Reklama

Z Urzędu Biskupa Sandomierskiego

Dlaczego „ŹRÓDŁO”?(II)

Niedziela sandomierska 41/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitewnik pt. „ŹRÓDŁO”

1. Dlaczego taki tytuł?
Konstytucja dogmatyczna o Kościele podkreśla, że Ofiara Eucharystyczna jest źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego (KK 11). W liturgii chodzi nam właśnie nie tylko o kult oddawany Bogu, ale również o uświęcenie naszego życia chrześcijańskiego. Pragniemy więc jak najintensywniej uczestniczyć w Ofierze eucharystycznej, by nasze życie stawało się coraz doskonalsze, coraz bardziej chrześcijańskie. Temu celowi ma służyć nasz modlitewnik. Ma on nam pomóc czerpać ze źródła eucharystycznego siły do coraz świętszego życia na co dzień. Nosi tytuł Źródło, by nam przypomnieć, że Eucharystia jest niewyczerpanym źródłem świętości. Sługa Boży Jan Paweł II pozostawił nam wezwanie: Uczyńcie wszystko, aby Eucharystia stała się źródłem życia i światłem sumień!

2. Zaglądnijmy do „ŹRÓDŁA”!
Zewnętrznie prezentuje się jako niewielka książeczka o następujących wymiarach: długość - 15, 4 cm, szerokość - 10 cm, grubość - 2 cm. Waży - 24,4 dkg. Treść rozmieszczona jest na 704 stronach, na cieniutkim papierze, podzielona na cztery rozdziały:
I rozdział (str. 11-80) zawiera bogaty wybór modlitw w różnych intencjach, z krótkim wprowadzeniem o modlitwie i jej znaczeniu w życiu chrześcijańskim.
II rozdział (str. 81-231) służy pomocą w uczestnictwie w Najświętszej Ofierze Chrystusa. Zawiera dwie najczęściej używane Modlitwy Eucharystyczne dla ogółu wiernych oraz jedną do Mszy św. z udziałem dzieci, zwięzłe wprowadzenia i informacje. Następnie znajdujemy tu pouczenia i modlitwy wprowadzające do poszczególnych sakramentów świętych. Szczególnie troskliwie potraktowano przygotowanie do sakramentu pokuty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a wśród nich dla małżonków i rodziców. Przy sakramencie namaszczenia chorych podkreślono troskę o chorych i ich zbawienie.
III rozdział (str. 232-418) prezentuje różne nabożeństwa odprawiane w ciągu roku poza Mszą św. i zachęca do uczestnictwa w nich, one bowiem stwarzają okazję do rozwinięcia i pogłębienia osobistej pobożności.
IV rozdział (str. 419-704) zajmuje ponad 1/3 miejsca w modlitewniku i poświęcony jest pieśniom wykonywanym w czasie Mszy św. i śpiewom wykonywanym w czasie różnych nabożeństw. Zamieszczono również 23 piosenki religijne do śpiewania poza liturgią.
Na końcu znajdziemy spis rzeczowy zawartości modlitewnika i śpiewnika oraz alfabetyczny spis śpiewów.
Ogólnie można powiedzieć, że modlitewnik zawiera najważniejsze i najczęściej używane teksty modlitw, nabożeństw, wprowadzeń, pouczeń i informacji. W centrum uwagi znajduje się Eucharystia, w więc Msza św., Komunia św., adoracja Najświętszego Sakramentu, sakrament chrztu św., sakrament pokuty, przygotowanie do małżeństwa. Ciągle podkreślana jest troska o formację dzieci, począwszy od najmłodszych i młodzieży.
Jest tu dość dużo, bo pięćset kilkadziesiąt śpiewów tradycyjnych i nowszych. Śpiewy przewidziane do użytku we Mszy św. mają zwykle 2-3 zwrotki, gdyż przeważnie tyle się śpiewa. Przy pieśniach używanych często w procesjach eucharystycznych, w czasie pielgrzymek, w niektórych nabożeństwach maryjnych i w innych podobnych sytuacjach, podano więcej zwrotek lub wszystkie.
Zwykle wartościowsze modlitewniki bywają co pewien czas zmieniane, udoskonalane. Mamy nadzieję, że i nasz modlitewnik czeka podobny los. Spodziewamy się jednak, że w ciągu najbliższych przynajmniej dziesięciu lat nie będzie takiej potrzeby... Tymczasem troszczmy się, by dobrze wykorzystać to, co mamy w tym „ŹRÓDLE”.

3. Modlitewnik dla wszystkich.
Oczywiście jest to modlitewnik dla katolików, ale jeśli zechcą, mogą z niego wiele skorzystać również inni, np. chrześcijanie od nas jeszcze oddzieleni, bliźni, którzy jeszcze oczekują przyjścia Mesjasza, muzułmanie, agnostycy, niewierzący, a zwłaszcza liczni niewiedzący itp. Prawda jest jedna: Pan Jezus przyszedł na świat, by zbawić, obdarzyć szczęściem wiecznym wszystkich ludzi. To jest wielka propozycja dla wszystkich... Określenie dla wszystkich, w naszym przypadku należy rozumieć, że modlitewnik jest przygotowany z myślą służenia wszystkim chrześcijanom - katolikom, dzieciom, młodzieży i dorosłym. Przy przedstawianiu wielu zagadnień starano się dostosować formy wyrazu do tych trzech poziomów. Czy trafnie? Modlitewnik może pomóc wszystkim w nawiązaniu kontaktu z Bogiem w modlitwie, w uczestnictwie w liturgii, w różnych nabożeństwach i w życiu z Bogiem na co dzień. Poszczególne zagadnienia starano się przedstawić z uwzględnieniem nurtu odnowy posoborowej.
Gdy biskup ordynariusz Andrzej Dzięga zapoznał się z treścią naszego „ŹRÓDŁA”, wydał Dekret (20 lutego 2004 r.), mocą którego stało się ono modlitewnikiem obowiązującym w całej diecezji. Ma służyć wszystkim wiernym, począwszy od pierwszego pełnego uczestnictwa w Eucharystii - przez długie lata...
Zawiera bowiem treść, która może służyć rozwojowi życia Bożego w wieku dziecięcym, młodzieńczym i dojrzałym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Niedziela łowicka 51/2004

Więcej ...

Ikona Nawiedzenia zawitała do parafii w Białej

2024-04-18 09:30

Karol Porwich / Niedziela

17 kwietnia był kolejnym dniem peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Tym razem Ikona Nawiedzenia trafiła do Białej koło Wielunia, gdzie została przywitana przez bp. Andrzeja Przybylskiego, bp. Jana Wątrobę oraz całą wspólnotę parafialną i zaproszonych gości.

Więcej ...

Szczęśliwa, która uwierzyła

2024-04-18 21:04

Materiały organizatorów

W ramach przygotowań do synodu odbędzie się diecezjalny dzień skupienia dla kobiet. Będzie to czas spotkania i odkrywania siebie, swoich życiowych zadań i miejsca w Kościele.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Wiara

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous