Reklama

„Wśród nocnej ciszy” w sandomierskim Nadbrzeziu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Miało być zupełnie inaczej. I miało być trochę wcześniej, ale, niestety, bp Edward Frankowski nie mógł przybyć na odpust parafialny św. Jana Kantego i sam zaproponował, że w Pasterkę zechce z parafianami z Nadbrzezia śpiewać „Bóg się rodzi, moc truchleje” w ich nowo pomalowanym kościele. Ks. prał. Jan Młynarczyk nie ma wątpliwości, że Pan Bóg chce często inaczej niż chce człowiek, no a przede wszystkim chce On o wiele lepiej. Może to było właśnie Jego marzenie, żeby poświęcenie malowania dokonało się właśnie w taki dzień, kiedy przychodzi w cudzie swojego narodzenia?…
Pewnie też Bożym marzeniem było, żeby 32 lata temu nad Wisłą powstała nowa parafia. A ponieważ działa On zawsze przez człowieka, dlatego decyzją bp. Ignacego Tokarczuka ustanowiono 17 czerwca 1974 r. parafię, której pierwszym proboszczem został ks. Jan Młynarczyk. Czasy to były dziwne dla Kościoła w Polsce i jeszcze dziwniejsze dla przemyskiej diecezji, w której był nielubiany przez ówczesne władze bp Tokarczuk. W Nadbrzeziu ciężko było o pozwolenie na budowę kościoła, więc przez 11 lat modlono się w kaplicy, którą ozdobił artysta Stanisław Urban z Krakowa. Za adaptację miejsca na potrzeby kultowe bez pozwolenia władz były procesy sądowe. Te jednak nie złamały ani nie zniechęciły mieszkańców z ks. Młynarczykiem - dopięli swego. Chcieli kośioła i wywalczyli pozwolenie. Teren pod jego budowę poświęcił bp I. Tokarczuk 6 czerwca 1982 r., a projekty świątyni i plebanii wykonali architekci z Krakowa: dr Z. Paszkowski i mgr Z. Nowakowski, konstruktor mgr Marian Olender. Zezwolenie na budowę kościoła parafia otrzymała 25 lipca 1984 r. Prawie rok wcześniej, 7 kwietnia 1983 r., rozpoczęto budowę plebanii, a samego kościoła 14 lipca 1984 r. Kamień węgielny poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II 19 lipca 1985 r. w Rzymie, a wmurowany został 19 października 1985 r. Spełniły się marzenia Pana Boga, zrealizowały się marzenia nadbrzeziańskich parafian. Kościół dolny poświęcił 20 października 1991 r. bp Edward Frankowski.
Kościół nie jest orientowany. Nawę główną przykryto blachą trapezową w 1991 r., a nawy boczne w maju 1992 r. Budowę zakończono w 1993 r. Trzy lata później urządzono prezbiterium (ołtarz, ambona). 20 maja 1996 r. umieszczono wierną kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej wykonaną przez artystów z Krakowa - no bo przecież to Patronka parafii. 20 października 1996 r. bp Wacław Świerzawski poświęcił kościół. W 1999 r. wykonano schody górne zewnętrzne z granitu wypalanego, ukończono wykładanie granitem posadzki kościoła i odwodniono teren wokół świątyni. 12 czerwca 1999 r. Ojciec Święty Jan Paweł II pobłogosławił świątynię. W 2002 r. wykonano schody na chór, dokonano konserwacji 30 okien dębowych, dokończono grodzenia cmentarza, położono chodnik do kościoła dolnego i urządzono 3 sale katechetyczne w dolnej części. Te suche daty nie opisują radości i wyrzeczeń całej parafii, ofiarności tych, dla których to miejsce jest tak ważne. Z nim związali swoje życie, tutaj przynoszą Panu Bogu swoją radosną i smutną codzienność.
Ksiądz Proboszcz oczami wiary patrzy na wszystko, co się nad Wisłą dzieje. Wiara pozwala mu wierzyć, że przesunięte poświęcenie malowania to pomysł Pana Boga, który podsyła dobrych ludzi, pozwalających na nieustanne upiększanie świątyni - no bo przecież dużą część sfinansowała Wspólnota Gruntowa, dzięki czemu można było wypłacić należności rzeszowskiej firmie Wojtdach, wykonującej prace. Są już zamówione pająki oświetleniowe i ławki do kościoła - wypięknieje jeszcze bardziej na przyszłoroczne uroczystości. A o tych Ksiądz Jan mówi z dziwną dumą: - No bo w maju prymicje dk. Piotra Kary, którego kiedyś chrzciłem, a potem misje parafialne - czas wielkiej łaski, bez której człowiek niewiele może.
„Bóg się rodzi, moc truchleje” zaśpiewają w Nadbrzeziu w noc Bożego Narodzenia. Truchlała moc w historii tej parafii już nie raz, ustępowała przed Bogiem, którego mieszkańcy tej parafii chcieli mieć pośród siebie. Pastelowe ciepłe kolory ścian górnego kościoła, które bp Edward Frankowski uroczyście poświęci, wśród nocnej sandomierskiej ciszy stają się kolejnym świadectwem Bożego błogosławieństwa, modlitwy Księdza Proboszcza i księży tutaj pracujących oraz ofiarności i wyrzeczeń parafian, którym Matka Boża Częstochowska i św. Jan Kanty objawiają swoim życiem dziwne plany Pana Boga.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na własne oczy rozdarło mi serce

2024-03-26 21:00

Archidiecezja Krakowska

Film "Unplanned – Nieplanowane" był prawdziwym ciosem dla Planned Parenthood - największej sieci klinik aborcyjnych w USA.

Więcej ...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę, silny moralny kręgosłup i niezależność myśli

2024-03-24 08:43
Wiktoria i Józef Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Bratanek błogosławionego Józefa Ulmy, Jerzy Ulma, opisał swojego wujka jako mężczyznę głębokiej wiary, którego cechował mocny kręgosłup moralny i niezależność myśli. O ciotce, Wiktorii Ulmie powiedział, że była kobietą niezwykle energiczną i pełną pasji.

Więcej ...

Świdnica. Znakomite wieści dla świdnickiej katedry

2024-03-28 22:00
Proboszcz katedry podczas oprowadzania gości po katedrze

Beata Moskal-Słaniewska Prezydent Świdnicy

Proboszcz katedry podczas oprowadzania gości po katedrze

Stolicę diecezji odwiedziła Joanna Scheuring-Wielgus, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przywożąc ze sobą znakomite wieści dla miasta i jego dziedzictwa kulturowego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...