Reklama

Sztuka

Hiszpański gitarzysta flamenco Paco Pena wystąpił na inauguracji Festiwalu "Gaude Mater"

Leszek Pilichowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Misa Flamenca” - to utwór na zespół flamenco i klasyczny chór, który zabrzmiał 1 maja w Bazylice Jasnogórskiej na inaugurację 23. Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater. Utwór wykonali: Paco Pena hiszpański gitarzysta, kompozytor, producent oraz towarzyszący mu muzycy: Rafael Montilla Recio, Rafael Montilla Moya, Cristina Pareja, Jose Angel Carmona, Jose Manuel Ramos, Carlos Sanchez, Julio Alcocer, Jose Fernandez i Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, pod dyrekcją Anny Szostak.

Koncert Inauguracyjny Festiwalu odbył się pod patronatem honorowym abp Wacław Depo metropolity częstochowskiego. - W historię ludów i narodów są wpisane trzy słowa: prawda, dobro i piękno - mówił abp Depo otwierając Festiwal Gaude Mater.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Jesteśmy dzisiaj świadkami, że o prawdę trzeba się zmagać, ale bez prawdy nie można żyć. Obecna edycja Festiwalu potwierdza to, że warto się o prawdę zmagać. Dobro to jest wartość, która idzie od Samego Boga. Dobro trzeba dziedziczyć i dobro trzeba ocalać i ten Festiwal to czyni. Piękno jest związane z kolejną wartością, bez której człowiek nie może być twórczym. Piękno zawsze przypomina o obdarowaniu. Trzeba je pomnażać” - kontynuował Metropolita Częstochowski.

O wartości Festiwalu dla kultury Częstochowy i całego regionu Śląska mówił wicemarszałek województwa śląskiego Mariusz Kleszczewski.

Przed rozpoczęciem koncertu zostały wręczone „Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego”. W tym roku otrzymały je osoby związane z Festiwalem Gaude Mater. Srebrne odznaki otrzymali: Iwona Kosta, Piotr Dobosz, Paweł Ruksza oraz złote odznaki otrzymali: Małgorzata Nowak, Tadeusz Wrona i Włodzimierz Chwalba.

W inauguracyjnym koncercie Festiwalu wzięli udział również przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, parlamentarzyści z ziemi częstochowskiej, ludzie kultury, Kościoła i mediów, m. in. abp senior Stanisław Nowak, ks. inf. Ireneusz Skubiś redaktor naczelny „Niedzieli”, władze zakonu ojców paulinów oraz mieszkańcy Częstochowy i regionu.

Reklama

„Misa Flamenca” pochodzi z 1991 r. - to utwór na zespół flamenco i klasyczny chór. Premiera Mszy miała miejsce w londyńskim Royal Festival Hall z udziałem chóru Academy of St Martin-in-the-Fields; następnie zaprezentowano ją podczas EXPO 1992 w Sewilli. „Misa Flamenca” była również prezentowana widzom w USA, Australii, Nowej Zelandii i wielu krajach Europy.

„Misa Flamenca” to połączenie katolickiego spojrzenia na mszę z muzyczną tradycją flamenco.

Paco Pena urodzony w Kordobie w Andaluzji, zaczął uczyć się gry na gitarze od swojego brata w wieku lat sześciu. Pierwszy publiczny występ dał w wieku lat 12. Kilka lat później koncertował już jako profesjonalny muzyk. Jego solowe występy odbywały się zarówno we wnętrzach kameralnego Ronnie Scott’s Jazz Club, jak i w monumentalnych salach koncertowych: Royal Albert Hall w Londynie, Carnegie Hall w Nowym Jorku czy Concertgebouw w Amsterdamie. Występował wspólnie z innymi gitarzystami, śpiewakami i grupami muzycznymi, łącząc flamenco z różnymi gatunkami muzycznymi: klasyką, jazzem, bluesem, country czy muzyką południowoamerykańską.

Od 1970 r. regularnie występuje na scenie w towarzystwie wyselekcjonowanego zespołu tancerzy, gitarzystów i śpiewaków, dając niezwykle oryginalne i innowacyjne koncerty w Londynie (Royal Festival Hall, Sadler’s Wells Theatre i Barbican) oraz podczas różnych festiwali: w Edynburgu, Adelajdzie, Amsterdamie, Atenach, Izraelu, Stambule, Singapurze i Hong Kongu. Choć artysta mieszka w Londynie, gdzie wyjechał pod koniec lat sześćdziesiątych, to nadal spędza wiele czasu w swojej rodzinnej Andaluzji. W 1997 r. otrzymał z rąk króla Hiszpanii Juana Carlosa zaszczytne odznaczenie „Orden del Merito Civil”.

Artysta w 1981 r. Paco Pena ufundował Centro Flamenco Paco Pena w Kordobie, a niedługo potem został dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego w Kordobie.

Reklama

Festiwal Gaude Mater potrwa do 5 maja. Po raz pierwszy organizatorem imprezy będzie Stowarzyszenie Przyjaciół "Gaude Mater", które uratowało festiwal po tym, jak lewicowe władze Częstochowy wycofały się z jego finansowania.

Koncerty, oprócz Częstochowy, odbywać się będą w Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Radomsku i Lublińcu.

W programie Festiwalu znajdą się również koncerty gospel, muzyki cerkiewnej, muzyki ze zbiorów jasnogórskich i wawelskich, chorału gregoriańskiego oraz światowych prawykonań.

2 maja w kościele pw. św. Jakuba Ap. w Częstochowie zabrzmią orientalne pieśni sakralne w wykonaniu Fawzy Al -Aiedy Trio.

3 maja w kościele ewangelicko-augsburskim odbędzie się koncert muzyki Gospel. Wystąpi Chór IDMC (Individuals Dedicated to the Ministry of Christ) z Wielkiej Brytanii.

4 maja w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana wystąpi Chór Kameralny Soboru Smolnego z Rosji.

Na zakończenie, 5 maja, koncertem nadzwyczajnym z okazji 80. rocznicy urodzin dyrygować będzie Krzysztof Penderecki. Koncert odbędzie się w ulubionej przez mistrza bazylice jasnogórskiej. Ze względu na wielką liczbę wykonawców - oprócz solistów, 90-osobowa Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i trzy chóry.

Podczas koncertu finałowego zostaną wręczone nagrody Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra”. Laureatami zostali: Artur Słotwiński (Polska) - I nagroda za utwór „Seven Last Words Of Christ”; Douglas Pew (Stany Zjednoczone) - II nagroda za utwór „Kyrie” i Łukasz Farcinkiewicz (Polska) - III nagroda za utwór „Pater noster.”

Festiwalowi towarzyszył również, w dniach 27-28 kwietnia, projekt „Etno Gaude Mater”, którego celembyło pokazanie wielokulturowości świata w wymiarze „profanum”. Zaprezentowana została kultura Gruzji i Kazachstanu. Projekt realizowany był we współpracy z Ambasadami: Gruzji i Kazachstanu, Stowarzyszeniem „Most do Gruzji” i Fundacją Wschodnich Inicjatyw.

Reklama

Na Festiwal złoży się kilkanaście wydarzeń, w tym 10 koncertów z udziałem artystów z 14 krajów.

23. edycji Festiwalu patronują: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski i Episkopat Polski w osobach: abpa Józefa Michalika - przewodniczącego Konferencji Episkopatu, abpa Wiktora Skworca - metropolity katowickiego, abpa Wacława Depo - metropolity częstochowskiego i kard. Stanisława Dziwisza - metropolity krakowskiego.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie to obecnie największy w Polsce projekt promujący muzykę różnych religii i kultur. Festiwal ma dwie misje: dialog międzykulturowy w ramach trzech największych religii monoteistycznych: Chrześcijaństwa, Judaizmu i Islamu oraz promocję polskiej muzyki sakralnej, zarówno dawnej jak i współczesnej. Więcej informacji na temat Festiwalu na stronie

Podziel się:

Oceń:

2013-05-02 08:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rzym: muzyka dla papieża Franciszka

Bert Kaufmann / Foter.com / CC BY-SA

Więcej ...

Wierność i miłość braterska dają moc wspólnocie

2024-04-23 13:00
Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Marzena Cyfert

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Ostatnie rejonowe spotkanie presynodalne dla rejonów Wrocław-Katedra i Wrocław-Sępolno odbyło się w katedrze wrocławskiej. Katechezę na temat Listu do Kościoła w Filadelfii wygłosił ks. Adam Łuźniak.

Więcej ...

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08
Abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Wiara

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Św. Wojciech

Kościół

Św. Wojciech

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Nasz pierwszy święty

Wiara

Nasz pierwszy święty

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec