Reklama

Polska

Laski: Międzynarodowe spotkanie animatorów „Spotkań Małżeńskich”

2019-12-09 18:41

©Rock and Wasp – stock.adobe.com

6-8 grudnia w domu rekolekcyjnym sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża w Laskach odbyły się międzynarodowe warsztaty formacyjne animatorów Spotkań Małżeńskich. W warsztatach wzięło udział 60 osób – małżeństw i kapłanów z 16 ośrodków Spotkań Małżeńskich w Polsce, na Białorusi, w Niemczech i w Rosji.

Były to kolejne warsztaty w ramach programu umacniania i pogłębiania formacji prowadzących rekolekcje Spotkań Małżeńskich. Tym razem celem warsztatów była weryfikacja sposobu prowadzenia formacji porekolekcyjnej i zgodności tej formacji z duchowością, charyzmatem i misją Spotkań Małżeńskich.

Wielu uczestników rekolekcji prowadzonych przez Spotkania Małżeńskie pragnie tej formacji i potrzebuje grupy wsparcia dla swojego małżeństwa. We wprowadzeniu do warsztatów Urszula i Mikołaj Pstrągowscy z Ośrodka Warszawskiego oraz o. Mirosław Pilsniak z Ośrodka Krakowskiego wprowadzili uczestników w istotę tzw. czterech filarów pracy porekolekcyjnej. Są nimi duchowość i charyzmat, programy, organizacja i wspólnota. Te cztery filary tworzą system wspierający misję grupy jaką jest z jednej trony umacnianie własnej więzi małżeńskiej i rodzinnej, a z drugiej strony przygotowanie do czynnego włączenia się do współprowadzenia rekolekcji.

Z kolei Irena i Jerzy Grzybowscy podzielili się wieloletnim praktycznym doświadczeniem prowadzenia grup wsparcia oraz dynamiką uczestniczenia w niej małżeństw. Zwrócili też uwagę na jasno określony cel funkcjonowania małej grupy, mieszczący się w tytule opracowania ofiarowanego przez nich niedawno Ojcu Świętemu Franciszkowi: „Dialog jako droga do świętości”. Wielu uczestników pytało na czym polega dialog jako droga duchowości. „Kiedy ludzie pytali Pana Jezusa , jakie jest największe przykazanie, On nakierował ich uwagę na przykazanie miłości Boga i bliźniego. Doświadczenie tysięcy małżeństw i narzeczonych pokazało, że to przykazanie realizuje się w dialogu tak sprecyzowanym, jak dokonało się to w Spotkaniach Małżeńskich. Miłość Boga i bliźniego nie polega – jak sam Jezus powiedział - na samej tylko pobożności ale na pełnieniu woli Ojca. „Po tym poznają, żeście uczniami moimi, gdy miłość wzajemna mieć będziecie’ powiedział Jezus. Spotkania Małżeńskie uczą tej miłości metodą warsztatową. Taka wykładnia obowiązuje nie tylko na rekolekcjach, ale i podczas formacji porekolekcyjnej – wyjaśnił Grzybowski.

Reklama

- Wiele małżeństw doświadczyło w Spotkaniach Małżeńskich zmiany sposobu życia. Doświadczyło , że Bóg wszedł do ich życia. Jako chrześcijanin i jako kapłan widzę w tym doświadczenie „czasu zbawienia” - powiedział o. Jauhien Usoszyn z Mińska na Białorusi. - Na Spotkaniach Małżeńskich otwierają się nam oczy i uszy. Przeżywamy obecność Boga, który wchodzi w nasze życie małżeńskie, a także kapłańskie. – dodał o. Usoszyn.

- Dialog, który jest drogą duchową Spotkań Małżeńskich, prowadzić ma do jasno określonego celu, jakim jest świętość dwojga. Jest to droga życia wewnętrznego. Wielu osobom miesza się dziś pojęcie duchowości z religijnością. Religijność pojmowana powierzchownie nie zawsze jest przejawem duchowości chrześcijańskiej – zauważyła Irena Grzybowska - Ważnym wątkiem tych warsztatów była współpraca małżeństw i kapłanów – animatorów Spotkań Małżeńskich. To jest temat, który wciąż potrzebuje wielkiej uwagi w pracy Spotkań Małżeńskich Potrzebuje wzajemnej otwartości, rozumienia, przekraczania utartych schematów dodała Grzybowska.

Podczas warsztatów zwrócono uwagę na zagrożenie grup porekolekcyjnych, jakim może być ich zamknięcie na nowych uczestników i chęć samodoskonalenia. Tymczasem misją Spotkań Małżeńskich jest objęcie formacją jak największej liczby małżeństw, szczególnie tych, które są w kryzysie i daleko od Kościoła. - Misją Spotkań Małżeńskich jest troska o zagubione owoce, a w ślad za tym potrzebna jest wielka otwartość na wszystkich ludzi i ich związki – powiedział o. Piotr Hewelt OCD, animator Spotkań Małżeńskich z Łodzi - Ale tę otwartość realizujemy według zasad i reguł określonych przez Spotkania Małżeńskie. To jest konieczne, by nie utracić tożsamości. A więc są ograniczenia tej otwartości. Tkwi w tym sprzeczność, która zawsze będzie towarzyszyć pracy misyjnej.

- Dlatego animatorom Spotkań Małżeńskich tak bardzo potrzebna jest wiedza, rozumienie nauki Kościoła, a równocześnie dialog z samym sobą, dialog we własnym małżeństwie, z innymi ludźmi, a nade wszystko z Bogiem. Potrzebny jest dialog, który jest rozeznaniem przed podjęciem decyzji w miłości. Bo ludzie mają różne, nieraz bardzo dramatyczne historie życia, potrzebna jest wielka wrażliwość animatorów na ludzką biedę, by nie osądzać ludzi powierzchownie i schematycznie – spuentował ten wątek Jerzy Grzybowski. Umocnieniu zdolności rozeznawania różnych sytuacji, zarówno w zakresie duchowości małżeńskiej, jak i programów formacji porekolekcyjnej, właściwemu rozumieniu wspólnoty, a także zwracaniu uwagi na proste, a niezwykle ważne sprawy organizacyjne we wspólnotach, poświęcone były warsztaty w Laskach.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tajna misja: Małżeństwo

2020-01-19 08:20

freelyphotos.com

Dawniej słowo misja kojarzyło mi się z dwoma obrazkami: karabiny w rękach wojskowych w odległych krajach i małe afrykańskie dzieci bawiące się w promieniach słońca. Nigdy nawet nie pomyślałem, że misja może stać się częścią mojego życia.

Więcej ...

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

2020-01-20 16:58

AnyaLogic / Foter.com / CC BY

Zamknięto jeden z czołowych brytyjskich ośrodków aborcyjnych prowadzonych przez światowego giganta tego przemysłu – organizację Marie Stopes International. Klinika w Birmingham jeszcze dwa lata temu była czwartym co do wielkości tego typu centrum w Wielkiej Brytanii, z liczbą ponad 6 tysięcy aborcji dokonanych w samym 2018 roku. Upadła na skutek licznych doniesień o nieprawidłowościach w zakresie bezpieczeństwa zdrowia.

Więcej ...

Ideologiczna samowolka samorządowców uderza w dzieci i narusza prawa rodzicielskie

2020-01-22 09:40

CarlosAlberto/fotolia.com

„Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy zauważyliśmy zwiększoną aktywność o charakterze ideologicznym właśnie nakierowaną na szkoły z wykorzystaniem instytucji samorządowych” - ostrzega Instytut Ordo Iuris, zwracając uwagę na intensyfikację działań mających na celu ideologizację dzieci i młodzieży oraz ich deprawację.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Wiadomości

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Watykan: papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Aktualności

Watykan: papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Wiadomości

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra