Reklama

Apostolat Maryjny w archidiecezji łódzkiej

Niedziela łódzka 30/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Apostolat Maryjny to jedna z grupowych form pracy parafialnej w Kościele katolickim, zapoczątkowanych w okresie posoborowym. Jego korzeni należy szukać w działalności Stowarzyszenia Cudownego Medalika, które powstało z inicjatywy ks. Franciszka Domaradzkiego - misjonarza z byłej Galicji, i do pracy na tym terenie. Apostolat uzyskał akceptację papieża Piusa X - 8 czerwca 1905 r. Podstawę jego działalności stanowi Statut, zatwierdzony przez tegoż Papieża 8 lipca 1909 r. W Statucie czytamy: „Apostolat Maryjny jest ruchem religijnym, ma charakter publiczny i skupia osoby, które chcą przez apostolstwo oddawać należną cześć Niepokalanej”. Ruch ten ma konkretne cele:
- pogłębienie kultu Niepokalanej przez życie autentycznie chrześcijańskie;
- oddziaływanie na ludzi zaniedbanych, obojętnych i zagrożonych religijnie, zwłaszcza znajdujących się u kresu życia;
- szerzenie braterskiej miłości i likwidowanie obojętności, niechęci, niezgody i napięć oraz dłuższych sąsiedzkich, względnie rodzinnych, niesnasek i nieporozumień.
Statut określa także bardzo precyzyjnie duchowość i obowiązki członków oraz strukturę organizacyjną: zarząd, dyrektor krajowy i jego rada, dyrektorzy (moderatorzy) diecezjalni oraz przewodniczący w parafiach. Apostolat ma swój hymn: Pod Twoim idziemy znakiem, autorstwa ks. Jana Twardowskiego (słowa) i Andrzeja Cwojdzińskiego (muzyka) oraz znak, którym jest Cudowny Medalik. Członkowie Apostolatu noszą go i przekazują najbardziej potrzebującym Bożej pomocy.
Apostolat Maryjny w Polsce istnieje od 1980 r. Wtedy właśnie obchodzono 150. rocznicę objawień Najświętszej Maryi Panny św. Katarzynie Laboure. Matka Boża uczyniła Apostołką Cudownego Medalika. Pierwsza grupa Apostolatu Maryjnego w archidiecezji łódzkiej powstała w Pabianicach w 1983 r. Powstanie kolejnych grup ks. Teofil Herrmann, autor Przewodnika Apostolatu Maryjnego, zlecił paniom: Klarze Pawlak i Wiesławie Arciszewskiej w 1987 r. podczas spotkania w parafii Matki Bożej Różańcowej w Pabianicach. Z ich inicjatywy powstało dotąd 5 grup w parafiach łódzkich: Podwyższenia Świętego Krzyża (1987), św. Mateusza Ewangelisty (1994), Zesłania Ducha Św. (1996), Matki Bożej Fatimskiej (1996) i Matki Bożej Królowej Pokoju (2001). Ogółem grupy te liczą ok. 160 osób. W 1995 r. Klara Pawlak została mianowana oficjalnie archidiecezjalną moderatorką Apostolatu Maryjnego. Brała udział w spotkaniach wszystkich grup, a osobiście do końca 2005 r. prowadziła grupy: II, III i IV. Ze względu na wiek i stan zdrowia p. Klara zdecydowała się zrezygnować z funkcji moderatorki. Obejmie ją prawdopodobnie Barbara Groblewska - przewodnicząca grupy w parafii św. Mateusza Ewangelisty.
Spotkania poszczególnych grup odbywają się systematycznie, wg wytycznych śp. ks. F. Herrmanna. W sprawozdaniu, opracowanym przez: Klarę Pawlak, Zofię Jabłońską i Barbarę Groblewską, czytamy o zadaniach i formach pracy AM: „Pogłębiamy miłość do Maryi w oparciu o lekturę książek i czasopism religijnych. Organizujemy pielgrzymki do sanktuariów maryjnych dla apostołek i apostołów Apostolatu Maryjnego z terenu archidiecezji łódzkiej. Rozprowadzamy Cudowny Medalik (1954 sztuki w l. 2003-04). Zamawiamy Msze św. za zmarłych członków Apostolatu Maryjnego i ich rodzin. Troszczymy się o to, aby w pierwsze piątki miesiąca do naszych podopiecznych przychodził kapłan z Panem Jezusem. Z okazji 25. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II 25 października 2003 r. Apostolat Maryjny Archidiecezji Łódzkiej, jako dar dla Ojca Świętego, podjął codzienne odmawianie dowolnej cząstki Różańca w jego intencjach. (...) Te intencje zostały wpisane do specjalnej Księgi i za pośrednictwem Rady Miasta przesłane do Watykanu. Szczególną troską otaczamy osoby samotne, obłożnie chore, zagrożone religijnie w obliczu śmierci”.
Z satysfakcją napisano w sprawozdaniu o niektórych owocach prowadzonej działalności: „Kobieta z Zakładu Opieki Społecznej przy ul. Krzemienieckiej po 50 latach przystąpiła do spowiedzi i Komunii św. 92-letni mężczyzna pojednał się z Bogiem przed śmiercią; w ciągu życia tylko 3 razy się spowiadał. Nasza wspólna modlitwa przy łóżku chorej spowodowała odzyskanie przez nią świadomości i przyjęcie sakramentów świętych. W latach 1994-2004 na rzecz Ośrodka Apostolatu Maryjnego w Warszawie (ul. Radna 14) złożono ofiary w kwocie ok. 10 tys. zł”.
3 czerwca 2006 r. w parafii św. Mateusza Ewangelisty przy ul. Strzelców Kaniowskich w Łodzi zorganizowano kolejny Dzień Skupienia Apostolatu Maryjnego Archidiecezji Łódzkiej. Wzięło w nim udział ponad 60 osób. Pierwszą, modlitewną część spotkania prowadził ks. Maciej Rojkowicz. W części konferencyjnej, pod hasłem: Trwajcie mocni w wierze i miłości, uczestnicy spotkania usłyszeli homilię ks. Jana Dobosiewicza, opiekuna Apostolatu Maryjnego w Pabianicach, i prelekcję Barbary Groblewskiej: Bóg jest miłością wg encykliki Benedykta XVI. Po Mszy św. odbyła się agapa, a spotkanie zakończyło się Koronką do Miłosierdzia Bożego.
Uczestnicy skupienia wracali do domów ze wskazaniem ks. J. Dobosiewicza, że działanie zgodnie z hasłem: Wszystko z Niepokalaną ułatwi osiągnięcie celu, aby każda apostołka i każdy apostoł Apostolatu Maryjnego stali się ludźmi modlitwy przez modlitwę, która jest solą działania. Apostolat powinien dotrzeć wszędzie tam, dokąd nie dociera kapłan. Aby te zadania wypełnić, musimy być mocni w wierze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny Kmieć

2024-04-14 14:19

Fundacja Heleny Kmieć

Ogłaszam decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożej Heleny Agnieszki Kmieć, wiernej świeckiej - czytamy w dokumencie podpisanym przez Metropolitę Archidiecezji Krakowskiej

Więcej ...

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest Osoba!

2024-04-18 08:15

@VaticanNewsPL / ks. Paweł Rytel-Andrianik

- Dobrą Nowiną nie jest jakaś historia, nie jest jakaś teoria. Dobrą Nowiną jest Osoba! Chrześcijaństwo rozpoczyna się wtedy, kiedy człowiek spotyka się z Osobą Jezusa Chrystusa. My ludziom opowiadamy bardzo wiele rzeczy, tylko wcale nie prowadzimy ich do spotkania z żywą Osobą – z Jezusem Chrystusem, a to Jezus jest Dobrą Nowiną - mówił kard. Grzegorz Ryś.

Więcej ...

Patriotyzm może mieć różne oblicza

2024-04-18 23:18

Grzegor Finowski / UPJPII

– To nie tylko była okazja do tego, by te trzy wspaniałe kobiety lepiej poznać, ale popatrzeć na nie także jako na ważne filary Polski i Kościoła – powiedział rektor UPJPII, ks. prof. Robert Tyrała.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous