Reklama

Świat

Tokio: Dyrektor Instytutu Polskiego o inicjatywach związanych z polskimi duchownymi w Japonii

2019-11-23 10:24

SANCHAI/AdobeStock

Historia relacji polsko-japońskich to także historia duchownych, którzy je współtworzyli i wciąż współtworzą. O polskich duchownych w Japonii, ich roili w budowaniu dialogu między oboma Państwami i działaniach Instytutu Polskiego w Tokio, który promuje Polskę na płaszczyźnie kulturalnej w Japonii - opowiedziała dziennikarzom Maria Żurawska, dyrektor placówki na dzień przed wizytą papieża Franciszka do Japonii.

- W 2019 roku Instytut Polski w Tokio zorganizował wystawę poświęconą pamięci św. Maksymiliana Kolbe, której autorem jest Jan Hajduga, Rycerz Niepokalanej - przypomniała dyrektor Instytutu Polskiego w stolicy Japonii. Wystawa zorganizowana została dla uczczenia 125. rocznicy urodzin św. Maksymiliana Kolbe oraz 90. rocznicy jego wyjazdu na misję do Japonii. - Wystawa została zaadoptowana i przetłumaczona na język japoński, wystawiona w Nagasaki, w kościele Hongochi, siedzibie franciszkanów. Obecnie wędruje po Japonii - dodała dyrektor Żukowska.

W społeczeństwie japońskim, zwłaszcza wśród katolików silna jest pamięć o historii. W relacjach polsko-japońskich więcej jest duchownych, którzy odegrali ważną rolę. Polacy są też wśród pierwszych męczenników, którzy w Japonii ponieśli śmierć za wiarę. - Wojciech Męciński, jezuita który przybył tu razem z portugalskimi duchownymi w XVII wieku, jest niezwykle dobrze znany. Najbardziej historia ta jest znana w samej Nagasaki. - tłumaczyła Żurawska.

Przez wiele lat to właśnie miasto położone na południowym krańcu Japonii było bramą do tego kraju. - W ogóle, w Nagasaki Polska jest bardzo rozpoznawana przez, właśnie przez pryzmat polskiego duchowieństwa, nie tylko w kontekście religijnym. Franciszkanie, którzy przyjechali w 1930 roku do Japonii, św. Maksymilian Kolbe i brat Zenon Żebrowski, założyli tu zakon franciszkanów. Prowadzili działalność nie tylko duchowną, ale także społeczną. Japończycy bardzo dobrze pamiętają, że po wybuchu bomby atomowej w Nagasaki wiele dzieci osieroconych znalazło schronienie właśnie w założonym przez Polaków zakonie Franciszkanów - dodaje.

Reklama

Również czasy najnowsze to znaczna rola duchownych w budowaniu relacji między obu krajami.

- W 2018 roku Tomei Ozaki OFM, zwany w Japonii bratem Tomaszem, odznaczony został Bene Merito w 2018 roku, z rąk ówczesnego wiceministra MSZ Jana Dziedziczaka. Brat Tomasz otrzymał to odznaczenie za krzewienie wiedzy i umacnianie więzów z Polską poprzez swoją działalność - przypomniała dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio.

Ojciec Tomei Ozaki to Franciszkanin, który wstąpił na drogę zakonną pod wpływem fascynacji postacią św. Maksymiliana Kolbe. Ozaki przeżył wybuch bomby atomowej i zafascynował się postawą, świętego o. Kolbe, który oddał swoje życie za drugiego człowieka. - Dla o. Ozaki było to niesamowite, bowiem on, jak sam opowiada, miał kolegę, który wiecznie mu dokuczał. I kiedy zobaczył tego człowieka dotkniętego skutkami wybuchu bomby nie był mu w stanie pomóc - tłumaczyła Żurawska. Po czasie, kiedy o. Ozaki poznał postać o. Kolbego zafascynowała go postawa i umiejętność oddania życia za drugiego człowieka. Dzięki temu wstąpił do zakonu. Brat Tomasz został wyróżniony odznaką Bene Merito za wieloletnią popularyzację sylwetki św. Maksymiliana Kolbe w Japonii.

Instytut Polski w Tokio był także organizatorem sympozjum o Janie Pawle II w 2016 roku. W 2018 roku organizował sympozjum poświęcone misjonarzom polskim a także projekcję animowanego filmu o bracie Zenonie Żebrowskim.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowy Rok to najważniejsze święto w Japonii

2019-12-31 17:43

pl.wikipedia.org

Japońscy biskupi zabiegają, aby rząd ich kraju podpisał dokument o zakazie użycia broni jądrowej. Złożyli w tej sprawie petycję w ministerstwie spraw zagranicznych. Tymczasem Japończycy przygotowują się do największego święta w Kraju Kwitnącej Wiśni, czyli przywitania nowego roku

Więcej ...

ks. Piotr Pawlukiewicz - Marka: Chrześcijanin

2020-01-17 08:06

freelyphotos.com

Co znaczy w dzisiejszym świecie być chrześcijaninem? Co właściwie deklaruje osoba, która przykleja sobie rybkę na samochodzie albo zawiesza na szyi krzyżyk? Deklaruje ona, że będzie uczniem Chrystusa. Nie zawsze zdolnym, nie zawsze zdającym egzaminy, czasem skazanym na poprawki, ale uczniem.

Więcej ...

Dawid Kubacki nie zawiódł w Titisee-Neustadt

2020-01-18 18:09

wikipedia.org

Dawid Kubacki wygrywa w Titisee-Neustadt. Po raz siódmy z rzędu staje na podium konkursu skoków w Pucharze Świata.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

Polska

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Kościół

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Chrzestny czy sponsor?

Kościół

Chrzestny czy sponsor?

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...

Kościół

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...