Reklama

Pabianice

100 lat parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej

Niedziela łódzka 41/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileusze stanowią okazję do refleksji nad przemijającym życiem, nad dokonaniami ludzi zaangażowanych w dobro wspólne, nad umacnianiem duchowych i materialnych pomników naszej kultury. Niewątpliwie kościół i parafia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Pabianicach stanowi przykład takich dokonań. Obchody jubileuszu 100-lecia jej istnienia rozpoczęły się 1 października br.
Monumentalna świątynia w stylu neogotyckim z dwiema strzelistymi wieżami pięknie wpisuje się w krajobraz ziemi łódzkiej i stanowi niezwykły znak wiary. Jej budowę rozpoczął pod koniec XIX wieku proboszcz parafii św. Mateusza ks. Edward Szulc wraz z parafianami. 20 grudnia 1903 r. delegat biskupa włocławskiego ks. prał. Jan Śliwiński poświęcił nową świątynię i odprawił w niej pierwszą Mszę św. Dekret o utworzeniu nowej parafii podpisał ówczesny biskup włocławski Stanisław Zdzitowiecki 20 grudnia 1906 r. Od 1 stycznia 1907 r. zaczęła funkcjonować nowa parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej.
Obecni duszpasterze i administratorzy parafii Księża Misjonarze św. Wincentego á Paulo - przybyli do Pabianic w 1919 r., zaproszeni przez bp. Zdzitowieckiego w dowód wdzięczności za ich prawie 150-letnią posługę w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. Misjonarze zadbali o wyposażenie kościoła i plebanii, ale nade wszystko o potrzeby duchowe wiernych: uczyli w szkołach, głosili rekolekcje i misje, prowadzili stowarzyszenia, opiekowali się ubogimi, angażowali się życie społeczne Pabianic. Dzięki ogromnej ofiarności wiernych, życzliwości wielu firm i zakładów oraz zaangażowaniu wybitnych fachowców już w 1928 r. biskup łódzki Wincenty Tymieniecki dokonał poświęcenia całego wyposażenia kościoła.
Okres II wojny światowej był dla kościoła i księży misjonarzy niezwykle trudny. Na początku Niemcy rozstrzelali Księdza Proboszcza, a misjonarze musieli opuścić Pabianice, dwaj z nich zakończyli życie w obozach koncentracyjnych. Świątynia została początkowo zamieniona na magazyny i stajnie, a następnie stała się kościołem tylko dla Niemców. Hitlerowcy niszczyli w niej wszelkie ślady polskości. Misjonarze powrócili po wojnie i zajęli się odrestaurowaniem zniszczonego kościoła. W latach 70. zawiązało się w parafii wiele grup: Duszpasterstwo Akademickie „Przystań”, ośrodek duszpasterstwa rodzin, Oaza Młodzieży i Rodzin, Krucjata Maryjna. Dokonano też wielu prac inwestycyjno-modernizacyjnych, m.in. pokryto kościół blachą cynkową, wyposażono w nowe ławki i konfesjonały oraz wymalowano całą świątynię. W latach 80. i 90. parafia była kilkakrotnie dzielona, gdyż powstawały nowe wspólnoty parafialne. Został też wybudowany nowy budynek, początkowo dla celów katechetycznych, ostatecznie przeznaczony dla prowadzenia szkoły. Powstały szkoły katolickie: Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. św. Wincentego á Paulo. Prężnie działał Ośrodek Odnowy w Duchu Świętym, rozwijały swą działalność przyparafialne stowarzyszenia.
Duszpasterze, parafianie oraz sympatycy tej świątyni dokładają starań, by upamiętnić 100-lecie parafii wieloma dziełami duchowymi i materialnymi. W latach 2001-04 blachą miedzianą pokryto dach i wieże kościoła. W roku 2005/06 odrestaurowano portale kościoła, gzymsy i wieżyczki, wymieniono instalację elektryczną, położono kostkę brukową, przeprowadzono remont budynków parafialnych i uporządkowano teren wokół nich, oświetlono kościół wewnątrz i na zewnętrz. Te kosztowne przedsięwzięcia możliwe były tylko dzięki ogromnej pracowitości, zaangażowaniu i ofiarności wielu ludzi. Za to wszystko serdecznie dziękuję w imieniu Komitetu Obchodów 100-lecia Parafii, który zawiązał się w roku 2005. Szczególnie serdeczne podziękowanie składam władzom samorządowym za współfinansowanie iluminacji naszej pięknej świątyni. Słowa uznania i szczerej wdzięczności niech przyjmą pabianickie zakłady pracy i firmy, które tak aktywnie włączyły się w prace remontowe.
Piękną i trwałą pamiątką wielkiego jubileuszu byłoby wymalowanie wnętrza całej świątyni i zmodernizowanie ogrzewania oraz wyremontowanie budynku Domu Katolickiego. Wierzę, że wszystkim nam starczy entuzjazmu i zapału.
Ufam, że rozpoczęty 1 października rok jubileuszowy przyniesie również obfite owoce duchowe w naszej wspólnocie, ożywi zaangażowanie grup parafialnych, dostarczy wielu głębokich przeżyć religijnych tym, którzy wraz nami będą obchodzić tę rocznicę, zaowocuje trwałym porywem nowego ewangelicznego entuzjazmu i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka oraz pomnoży dzieła miłosierdzia w naszej wspólnocie parafialnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Niedziela legnicka 16/2006

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało w ub.r. z tabletki "dzień po"

2024-03-27 09:25

Adobe Stock

Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że w ubiegłym roku 15-latki stanowiły 2 proc. osób korzystających z tabletki "dzień po". Dodała, że w tym czasie 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało z tabletki "dzień po".

Więcej ...

Inauguracja Kongresu Eucharystycznego w Archidiecezji Krakowskiej

2024-03-28 15:27

Archidiecezja Krakowska

Mszą Świętą Krzyżma w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach został dziś zainaugurowany Kongres Eucharystyczny Archidiecezji Krakowskiej, którego zwieńczeniem będzie beatyfikacja ks. Michała Rapacza 15 czerwca 2024 r.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...