Reklama

Polska

Bp Markowski: Dzień Judaizmu to wspólne świadectwo wiary w zsekularyzowanym świecie

BP KEP

Dzień Judaizmu stanowi okazję do wspólnego świadectwa wiary w Boga wobec zsekularyzowanego świata - stwierdził bp Rafał Markowski. W słowie na 23. dzień Judaizmu w Kościele katolickim Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu Międzyreligijnego przypomniał nauczanie Kościoła o tym, iż antysemityzm jest sprzeczny z duchem Ewangelii i wolą Chrystusa. Centralne obchody Dnia Judaizmu odbędą się 17 stycznia w Gnieźnie i Poznaniu a ich hasłem są słowa z Księgo Wyjścia: „Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować” (Wj 20,8)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Markowski przypomina, że Dzień Judaizmu w swych założeniach jest inicjatywą wewnątrzkościelną, jednak w jego obchodach uczestniczą zapraszani przedstawiciele gmin żydowskich wraz z rabinami. "Dzięki temu Dzień Judaizmu stanowi okazję do wspólnej refleksji nad potrzebą dialogu katolicko-judaistycznego, pogłębiania wzajemnego poznania i braterstwa oraz wspólnego świadectwa wiary w Boga wobec zsekularyzowanego świata" - czytamy w Słowie.

Bp Markowski zwraca uwagę, że tegoroczne obchody Dnia Judaizmu zbiegają się z 75. rocznicą wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Początkowo był on miejscem systematycznego wyniszczania narodu polskiego, natomiast w latach 1942-1944 stał się miejscem zagłady ludności żydowskiej.

Podziel się cytatem

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

"Tragedia Zagłady wstrząsnęła sumieniem ludzkości i zrodziła pytanie: Jak mogło dojść w sercu chrześcijańskiej Europy do zbiorowego bestialstwa dokonanego rękami obywateli narodu, któremu nieobce były korzenie chrześcijańskie?" - pisze w swoim Słowie bp Markowski. Przypomina, że kwestię tę podjął II Sobór Watykański, który w Deklaracji "Nostra aetate" jednoznacznie potępił wszelkie prześladowania zwrócone przeciw komukolwiek i „opłakuje – nie z pobudek politycznych, ale pod wpływem religijnej miłości ewangelicznej – akty nienawiści, prześladowania, przejawy antysemityzmu, które kiedykolwiek i przez kogokolwiek kierowane były przeciw Żydom” (nr 4). Czyny takie, podkreśla bp Markowski, są "sprzeczne z duchem Ewangelii i wolą Chrystusa".

Reklama

Duchowny nawiązuje też do hasła tegorocznego Dnia Judaizmu - „Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować”. Zwraca uwagę, że "jedną z dróg prowadzących człowieka do refleksji nad światem, nad jego historią i przeznaczeniem, a także nad sobą, swoją godnością i swoim życiem, jest przeżywanie „dnia świętego”, obecnego w każdej kulturze i religii, w tym także w judaizmie i chrześcijaństwie".

Podziel się cytatem

Reklama

Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu Międzyreligijnego tłumaczy, że niedziela w dużej mierze jest tym samym dla chrześcijan, co szabat dla Żydów. "Można stwierdzić, że chrześcijaństwo przeniosło dzień święty z soboty na niedzielę, ale nie wyrzekło się starotestamentalnej tradycji świętego dnia poświęconego Bogu" - czytamy w słowie na Dzień Judaizmu. Jednocześnie bp Markowski ubolewa, że "jesteśmy świadkami procesów świadczących o tym, że chrześcijanie tracą poczucie sakralności niedzieli" na co wskazują liczby wiernych uczestniczących w niedzielnej Mszy św.

Reklama

W tym roku miejscem centralnych obchodów Dnia Judaizmu jest Gniezno i Archidiecezja Gnieźnieńska. Bp Markowski przypomina w związku z tym, że historia pierwszej stolicy Polski naznaczona jest również, i to prawie od samych początków, obecnością Żydów, którzy pojawili się w niej za panowania Mieszka Starego i zorganizowali osobną gminę. "Wprawdzie obecnie nie istnieje w Gnieźnie ani synagoga, ani żadna gmina lub organizacja żydowska, ale jednak Żydzi i judaizm są obecni w świadomości społecznej" - stwierdza pomocniczy biskup warszawski.

Reklama

Podkreśla też, że Gniezno w sposób szczególny wpisuje się w dialog polsko-żydowski i chrześcijańsko-judaistyczny, bo pionierzy i liderzy tego dialogu są związani z pierwszą stolicą Polski. Abp Henryk Muszyński, gnieźnieński metropolita senior był pierwszym przewodniczącym Komisji KEP ds. Dialogu z Judaizmem zaś abp Stanisław Gądecki, jako biskup pomocniczy gnieźnieński, a następnie jako metropolita poznański przewodniczył Komisji przez dwie kadencje.

Podziel się cytatem

Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu Międzyreligijnego zachęca do modlitwy i refleksji nad tajemnicą duchowej więzi chrześcijaństwa z judaizmem. Dodaje, że chodzi "o pilniejsze poznawanie i przyswajanie sobie słowa objawionego, które odnajdujemy w Biblii".

Podziel się:

Oceń:

2020-01-11 08:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dzień Judaizmu 2019

Dzień Judaizmu, obchody, dawna synagoga w Chmielniku

TD

Dzień Judaizmu, obchody, dawna synagoga w Chmielniku

Hasłem 22. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce stały się słowa „Nie przychodzę, żeby zatracać” (Oz 11,9), a centralne obchody odbyły się 17 stycznia 2019 r. w Łodzi . W diecezji kieleckiej od kilku lat Dzień Judaizmu organizuje Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w dawnej synagodze w Chmielniku

Więcej ...

Jezus jest dobrym pasterzem

2024-04-19 10:18

Adobe Stock

Jesteśmy dziećmi mocnego i dobrego Boga. Jesteśmy domownikami Boga miłości, który jest gwarantem naszej wolności, tej prawdziwej.

Więcej ...

Turniej WTA w Stuttgarcie - awans Świątek do półfinału

2024-04-19 20:00
Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

PAP/RONALD WITTEK

Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek pokonała Brytyjkę Emmę Raducanu 7:6 (7-2), 6:3 i awansowała do półfinału halowego turnieju WTA 500 na kortach ziemnych w Stuttgarcie. Jej kolejną rywalką będzie Jelena Rybakina z Kazachstanu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza