Reklama

Grzegorz Gałązka

Twórcy ruchu Spotkań Małżeńskich u Papieża Franciszka

2019-11-13 17:39

Łukasz Sośniak SJ/.vaticannews.va / Watykan (KAI)

Irena i Jerzy Grzybowscy, twórcy ruchu Spotkań Małżeńskich, spotkali się dziś po audiencji ogólnej z Papieżem Franciszkiem. Wręczyli mu ikonę ruchu: „Trwajcie w miłości mojej” oraz książkę zatytułowaną „Dialog jako droga do świętości”. Ojciec Święty otrzymał także opracowanie zawierające ponad tysiąc świadectw osób, którym rekolekcje ruchu pomogły ocalić związek.

Ikona, którą Irena i Jerzy Grzybowscy wręczyli Franciszkowi jest znakiem ich Ruchu. „Przedstawia dwa zwrócone do siebie profile, mężczyzny i kobiety, męża i żony, w dialogu, podczas spotkania we wzajemnym zrozumieniu i miłości. Połączone profile tworzą oblicze Chrystusa. Oznaczają one więź małżonków i ich jedność w Bogu. Aureola wyraża ich drogę do świętości. Równocześnie w tle jest krzyż, mówiący o cierpieniu, które jest nieuchronne w życiu każdego człowieka, ale ma moc zbawczą. Do ikony dołączamy księgę świadectw. Spośród kilkudziesięciu tysięcy wybraliśmy około tysiąca wypowiedzi osób, małżeństw, ale także kapłanów i sióstr zakonnych, dla których niejednokrotnie uczestniczenie w Spotkaniach Małżeńskich było przewrotem w życiu, drogą nawrócenia, oraz ocalenia związku. Szczęśliwym małżeństwom ukazało ono nowe drogowskazy. Tym drogowskazem jest dialog, dialog jako droga do świętości” – mówi Jerzy Grzybowski.

„Opracowanie pod tym właśnie tytułem, które otrzymał Ojciec Święty, jest nie tylko zbiorem doświadczeń dialogów małżeńskich, ale rozważaniem na temat dialogu w ogóle, dialogu, do którego Papież przywiązuje duże znaczenie. Doświadczenie dialogu, bardzo wielu małżeństw jest źródłem rozważań na temat dialogu w ogóle, jako drogi do świętości i postawy życiowej. Te rozważania zawarliśmy w tekście, który ofiarowaliśmy Ojcu Świętemu. Został on przetłumaczony na język włoski, żeby Papież mógł go przeczytać” – zapewnia Irena Grzybowska.

Reklama

Ruch powstał w Polsce pod koniec lat 70. W czasie rekolekcji o charakterze warsztatów, proponuje się małżeństwu dialog, który może pomóc mężowi i żonie zrozumieć się nawzajem, cieszyć się swoim małżeństwem oraz rozwiązywać konflikty. Spotkania zaczynają się w piątki o 17:30, a kończą w niedziele około 15. Odbywają się zazwyczaj w domach rekolekcyjnych, które zapewniają zakwaterowanie i wyżywienie. Prowadzą je odpowiednio do tego przygotowane małżeństwa i kapłan. Więcej o spotkaniach na stronie internetowej ruchu: spotkaniamalzenskie.pl

Tagi:
Watykan papież Franciszek

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Wyznanie wiary

Adwent 2019 – Wyznanie wiary

Cierpliwe adwentowe czekanie

Cierpliwe adwentowe czekanie

Maryja i Jan Chrzciciel- bohaterowie Adwentu

Maryja i Jan Chrzciciel- bohaterowie Adwentu

Prezentacja nr 50/2019

Prezentacja nr 50/2019

Nauka i wiara

Nauka i wiara

Czas łaski

Czas łaski

III Diecezjalna Gala Wolontariatu

III Diecezjalna Gala Wolontariatu

Soyka Honorowym Mistrzem Muzyki i Słowa

Soyka Honorowym Mistrzem Muzyki i Słowa

Czas łaski - ostatnie spotkanie z cyklu

Czas łaski - ostatnie spotkanie z cyklu "Wieczorów Maryjnych"

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem