Reklama

Polska

Kapłani z Afryki dla „Niedzieli”: Afryka potrzebuje pogłębionej formacji teologicznej i pokoju

Beata Pieczykura/Niedziela

- Kontynent afrykański potrzebuje głębokiej formacji teologicznej zwłaszcza w zakresie liturgii i małżeństwa, ale również pragniemy pokoju – powiedzieli w rozmowie z „Niedzielą 23 listopada kapłani afrykańscy, którzy przybyli z pielgrzymką na Jasna Górę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do sanktuarium jasnogórskiego przybyło 23 kapłanów pochodzących m.in.: z Etiopii, Nigerii, Kamerunu, Ugandy, Tanzanii. Aktualnie studiują teologię na Uniwersytecie kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Kapłanom towarzyszył ks. dr Mariusz Boguszewski z Papieskiego Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

- Idea studiów na UKSW powstała na prośbę biskupów afrykańskich, aby przygotować kurs w języku angielskim z różnych specjalności teologicznych dla kapłanów z Afryki. I już od kilku lat ta inicjatywa cieszy się bardzo dużym powodzeniem. Jako Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie pomagamy w przyznawaniu stypendiów, w zorganizowaniu pobytu. Jest również pomoc z różnych dotacji państwowych, za co bardzo dziękujemy. Jest to wielki wkład w rozwój Afryki i w rozwój teologii na kontynencie afrykańskim – powiedział „Niedzieli” ks. dr Mariusz Boguszewski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Jesteśmy na Uniwersytecie kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie dzięki zaangażowaniu i pomocy Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Studiujemy różną problematykę z zakresu teologii i ja osobiście mam nadzieję, że po powrocie do Nigerii będę mógł wykorzystać moją wiedzę w formacji seminarzystów. Jestem księdzem już blisko 17 lat - powiedział „Niedzieli” ks. Alexander Dung z Nigerii.

- Bardzo interesuje mnie teologia liturgii. Aktualnie w Afryce mamy dużo zmian w liturgii po Soborze Watykańskim II i nasi biskupi mają pragnienie, byśmy zdobyli pogłębioną formację w kwestiach liturgicznych. Te nowości w liturgii w jakiś sposób spotykają się z praktykami tradycyjnymi, obecnymi w naszej kulturze – dodał ks. Dung.

- W liturgii obecny jest problem tzw. inkulturacji. Pewnym problemem w Afryce jest synkretyzm. Dlatego w formacji liturgicznej nie możemy popełniać błędów, ponieważ istnieje w naszej kulturze sporo elementów tradycyjnych, które są spoza chrześcijaństwa. Jest ogromna wiara w ducha starych tradycji afrykańskich. Stąd potrzebna jest pogłębiona formacja teologiczna odnośnie liturgii. Trzeba nauczyć ludzi właściwego sensu chrześcijaństwa i pokazać, że chrześcijaństwo jest czymś, co wyrasta z wnętrza naszego kontynentu, a nie jest tylko czymś zewnętrznym z Europy, czy też Ameryki. I dlatego na przykład celebrując Mszę św. tańczymy, śpiewamy na nasz sposób i wtedy czujemy się jak w naszym domu – kontynuował kapłan z Nigerii.

Reklama

Natomiast dla ks. Constantine Rupiny z Ugandy, który studiuje teologię systematyczną bardzo ważne jest pogłębienie problematyki małżeństwa - Bardzo interesuje ta problematyka. Oczywiście w Ugandzie jest wiele osób, które praktykują wiarę katolicką, są one również zaangażowane w życie Kościoła, ale są też takie osoby, które nie mają sakramentu małżeństwa. Chciałbym zrozumieć dlaczego tak się dzieje. Chciałbym lepiej poznać ich myślenie na temat małżeństwa, ich sposób życia. A to wszystko po to, aby znaleźć sposób na jakieś uporządkowanie w tej sferze – podkreślił ks. Rupiny.

Kapłani zapytani o kwestię tzw. teologii afrykańskiej podkreślili, że jedną z najważniejszych kwestii teologicznych w Afryce jest dzisiaj temat sakramentu małżeństwa. - W Afryce małżeństwo bardzo mocno jest osadzone w naszej kulturze, w naszym życiu codziennym. Niestety wciąż w naszym społeczeństwie są takie rodziny, kiedy mężczyzna ma dwie lub trzy żony. Nie można też mówić o jednej teologii afrykańskiej. Każdy kraj afrykański ma własne tradycje i kulturę. Są pewne rzeczy wspólne, ale jest też wielkie bogactwo różnych tradycji – podkreślił w rozmowie z „Niedzielą” ks. Dung.

- To co jest bogactwem teologii afrykańskiej i może być ważne dla Europy, to bardzo mocna wspólnotowość życia. Właściwie w Afryce nikt nie żyje sam. Jest bardzo duże poczucie wspólnotowości. Równocześnie dla nas obcy jest problem homoseksualizmu, o którym Europa mówi, że to kwestia wolności. Dla nas najważniejsza jest normalna rodzina. Ideologia gender nie znajduje dla siebie miejsca w Afryce. Bardzo silne w naszym społeczeństwie jest przywiązanie do wszystkiego, co wynika z natury, do prawa naturalnego – kontynuował kapłan z Nigerii.

Reklama

Dla kapłanów z Afryki pobyt na Jasnej Górze jest ważnym wydarzeniem - Dla mnie pobyt na Jasnej Górze, to wspaniałe doświadczenie duchowe. Przyznam też, że bardzo cieszy mnie to, że Maryję tutaj nazywa się Czarną Madonną. Jesteśmy aktualnie w Polsce na studiach teologicznych, aby nie tylko wzrastać intelektualnie, ale duchowo – podkreślił ks. Alexander Dung.

- Jestem naprawdę szczęśliwy, że mogę być tutaj i zobaczyć tak wielu ludzi, również dzieci i młodych, modlących się na kolanach – dodał ks. Constantine Rupiny.

Na zakończenie obaj poprosili o stałą modlitwę w intencji pokoju na kontynencie afrykańskim.

Warto dodać, że nie dawno został otworzony Instytut Benedykta XVI dla Afryki (BIA - Benedict XVI Institute for Africa), którego celem jest m.in. pokazanie myśli teologicznej Benedykta XVI i jej wpływu na przyszłość teologii afrykańskiej.

Podziel się:

Oceń:

2019-11-23 17:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Maj miesiącem kapłaństwa

Krzysztof Świertok/BPJG

Swoją 25. rocznicę święceń kapłani z archidiecezji częstochowskiej świętowali na Jasnej Górze.

Więcej ...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

2024-04-18 13:53
Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

W związku z wieloma pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi drogi postępowania w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, wydałem oświadczenie, które rozwiewa te kwestie - mówi postulator procesu beatyfikacyjnego Helelny Kmieć, ks. Paweł Wróbel SDS.

Więcej ...

28. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej w Przemyślu

2024-04-19 09:54
Laureaci konkursu

Łukasz Sztolf

Laureaci konkursu

W Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu 18 kwietnia br. odbył się etap diecezjalny 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza