Reklama

Niedziela Częstochowska

Dni, które zmieniły Polskę. Konferencja w Domu Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Maciej Orman

„«Iść przed siebie to znaczy mieć świadomość celu» – rola pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w budowaniu tożsamości narodowej” – pod takim hasłem 27 listopada w Domu Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Częstochowie odbyła się konferencja upamiętniająca 40. rocznicę tego wydarzenia. Konferencję zorganizowały Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie i Instytut Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– W 1979 r. Polska, Europa i świat odrodziły się, i to jest najważniejsza rola pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny – powiedział, otwierając konferencję, dr Ryszard Stefaniak, zastępca prezydenta Częstochowy.

Zobacz zdjęcia: Dni, które zmieniły Polskę. Konferencja w Domu Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Część wykładową prelekcją pt.: „Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II filarem polskiej wolności” rozpoczął dr Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału IPN. W swoim wystąpieniu omówił znaczenie pielgrzymki dla Europy Wschodniej i przytaczał najważniejsze fragmenty przemówień Jana Pawła II z tego historycznego wydarzenia. – Najbardziej poruszył mnie zupełnie nowy sposób opowiedzenia historii Polski, począwszy od zdania z homilii na placu Zwycięstwa: „Nie sposób zrozumieć dziejów narodu polskiego, tej wielkiej tysiącletniej wspólnoty (...) bez Chrystusa”. A w szkole uczono nas przecież, że tysiącletnie dzieje Polski to nieustanny marsz z feudalizmu do socjalizmu i komunizmu – powiedział dr Sznajder. – Kluczem do zrozumienia przesłania papieskiego jest słowo „dziedzictwo” rozumiane jako 1000-letnia historia i duchowe treści nagromadzone przez pokolenia, które nie są obciążeniem, ale czymś, co trzeba zachować, pomnożyć i przekazać dalej – dodał prelegent. Dr Sznajder przedstawił również, jak pierwszą pielgrzymkę Papieża do ojczyzny relacjonowała zagraniczna prasa i jak podsumowali ją historycy. – Ta wizyta legła u podstaw przemian, które zaczęły się w 1980 r. – podkreślił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dr hab. Beata Obsulewicz-Niewińska, prof. KUL, zaprezentowała temat: „Przemówienia Jana Pawła II wkładem w kształt współczesnego języka polskiego”. Ks. dr hab. Marian Duda wygłosił wykład pt.: „Pielgrzymka niosąca nadzieję”, a ks. dr hab. Zdzisław Struzik, dyrektor Instytutu Jana Pawła II w Warszawie, mówił o programie wychowawczym Papieża Polaka.

Konferencję prowadziła Dorota Kawka, metodyk historii w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Częstochowie. Jako uczennica VII klasy szkoły podstawowej była świadkiem wizyty Papieża na Jasnej Górze. – Uczestniczyłam we Mszy św. na placu przed Szczytem. Stałam po lewej stronie. Doskonale pamiętam to miejsce i przejazd Papieża przez Aleje Najświętszej Maryi Panny. Nie było wtedy żadnych barierek, tylko liny porozciągane między drzewami. Można było podejść blisko samochodu, w którym jechał Papież – wspominała w rozmowie z „Niedzielą”.

Reklama

W drugiej części odbywały się warsztaty dla nauczycieli historii, języka polskiego, wychowawców i katechetów. Te ostatnie poprowadził ks. dr Mariusz Sztaba. – W 1979 r. miałem 9 lat, więc pamiętam tylko euforię. Kiedy jednak wracam do słów Papieża, widzę, że była to bardzo przemyślana pielgrzymka. Jan Paweł II wygłosił niezwykłe przemówienia, które po 40 latach wcale się nie zestarzały. Na tym polega wyjątkowość Wojtyły i Ewangelii, która jest wyzwaniem dla kolejnych pokoleń – powiedział „Niedzieli” ks. dr Sztaba. Jak dodał, odczytywanie znaczenia pierwszej papieskiej pielgrzymki do Polski to powrót do źródeł. – Jan Paweł II zaprezentował teologię narodu polskiego. Pokazał, że ten naród ma korzenie i jest chrześcijański. Mówił również o chrzcie i bierzmowaniu Polski. To niesamowite słowa i wydarzenia, do których trzeba wracać, żeby dzisiaj odnaleźć się na nowo jako Polak i chrześcijanin – zaznaczył ks. dr Sztaba.

Warsztaty prowadzili również: Krzysztof Kasprzyk – filmowiec i dokumentalista historii Częstochowy, prof. Adam Regiewicz z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Michalina Jankowska – dyrektor Instytutu Prymasowskiego w Warszawie.

Honorowy patronat nad konferencją objęli metropolita częstochowski abp Wacław Depo i prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2019-11-27 15:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasnogórskie Wieczory Organowe

Karol Porwich/Niedziela

Poruszają serca i zbliżają do Boga - Jasnogórskie Wieczory Organowe. W tym roku to ich 21. edycja. Koncerty odbywać się będą przez trzy kolejne soboty. Pierwszy z nich już 2 grudnia. Każdy rozpoczynać się będzie o godz. 17.00 w Bazylice.

Więcej ...

Pogrzeb bez Mszy św. w czasie Triduum Paschalnego

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Nie wolno celebrować żadnej Mszy świętej żałobnej w Wielki Czwartek - przypomina liturgista ks. Tomasz Herc. Każdego roku pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sprawowania obrzędów pogrzebowych w czasie Triduum Paschalnego i oktawie Wielkanocy.

Więcej ...

Wielki Czwartek we Wschowie z biskupem Tadeuszem

2024-03-28 22:04
Wschowa

Krystyna Pruchniewska

Wschowa

Liturgii Wieczerzy Pańskiej w kościele pw. św. Stanisława we Wschowie przewodniczył biskup diecezjalny Tadeusz Lityński.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...