Reklama

Kościół

Wrocław: Rozpoczęło się 42. Europejskie Spotkanie Młodych

EWTN Polska

- Różnorodność nie przeszkadza żyć w komunii, przeciwnie pozwala nam bezpośrednio zetknąć się z wolą Boga – mówił brat Alois, przeor wspólnoty Taizé w rozważaniach adresowanych do kilkunastu tysięcy uczestników na rozpoczęcie odbywającego się we Wrocławiu 42. Europejskiego Spotkania Młodych (ESM). Tegoroczne Spotkanie przebiega pod hasłem „Zawsze w drodze, nigdy niewykorzenieni”.

Wrocławską Halę Stulecia wypełniły tłumy młodych z ponad 60 krajów świata. W centrum, pod olbrzymich rozmiarów ikoną Zmartwychwstałego Jezusa zgromadzili się bracia z Taizé, wraz ze swym przeorem otoczonym wianuszkiem dzieci. Pod ikoną dobrze znanym wszystkim franciszkański krzyż z Taizé, będący symbolem Pielgrzymki Zaufania rzez Ziemię. Przestrzeń wypełniły kanony z Taizé śpiewane w wielu językach.

W rozważaniach adresowanych do uczestników spotkania przeor wspólnoty Taizé brat Alois podkreślił – nawiązując do hasła spotkania - że w Polsce wiara wielu osobom stworzyła przestrzeń głębokiego zakorzenienia. „To pozwoliło im, nawet wśród różnych przeciwności, wykazać się odwagą i niezwykłą śmiałością. My także chcielibyśmy głębiej zakorzenić się w wierze przyjmując miłość, jaką Bóg obdarza każdego i każdą z nas” - wskazał duchowny.

Przeor podkreślił, że Europejskie Spotkania Młodych gromadzą ludzi z różnych narodów, różnego pochodzenia i o różnych poglądach. Dodał, że „ta różnorodność nie przeszkadza żyć w komunii. Przeciwnie pozwala nam bezpośrednio zetknąć się z wolą Boga dla nas: to on pragnie gromadzić nas w jedności przez Chrystusa, który jest komunią”.

Reklama

Brat Alois dodał z mocą, że jedność w różnorodności jest świadectwem, które wykracza poza granice Kościoła. „Wobec wyzwań współczesnego świata, w czasach zamętu przenikającego europejski kontynent, możemy starać się coraz dalej nieść nowinę o komunii” - skonstatował.

Nawiązując do hasła tegorocznego ESM „Zawsze w drodze, nigdy niewykorzenieni” Brat Alois zaznaczył, że te słowa opisywały życie Polki, Urszuli Ledóchowskiej. "Wyprzedziła swój czas, była obywatelką Europy: odwiedziła wiele krajów, w których siostry z jej zgromadzenia, szare Urszulanki, zaczynały zakładać swoje domy. Niektóre Urszulanki mieszkają dziś w Taizé i wspólnie z siostrami Świętego Andrzeja pomagają nam przyjmować młodych ludzi i towarzyszyć im" - powiedział przeor wspólnoty Taizé.

Brat Alois mówił także o potrzebie jedności i solidarności z najuboższymi oraz o „porzuceniu lęku i zaufaniu do Boga”.

„Niech naszym oparciem będzie obecność Ducha Świętego. On pomoże nam zachować odwagę w czasach trudnych doświadczeń, także niezbędną pomysłowość w tym okresie historii ludzkości, kiedy wszystko zmienia się w zawrotnym tempie. Tak, musimy porzucić lęk, żeby zaufać” - podkreślił brat Alois.

Przeor przypomniał, że pierwsze w historii Europy środkowo-wschodniej ESM odbyły się we Wrocławiu w 1989 r. Jak wskazał – w momencie historycznym. „Wiał wiatr entuzjazmu i wolności i niósł wspaniałą nadzieję. Dzisiaj kolejny etap naszej pielgrzymki zaufania odbywa się w trudniejszej sytuacji. Nasze spotkanie jest jednak jeszcze ważniejsze: pragniemy, aby rosła jedność i solidarność, abyśmy mogli lepiej wypełnić nasze odpowiedzialne zadanie w świecie” - wskazał duchowny.

Po świadectwie brata Aloisa rozpoczęła się adoracja krzyża znajdującego się w samym centrum Hali Stulecia. Trwać ona będzie zapewne do późnych godzin nocnych.

Analogiczne modlitwy trwają w kilkudziesięciu świątyniach Wrocławia, także prawosławnych, greckokatolickich i ewangelickich.

W wywiadzie udzielonym KAI tuż przed rozpoczęciem ESM brat Alois wyraził opinię, że szybkość zmian cywilizacyjnych czy ekonomicznych rodzi wiele zagrożeń, przed którymi stoi obecne pokolenie młodych Polaków. "Wiara w obecnym czasie nie może być czymś wyłącznie dziedziczonym czy jakimś faktem kulturowym. Ostoi się jedynie wtedy, jeśli będzie bardzo mocnym wewnętrznym doświadczeniem - stwierdził przeor wspólnoty Taizé.

2019-12-28 21:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zawsze w drodze, nigdy nie wykorzenieni

Anita Wojtczuk

Al. Radek Kalicki i al. Rafał Oleksiuk przy krzyżu, znaku łączącym chrześcijan

Takie hasło przyświecało 42. Europejskiemu Spotkaniu Młodych Taizé, na które w dniach 28 grudnia 2019 – 1 stycznia 2020 do Wrocławia zjechało 15 tys. młodych z całego świata. Nie zabrakło tam również przedstawicieli naszej diecezji.

Więcej ...

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia dla Szymona Hołowni

2020-02-15 17:26

youtube.com/langustanapalmie

- To był błąd, że wpuściłem na "Langustę na palmie" politykę. Chciałem bardzo za to przeprosić! - powiedział w swoim najnowszym vlogu o. Adam Szustak.

Więcej ...

Senat UPJPII za ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i współpatronem Europy

2020-02-18 11:11

Archiwum „Aspektów”

Senat Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie uroczyście wyraża swoje poparcie dla inicjatywy ogłoszenia św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i współpatronem Europy. 17 lutego 2020 r. podjęta została uchwała w tej sprawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Kościół

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia...

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia...

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu...

Wiara

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu...

Przygotowania do 90. rocznicy pierwszego objawienia się...

Przygotowania do 90. rocznicy pierwszego objawienia się...

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Święci i błogosławieni

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Temat Pana Boga jest dzisiaj w...

Duchowość

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Temat Pana Boga jest dzisiaj w...

Mocny głos kard. Saraha przed ogłoszeniem „Querida...

Kościół

Mocny głos kard. Saraha przed ogłoszeniem „Querida...

Namaszczenie chorych - sakrament ludzi żyjących

Namaszczenie chorych - sakrament ludzi żyjących

Historia objawień i kultu w Lourdes

Kościół

Historia objawień i kultu w Lourdes