Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Przybylski: miejmy w sobie mentalność misyjną, a nie mentalność wykluczania

ks. Mariusz Frukacz

„Wychodząc na ulice naszego miasta módlmy się za wszystkich i miejmy w sobie mentalność misyjną. Nie mentalność wykluczania, krytykowania, osądzania każdego, ale mentalność zdobywania wszystkich dla Jezusa”. - mówił w homilii bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, który przewodniczył Mszy św w kościele pw. św. Zygmunta w Częstochowie na rozpoczęcie Orszaku Trzech Króli.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zobacz zdjęcia: Orszak Trzech Króli w Częstochowie

W homilii bp Przybylski podkreślił, że „dzisiaj oddajemy najważniejszy w naszym życiu pokłon Chrystusowi, który przyszedł do wszystkich”. – Dlaczego historia trzech Mędrców ze Wschodu dla pierwszych chrześcijan była to tajemnica jakby nawet ważniejsza niż sam fakt Bożego Narodzenia? - pytał bp Przybylski.

– Ta uroczystość i te wydarzenia zmieniły i ustanowiły jakąś nową relację Boga z ludźmi. Tę tajemnicę wyjaśnia św. Paweł kiedy pisze: „Poganie już są współdziedzicami i współczłonkami Ciała, i współuczestnikami obietnicy w Chrystusie Jezusie przez Ewangelię” – podkreślił biskup i wyjaśnił: „Poganin w czasach Jezusa i św. Pawła to był ktoś, kto nie należał do narodu wybranego. Poganin to był człowiek niewierzący”.

Podziel się cytatem

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Poganin to jest również ktoś taki, kto w Boga wierzy, ale po swojemu. Ma w swoim życiu mnóstwo bożków. Wymyśla sobie swoja religię, wierzy tak jak jemu pasuje. Dla Biblii poganin to nie tylko człowiek niewierzący w Boga, ale również taki, który wierzy w Boga, ale bardziej liczy się pieniędzmi, przyjemnościami tego świata i gotów jest nawet zdradzić Boga, potraktować Go jako kogoś mnie ważnego – kontynuował bp Przybylski.

Reklama

Zobacz zdjęcia: Druga część Orszaku Trzech Króli w Częstochowie

– Chociaż mamy coś z pogaństwa. Każdy z nas ma taki swój kawałek poganina, że nie do końca żyje po Bożemu i nie jest idealnym chrześcijaninem, to św. Paweł każdemu z nas chce powiedzieć, że mimo tego już jesteś współuczestnikiem, współczłonkiem Ciała Chrystusa – dodał biskup.

Reklama

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przypomniał, że „Bóg się rodzi dla nas. Bóg zbawia każdego z nas. Chwila spotkania Mędrców z Jezusem objawiła nam najradośniejszą tajemnicę o naszej godności, ale także godności każdego człowieka na ziemi”. – Jezus urodził się nie dla wybranej grupy ludzi, nie tylko dla tych pobożnych, ale dla każdego człowieka. Każdy człowiek w Kościele ma swoje miejsce – mówił bp Przybylski.

– Jezus Chrystus, Kościół, liturgia, Ewangelia nie jest wyłączną własnością jakiejś grupy ludzi. Kościół, wiara, Ewangelia nie jest własnością nawet papieża, biskupów, proboszczów. Nie jest własnością tradycjonalistów czy charyzmatyków. Jest dla wszystkich. Jezus objawia się i chce wprowadzić w tę tajemnicę wszystkich ludzi. Przypominamy sobie najpierw to, żeby nie przywłaszczyć sobie Boga, Ewangelii. Nie zadowolić się tym, że ja wierzę i zamykać drogę do Kościoła innym ludziom – kontynuował biskup.

Podziel się cytatem

Reklama

Bp Przybylski podkreślił, że święto Objawianie Pańskiego uczy nas otwierać się na drugich i wzajemnie na siebie. – To dzisiejsze święto ma dokonać takiego pojednania się wzajemnie na siebie. Abyśmy mając różne wrażliwości nie zwalczali siebie. Wewnątrz Kościoła nam bardzo potrzeba takiego pojednania, żebyśmy jako uczniowie Chrystusa nie byli zgorszeniem dla świata. Najważniejsze co nas ma łączyć, to Chrystus i Ewangelia – mówił biskup i pytał: – Co by z nami było, gdyby Jezus traktował swoją misję ekskluzywnie?

Reklama

– To święto otwiera nas na braci, którzy nie wierzą lub wierzą inaczej niż my. Mamy wyjść, aby ludziom głosić Jezusa, ale z miłością, żeby każdego przyprowadzić do Boga. Nie traktujmy wiary i pobożności jakbyśmy mieli władzę nad Bogiem – zaapelował biskup.

Reklama

– Wychodząc na ulice naszego miasta módlmy się za wszystkich i miejmy w sobie mentalność misyjną. Nie mentalność wykluczania, krytykowania, osądzania każdego, ale mentalność zdobywania wszystkich dla Jezusa. Wszyscy, choć różnie przeżywamy Boga, mamy różne doświadczenie wiary i różne wrażliwości, jesteśmy współuczestnikami tajemnicy miłości Boga do człowieka – zakończył bp Przybylski.

Po Mszy św. z udziałem rzeszy mieszkańców Częstochowy, rodzin, młodzieży, osób życia konsekrowanego przeszedł Orszak Trzech Króli Alejami Najświętszej Maryi Panny w kierunku Doliny Miłosierdzia, gdzie odbyło się wspólne kolędowanie.

Podziel się cytatem

W rozmowie z „Niedzielą” Wiktoria Włodarska, uczennica liceum katolickiego w Częstochowie podkreśliła, że Orszak Trzech Króli pomaga jej spojrzeć inaczej na świat, a także głębiej przeżyć samo święto Objawienia Pańskiego. – Ludzie czują dzisiaj, że są razem. To również konkretny wymiar wiary – podkreśliła Wiktoria Włodarska.

Podziel się:

Oceń:

2020-01-06 19:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

K + M + B, czyli w poszukiwaniu Króla królów

Tomasz Lewandowski

Więcej ...

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Więcej ...

Łomża: zakończyło się zgromadzenie plenarne COMECE

2024-04-19 20:41

pixabay.com

W Łomży zakończyło się trzydniowe (17-19 kwietnia) wiosenne zgromadzenie plenarne Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). W 20. rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej, delegaci konferencji biskupich z 27 państw Unii Europejskiej wysłuchali głosów krajów Europy Środkowej i Wschodniej w świetle nadchodzących wyborów europejskich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous