Reklama

Polska

Ks. Kopiczko: w katechezie specjalnej chodzi o pokazanie kochającego Boga

2019-11-23 11:55

eleonora_os/fotolia.com

W katechezie specjalnej chodzi przede wszystkim o pokazanie Boga, który kocha każdego człowieka i jest o niego zatroskany - powiedział ks. dr Tomasz Kopiczko, doktor teologii, wykładowca katechetyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Warszawie. W Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym na Bielanach, w dniach 22-24 listopada, odbywa się VI Ogólnopolska Konferencja Katechetów Specjalnych. W programie zaplanowano prelekcje, warsztaty oraz spotkanie ze Wspólnotami L’Arche. Konferencja jest skierowana do katechetów, którzy uczą osoby z różnymi niepełnosprawnościami.

Ks. dr. Kopiczko stwierdził, że ciężko powiedzieć ilu katechetów specjalnych posługuje w Polsce. - Należy raczej podkreślić zaangażowanie i poświęcenie katechetów pracujących w przestrzeni katechezy specjalnej. Wymaga to od nich niezwykłej wrażliwości oraz kompetencji pedagogicznych i komunikacyjnych – zauważył.

Celem ich posługi jest pomoc w doprowadzeniu do „wejścia w dialog z Chrystusem”. - Największym wyzwaniem wydaje się być nawiązanie skutecznej współpracy z rodziną, a także środowiskiem parafialnym. Chodzi o stworzenie takich warunków i takiej wspólnoty, w której nikt nie będzie czuł się marginalizowany – tłumaczy kapłan, dodając, że chodzi także o przywrócenie poczucia pełnej godności i szacunku dla tych osób.

Posługa katechetów specjalnych wymaga dostosowania się do różnych odbiorców m.in. osób z niepełnosprawnością fizyczną, intelektualną, niesłyszących, słabo słyszących, niewidomych. - Cały proces wychowywania w wierze ma prowadzić do stworzenia właściwej atmosfery wzajemnej miłości, pokoju, serdeczności i współdziałania. Mówiąc innymi słowami chodzi o to, aby wszyscy doświadczali poczucia miłości i sami byli zdolni do kochania – stwierdził duchowny, podkreślając, że każde doświadczenie religijne ma dawać odbiorcy radość.

Reklama

Do osiągnięć katechezy specjalnej w Polsce można zaliczyć fakt, że w „Podstawie programowej katechezy Kościoła katolickiego w Polsce” (od 2001) tematyce tej poświęcono osobny rozdział. Organizowane są także liczne sympozja, konferencje naukowe, powstają indywidualne programy katechetyczne. W strukturach wydziałów teologicznych, które kształcą przyszłych katechetów, są obecne przedmioty z zakresu katechetyki i pedagogiki specjalnej.

- Pojawia się wiele pozytywnych impulsów chociażby zaangażowanie wspólnot w pomoc uczniom i rodzicom (np. Arka); czy wypowiedź Komisji Wychowania KEP na Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – podkreślił ks. dr Kopiczko, dodając, że świadczy to o coraz większej świadomości wspólnoty Kościoła w tej tematyce.

Zdaniem duchownego, katecheza specjalna powinna opierać się na wytycznych teologii oraz osiągnięciach pedagogiki specjalnej. - Za szczególne wyzwanie na najbliższy czas można uznać wsparcie wspólnot parafialnych przygotowujących osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności do sakramentów – stwierdził.

Ks. dr Kopiczko podkreślił, że osoby, z niepełnosprawnością fizyczną, intelektualną lub mające inne ograniczenia uważane są „za wyjątkowo umiłowane przez Chrystusa”. - Dokumenty Kościoła podkreślają prawdę o miłości Ojca do tych najsłabszych dzieci. Każdy niezależnie od ograniczeń i stanu zdrowia jest zdolny do wzrostu w świętości – uznał kapłan. Zaakcentował również, że „w katechezie specjalnej chodzi przede wszystkim o pokazanie Boga, który kocha każdego człowieka i jest o niego zatroskany”.

Do zadań katechezy specjalnej należy nie tylko troska o katechizowanych, ale także pomoc ich rodzinie, tworzenie warunków niezbędnych do poczucia bezpieczeństwa oraz wspieranie komunikacji w różnych nietypowych sytuacjach szkolnych i pozaszkolnych.

Ogólnopolską Konferencję Katechetów Specjalnych rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem ks. Łukasza Przybylskiego, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Archidiecezjalnej Warszawskiej.

W ramach inicjatywy w sobotę rano odprawiono Eucharystię pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Tego dnia zaplanowano m.in. konferencję pt. „Czy kościół jest miejscem przyjaznym….. sensorycznie” mgr Ewy Kucharskiej, a także warsztaty „Komunikacja to nie tylko mowa”, „Papieroplastyka”, „Elementy terapii behawioralnej w pracy katechety”.

Następnego dnia odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Fundacji L’Arche Wspólnoty Poznańskiej i Warszawskiej oraz Msza św. pod przewodnictwem ks. Pawła Sobstyla.

Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać pisząc na adres: konferencjaoligo@gmail.com

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Lekcja wrażliwości

2020-01-14 10:46

Niedziela wrocławska 3/2020, str. VI

Wanda Mokrzycka

Podczas warsztatów o niepełnosprawności

Zapraszam do szkoły. Pośpieszmy się, bo za moment dzwonek! Młodzież już czeka, a Kasia i Rafał z Fundacji L’Arche ubiorą ją zaraz… w niepełnosprawność, o której nic a nic, jako zupełnie zdrowi ludzie, nie wiedzą. To będzie lekcja życiowej wrażliwości. Czy zdadzą egzamin?

Więcej ...

Po co jest Niedziela Słowa Bożego?

2020-01-21 09:37

Niedziela Ogólnopolska 4/2020, str. VII

Paulina Nita/Niedziela

Więcej ...

Sandomierz: uroczystość ku czci św. Tomasza z Akwinu

2020-01-25 19:52

pl.wikipedia.pl

Konferencja naukowa z udziałem bp. Krzysztofa Nitkiewicza oraz uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Edwarda Frankowskiego złożyły się na uroczystość ku czci św. Tomasza z Akwinu, która odbyła się 25 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Rodzina

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Polska

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Watykan

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św....

Polska

Polscy duchowni wspierają inicjatywę ogłoszenia św....

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...