Poległych w 1920 r. Znajdują się tam cztery duże zbiorowe mogiły w których spoczywa kilkuset żołnierzy pułków walczących o Radzymin w Bitwie Warszawskiej, zwanej „Cudem nad Wisłą”.

- Świadectwo wiary i miłości, które nam zostawili jest zwycięstwem życia nad śmiercią. Życia, które zwycięż nad złem i nienawiścią, Życia do którego jest zaproszony każdy z nas – powiedział bp Solarczyk.

Podkreślił, że ludzka pamięć o którzy odeszli jest dla nas okazją do ożywienia naszej wiary i miłości, do zatroskania o naszą relację z Bogiem, który żyje i działa, którego moc przemienia ludzkie serca, który uświęca człowieka – powiedział bp Solarczyk.

Po Mszy św. alejkami cmentarza przeszła uroczysta procesja. Przywołując wstawiennictwa wszystkich świętych, wierni modlili się za dusze zmarłych.

Reklama

Na cmentarzu w czterech zbiorowych mogiłach spoczywa kilkuset żołnierzy pułków walczących o Radzymin w dniach 13-16 sierpnia.1920 r. W 1923 r. dzięki ofiarności pracowników Banku Polskiego i Magistratu miasta Warszawy dwie duże zbiorowe mogiły zostały obudowane betonowym murem oraz ustawiono na nich kamienne krzyże i marmurowe, pamiątkowe tablice. Telefonistki PAST-y ufundowały obudowę z piaskowca dla zbiorowej mogiły Strzelców Kaniowskich. Ufundowano także tablice dla pułków: 46. Strzelców Kresowych (5. pułku strzelców podhalańskich), 81. Strzelców Grodzieńskich i 85. Strzelców Wileńskich.

Na początku września 1939 r. w zbiorowej mogile pochowano również 127 żołnierzy polskich poległych w okolicach Radzymina.

Po zakończeniu okupacji hitlerowskiej władze komunistyczne zakazały urządzania patriotycznych zgromadzeń na cmentarzu i podjęły działania w kierunku zacierania pamięci o wojnie 1920 roku.

W dniach od 1 do 8 listopada pod zwykłymi warunkami można uzyskać odpust zupełny w intencji zmarłych. Wystarczy przyjąć Komunię św., nawiedzić cmentarz bądź kościół pomodlić się za dusze zmarłych oraz w intencjach Ojca Świętego.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Polacy bohaterom Monte Cassino

2020-01-16 08:25

Artur Stelmasiak

Na Monte Cassino

Wojskowy Instytut Wydawniczy serdecznie zaprasza na konferencję prasową dot. projektu historyczno-sportowego „Polacy bohaterom Monte Cassino”. To polsko-włoska, społeczna inicjatywa, której celem jest wybudowanie w mieście Cassino memoriału gen. Władysława Andersa z okazji przypadającej w tym roku 50. rocznicy śmierci dowódcy 2 Korpusu Polskiego.

Więcej ...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w szkołach

2020-01-15 21:10

BOŻENA SZTAJNER

Władze Quebecu - francuskojęzycznej prowincji Kanady - chcą wycofać ze szkół zajęcia z etyki i kultury religijnej. Zamiast tego dzieci będą uczęszczać na lekcje wychowania seksualnego, praworządności, demokracji, kultury i obywatelstwa cyfrowego.

Więcej ...

Łomża: 23 stycznia uroczystości pogrzebowe bp. Stanisława Stefanka

2020-01-18 18:11

EpiskopatNews

bp. Stanisław Stefanek

Uroczystości pogrzebowe śp. bp. Stanisława Stefanka odbędą się w czwartek 23 stycznia w Łomży - poinformował w liście do diecezjan biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Mszy św. pogrzebowej przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski. Zmarły 17 stycznia ordynariusz łomżyński w latach 1996-2011 zostanie pochowany w miejscowej katedrze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

Polska

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Kościół

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Chrzestny czy sponsor?

Kościół

Chrzestny czy sponsor?

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...

Kościół

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...